Decyzja 93/619/WE odnosząca się do ustanowienia Komitetu Naukowego, Technicznego oraz Gospodarczego ds. Rybołówstwa

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 listopada 1993 r.
odnosząca się do ustanowienia Komitetu Naukowego, Technicznego oraz Gospodarczego ds. Rybołówstwa

(93/619/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 02 grudnia 1993 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

wdrożenie wspólnotowego systemu rybołówstwa i akwakultury wymaga wsparcia ze strony wysoko wykwalifikowanego personelu naukowego, w szczególności w zakresie stosowania biologii morskiej oraz rybołówstwa, technologii połowów, ekonomiki rybołówstwa oraz podobnych dyscyplin, w związku z wymaganiami badań w zakresie połowów i akwakultury;

należy uzyskać takie wsparcie od stałego komitetu powołanego w ramach Komisji;

uprawnienia obecnego Komitetu Naukowo-Technicznego ds. Rybołówstwa, ustanowionego decyzją Komisji 79/572/EWG (1), zmienioną Aktem Przystąpienia Hiszpanii i Portugalii, powinny zostać odpowiednio zmienione i, w trosce o przejrzystość, powinna zostać zmieniona również wspomniana decyzja,

NINIEJSZYM STANOWI:

Artykuł  1

Komisja ustanawia niniejszym Naukowy, Techniczny i Ekonomiczny Komitet ds. Rybołówstwa, zwany dalej "Komitetem".

Artykuł  2
1.
Komisja może konsultować się z Komitetem w sprawie wszystkich problemów związanych z uregulowaniami dotyczącymi dostępu do stref oraz zasobów rybołówstwa Wspólnoty, a także prowadzenia czynności eksploatacyjnych.
2.
Komitet sporządza roczne sprawozdanie na temat sytuacji zasobów połowowych oraz na temat rozwoju rybołówstwa, z odniesieniem do czynników biologicznych, technicznych oraz ekonomicznych. Komitet składa również sprawozdanie na temat wpływu sytuacji zasobów połowowych na gospodarkę.
3.
Komitet sporządza coroczne sprawozdanie na temat pracy oraz wymogów dotyczących koordynacji badań naukowych, technicznych oraz ekonomicznych dla sektora rybołówstwa i akwakultury.
4.
Komitet może zwrócić uwagę Komisji na każdy z problemów określonych w ust. 1, 2 oraz 3.
Artykuł  3

Komitet składa się z nie więcej niż 28 członków.

Artykuł  4

Komisja nominuje członków Komitetu spośród wysoko wykwalifikowanych naukowców, kompetentnych w dziedzinach określonych w art. 2.

Artykuł  5

Komitet dokonuje wyboru przewodniczącego oraz dwóch wiceprzewodniczących z grona swoich członków. Ich wybór dokonywany jest poprzez zwykłą większość głosujących członków.

Artykuł  6
1.
Kadencja członka, przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego wynosi dwa lata i jest odnawialna. Jednakże nie dopuszcza się, aby ponowny wybór przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących następował bezpośrednio po pełnieniu przez nich swoich funkcji w ciągu dwóch następujących po sobie dwuletnich okresów. Pełnienie obowiązków nie podlega wynagrodzeniu.

Po wygaśnięciu dwuletniego okresu członkowie, przewodniczący oraz wiceprzewodniczący pełnią swoją funkcję do czasu zastąpienia ich przez inne osoby bądź odnowienia ich kadencji.

2.
W przypadku gdy członek, przewodniczący lub wiceprzewodniczący nie może kontynuować swojej kadencji, bądź w razie dobrowolnego zrzeczenia się, zostaje on zastąpiony na pozostałą część kadencji, na podstawie art. 4 lub 5, zależnie od okoliczności.
Artykuł  7
1.
Dopuszcza się, aby Komitet, działając we współpracy z urzędnikami Komisji, tworzył wewnętrzne grupy robocze.
2.
Zadaniem grup roboczych będzie składanie sprawozdań Komitetowi w sprawach przez niego wyznaczonych.
Artykuł  8
1.
Komitet oraz grupy robocze zbierają się na żądanie przedstawiciela Komisji.
2.
Przedstawiciel Komisji, jak również pozostali pracownicy oraz pełnomocnicy Komisji, biorą udział w spotkaniach Komitetu oraz grup roboczych.
3.
Komisja może wezwać do uczestnictwa w spotkaniach osoby posiadające szczególną wiedzę fachową w zakresie przedmiotu stanowiącego przedmiot badań.
4.
Komisja zapewni obsługę sekretariatu dla Komitetu oraz grup roboczych.
Artykuł  9
1.
Podczas obrad Komitet zajmuje się formułowaniem opinii na żądanie Komisji. Formułowanie opinii nie odbywa się w trybie głosowania.

Dopuszcza się, aby przy żądaniu opinii przedstawiciel Komisji ustalił termin wydania opinii.

2.
W przypadku jednomyślnego uzgodnienia żądanej opinii przez członków Komitetu Komitet opracowuje wspólne wnioski. W razie braku jednomyślności różne stanowiska prezentowane w toku obrad zostają włączone do sprawozdania sporządzonego na odpowiedzialność przedstawiciela Komisji.
Artykuł  10

Stosownie do przepisów art. 214 Traktatu nie dopuszcza się, aby członkowie Komitetu ujawniali informacje, które uzyskali w wyniku prac Komitetu, w każdym przypadku gdy przedstawiciel Komisji powiadamia, iż żądana opinia dotyczy spraw poufnych.

W razie zaistnienia takich okoliczności na spotkaniach obecni są jedynie członkowie Komitetu, przedstawiciel Komisji oraz inni pracownicy i pełnomocnicy Komisji.

Artykuł  11
1.
Niniejszym decyzja 79/572/EWG traci moc.
2.
Członkowie Naukowo-Technicznego Komitetu ds. Rybołówstwa, na mocy decyzji uchylonej w ust. 1, pozostają członkami Komitetu do czasu zakończenia ich kadencji.
3.
Przepisy art. 6 stosują się, mutatis mutandis, w czasie zakończenia kadencji członków, określonych w ust. 2.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 listopada 1993 r.

W imieniu Komisji
Yannis PALEOKRASSAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 156 z 23.6.1979, str. 29.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1993.297.25

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 93/619/WE odnosząca się do ustanowienia Komitetu Naukowego, Technicznego oraz Gospodarczego ds. Rybołówstwa
Data aktu: 19/11/1993
Data ogłoszenia: 02/12/1993
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 19/11/1993