united kingdom
ukraine

Decyzja 94/327/WE ustalająca kryteria corocznego badania drobiu hodowlanego na obecność rzekomego pomoru drobiu w zastosowaniu art. 12 ust. 2 dyrektywy Rady 90/539/EWG

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 maja 1994 r.
ustalająca kryteria corocznego badania drobiu hodowlanego na obecność rzekomego pomoru drobiu w zastosowaniu art. 12 ust. 2 dyrektywy Rady 90/539/EWG
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(94/327/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 11 czerwca 1994 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/539/EWG z dnia 15 października 1990 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych(1), ostatnio zmienioną dyrektywą Rady 93/120/WE(2), w szczególności jej art. 12 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

metody służące do wykonania testów serologicznych na obecność rzekomego pomoru drobiu muszą zawierać szczegóły dotyczące procedury pobierania próbek, procedury przeprowadzania testów i interpretacji wyników testów;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Testy serologiczne na wykrycie przeciwciał rzekomego pomoru drobiu określone w art. 12 ust. 2 tiret drugie dyrektywy 90/539/EWG muszą być zgodne z wymaganiami Załącznika.

Artykuł  2

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 lutego 1995 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 maja 1994 r.

W imieniu Komisji
René STEICHEN
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 303 z 31.10.1990, str. 6.

(2) Dz.U. L 340 z 31.12.1993, str. 35.

ZAŁĄCZNIK 

Coroczne testy serologiczne przeprowadzane w celu wykrycia przeciwciał rzekomego pomoru drobiu w hodowlanych stadach drobiu nie szczepionego w Państwach Członkowskich lub regionach Państwach Członkowskich

1. Pobieranie próbek krwi

We wszystkich stadach hodowlanych próbki są zbierane corocznie w oparciu o następującą zasadę: próbki krwi muszą być uzyskiwane z przynajmniej 60 przypadkowo wybranych ptaków i badane przy użyciu testu zahamowania hemaglutynacji (HI) zgodnie z procedurą zamieszczoną w pkt 2.

2. Procedura

a) Rozdzielić po 0,025 ml PBS do wszystkich baseników plastikowej płytki służącej do mikromiareczkowania (baseniki o przekroju podłużnym w kształcie V).

b) Umieścić 0,025 ml surowicy w pierwszym baseniku płytki.

c) Użyć rozcieńczalnika do mikromiareczkowania, w celu dwukrotnego rozcieńczenia surowicy w obrębie płytki.

d) Dodać 0,025 ml rozcieńczonego płynu omoczniowego zawierającego 4 lub 8 jednostek hemaglutynujących (HAU).

e) Wymieszać, potrząsając płytką i umieścić ją w temperaturze 4 °C na okres minimum 60 minut lub na okres 30 minut w temperaturze pokojowej.

f) Dodać 0,025 ml 1 % krwinek czerwonych do wszystkich baseników.

g) Wymieszać delikatnie, wstrząsając, i umieścić w temperaturze 4 °C.

h) Płytki odczytać po upływie 30-40 minut, kiedy osadzą się kontrolne krwinki czerwone. Odczytywanie polega na obserwacji pochylonej płytki i stwierdzeniu lub nie nacieku w kształcie kropli napływającego w takim samym tempie, co krwinki czerwone (0,025ml) i PBS (0,05 ml) w basenikach kontrolnych.

i) Miano zahamowania hemaglutynacji HI jest najwyższym rozcieńczeniem surowicy odpornościowej wywołującym całkowite zahamowanie 4 lub 8 jednostek wirusa (do każdego odczynu należy wykonać miareczkowanie HA w celu potwierdzenia obecności wymaganej liczby jednostek hemaglutynujących).

j) Ważność wyników jest uzależniona od uzyskania miana poniżej 23 w przypadku 23 jednostek HA i 22 w przypadku 22 jednostek HA w kontrolnej surowicy negatywnej i miana jednego rozcieńczenia bezpośrednio wyższego lub niższego od znanego miana kontrolnej surowicy pozytywnej.

3. Interpretacja testów

Użyty antygen powinien oddziaływać na poziomie, który uważany jest jako pozytywny w surowicy:

– dla czterech jednostek HA miano surowicy jest pozytywne jeżeli wynosi 24 lub więcej, dla ośmiu jednostek HA miano surowicy jest pozytywne jeżeli wynosi 23 lub więcej.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1994.146.17

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 94/327/WE ustalająca kryteria corocznego badania drobiu hodowlanego na obecność rzekomego pomoru drobiu w zastosowaniu art. 12 ust. 2 dyrektywy Rady 90/539/EWG
Data aktu: 19/05/1994
Data ogłoszenia: 11/06/1994
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 20/05/1994, 01/02/1995