Decyzja SCH/Com-ex(98)51,rev.3 w sprawie transgranicznej współpracy policji w dziedzinie zapobiegania i wykrywania przestępczości

DECYZJA KOMITETU WYKONAWCZEGO
z dnia 16 grudnia 1998 r.
w sprawie transgranicznej współpracy policji w dziedzinie zapobiegania i wykrywania przestępczości

(SCH/Com-ex (98) 51, Rev. 3)

(Dz.U. UE L z dnia 22 września 2000 r.)

KOMITET WYKONAWCZY,

uwzględniając art. 39 i 132 Porozumienia wykonawczego do Konwencji z Schengen,

podkreślając konieczność dalszej poprawy w zakresie zapobiegania i wykrywania przestępczości poprzez intensyfikację współpracy państw Schengen,

potwierdzając znaczenie wzajemnej pomocy służb policyjnych dla osiągnięcia tego celu, zgodnie z art. 39 Konwencji z Schengen,

w przekonaniu, iż w niektórych przypadkach, w których nie są wymagane środki przymusu, bezpośrednia współpraca służb policyjnych - pod wykonawczym nadzorem organów wymiaru sprawiedliwości - może być niezbędna, aby uniknąć fiaska dochodzenia wskutek opóźnień przy rozpatrywaniu wniosków,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu zapewniania bezpieczeństwa działania oraz pewności prawnej konieczne jest sporządzenie wspólnego wykazu definiującego zakres takiej współpracy policji oraz określenie właściwych kanałów przekazywania wniosków policyjnych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

1. Państwa Schengen dołożą starań w celu osiągnięcia takiego poziomu współpracy policji w zwalczaniu przestępczości, zgodnie z celami ustanowionymi w art. 39 Konwencji z Schengen, aby możliwe było zaspokojenie potrzeby szybkiego i skutecznego działania wobec sprawców działających na skalę międzynarodową. Szczególne znaczenie ma tu sporządzenie wspólnego wykazu czynności, które zgodnie z prawem państw Schengen mogą być wymagane i podejmowane, w przypadkach, w których uprzednia zgoda organów wymiaru sprawiedliwości lub organów administracji nie jest obligatoryjna i bez uszczerbku dla kompetencji nadzorczych wykonywanych przez organy wymiaru sprawiedliwości. Jeżeli zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie takiego wykazu, Grupa Centralna uzyskuje upoważnienie do podjęcia ostatecznej decyzji.

2. Niezależnie od przyjęcia wspólnego wykazu zgodnie z pkt 1, państwa Schengen sporządzą wykazy działań, w rozumieniu art. 39 ust. 1 Konwencji, zgodnie z przepisami prawa krajowego i przy spełnieniu warunków określonych w pkt. 1, które mogą być wymagane i podejmowane w ramach kontaktów służbowych między organami policji, w celu dołączenia tych wykazów do krajowych stron Podręcznika transgranicznej współpracy policji.

3. Państwa Schengen, których porządek prawny na to zezwala, mogą rozszerzyć współpracę policji w dziedzinie zapobiegania i wykrywania czynów karalnych - poprzez zawieranie umów dwustronnych oraz określenie wykraczających poza wykaz działań określonych w pkt 1 czynności mogących wejść w zakres współpracy policji bez interwencji organów wymiaru sprawiedliwości lub administracji. Przedmiotem tych umów dwustronnych powinien być ponadto sposób późniejszego kierowania wniosków policji do właściwych organów oraz metody uproszczonego wykorzystania otrzymanych informacji, stanowiących dowód w postępowaniu karnym.

4. W porozumieniu z Grupą Roboczą III, na podstawie doświadczeń Umawiających się Stron, Grupa Robocza I składa Grupie Centralnej roczne sprawozdanie dotyczące postępów osiągniętych w ramach poprawy współpracy policji w zakresie zapobiegania i wykrywania przestępczości.

Berlin, dnia 16 grudnia 1998 r.

C.H. SCHAPPER
Przewodniczący

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.239.407

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja SCH/Com-ex(98)51,rev.3 w sprawie transgranicznej współpracy policji w dziedzinie zapobiegania i wykrywania przestępczości
Data aktu: 16/12/1998
Data ogłoszenia: 22/09/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 16/12/1998