Rozporządzenie 1973/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2026/97 w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1973/2002
z dnia 5 listopada 2002 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2026/97 w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy rozporządzenia (WE) nr 2026/97 (1) Rada przyjęła wspólne zasady ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej.

(2) Artykuł 6 rozporządzenia (WE) nr 2026/97 ustanawia cztery wytyczne w zakresie kalkulacji świadczenia na rzecz odbiorcy, w tym wskaźnik rynkowy, według którego świadczenie jest obliczone. Rozsądne jest ustalenie w celu wyjaśnienia, jakimi zasadami należy się kierować w przypadku, gdy wskaźnik rynkowy nie istnieje w danym kraju. W takiej sytuacji wskaźnik powinien być ustalony poprzez dostosowanie warunków istniejących w danym kraju na podstawie istniejących czynników dostępnych w tym kraju. Gdy to nie ma zastosowania, ponieważ, między innymi, takie ceny lub koszty nie istnieją lub są nierealne, wówczas właściwy wskaźnik powinien zostać ustalony poprzez zastosowanie warunków istniejących na innych rynkach.

(3) Artykuł 4 rozporządzenia (WE) nr 2026/97 stanowi, że niektóre subsydia w odniesieniu do środowiska, badań i rozwoju regionalnego nie podlegają środkom wyrównawczym. Ponadto art. 10 ust. 5 oraz ust. 6 wspomnianego rozporządzenia stanowi, że dochodzenia mogą zostać wszczęte w celu ustalenia, czy subsydia nie stanowią podstawy dla środków wyrównawczych oraz że dochodzenia nie zostaną wszczęte, jeśli odnoszą się do niektórych subsydiów, które nie stanowią podstawy dla środków wyrównawczych. Odpowiednie postanowienia Porozumienia WTO w sprawie subsydiów i środków wyrównawczych wygasają dnia 31 grudnia 1999 r., chyba że członkowie WTO postanowią inaczej. Żadna taka decyzja nie została podjęta i dlatego odpowiednie postanowienia nie mają już zastosowania. Odpowiednio konieczna jest ocena, czy przepisy rozporządzenia (WE) nr 2026/97 dotyczące subsydiów, które nie stanowią podstawy dla środków wyrównawczych, powinny zostać utrzymane. W tym zakresie główni partnerzy handlowi Wspólnoty nie stosują już tych przepisów przy dochodzeniach w sprawie środków wyrównawczych. Z uwagi na to oraz w celu zachowania równowagi między prawami i obowiązkami wynikającymi ze wspomnianego Porozumienia WTO uważa się za właściwe uchylenie przepisów rozporządzenia (WE) nr 2026/97 odnoszących się do subsydiów, które nie stanowią podstawy dla środków wyrównawczych.

(4) Artykuł 28 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 2026/97 określa, że w przypadku wykorzystania dostępnego stanu faktycznego wykorzystywane informacje mają zostać sprawdzone przez odniesienie do informacji pochodzących z pewnej liczby źródeł. Zostaje uznane za użyteczne określenie, że takie źródła mogą, gdzie sytuacja tego wymaga, również odnosić się do danych dotyczących rynku światowego lub innych rynków reprezentatywnych.

(5) Uznaje się za właściwe w interesie pewności prawnej, aby postanowić, że zmiany te mają zastosowanie jak najszybciej do wszystkich nowych dochodzeń,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2026/97 wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 6 lit. d) dodaje się tekst w brzmieniu:

"Jeżeli nie istnieją takie aktualne warunki rynkowe w stosunku do przedmiotowego produktu lub usługi w kraju dostawy lub nabycia, które mogą być stosowane jako właściwe wskaźniki, stosuje się następujące zasady:

i) warunki istniejące w przedmiotowym kraju zostają dostosowane na podstawie rzeczywistych kosztów, cen i innych czynników dostępnych w tym kraju poprzez właściwe kwoty, które odzwierciedlają normalne warunki rynkowe; lub

ii) w stosownych okolicznościach stosowane są warunki istniejące na rynku innego kraju lub na światowym rynku, które są dostępne dla odbiorców."

2. Uchyla się art. 4 i art. 10 ust. 5 i 6.

3. W art. 28 ust. 5 dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Takie informacje mogą zawierać stosowne dane odnoszące się do rynku światowego lub innych rynków reprezentatywnych, gdzie sytuacja tego wymaga."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do wszystkich dochodzeń wszczętych na podstawie rozporządzenia (WE) nr 2026/97 po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich

Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 listopada 2002 r.

W imieniu Rady
T. PEDERSEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 288 z 21.10.1997, str. 1.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.305.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1973/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2026/97 w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej
Data aktu: 05/11/2002
Data ogłoszenia: 07/11/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 08/11/2002