Rozporządzenie 2137/92 dotyczące wspólnotowej skali stosowanej przy klasyfikacji tusz owczych i określaniu wspólnotowych norm jakości świeżych lub schłodzonych tusz owczych oraz przedłużające stosowanie rozporządzenia (EWG) nr 338/91

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 2137/92
z dnia 23 lipca 1992 r.
dotyczące wspólnotowej skali stosowanej przy klasyfikacji tusz owczych i określaniu wspólnotowych norm jakości świeżych lub schłodzonych tusz owczych oraz przedłużające stosowanie rozporządzenia (EWG) nr 338/91

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 3013/89 z dnia 25 września 1989 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku mięsa baraniego i koziego(1), w szczególności jego art. 4 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu poprawy przejrzystości rynku w tym sektorze niezbędne są normy klasyfikacji tusz owczych;

klasyfikacji musi być dokonywana na podstawie kształtu tuszy i grubości okrywy tłuszczowej; połączenie tych dwóch kryteriów umożliwia podzielenie tusz owczych na klasy; sklasyfikowane tusze muszą być zidentyfikowane;

jednakże inne kryteria, w szczególności wagowe, kolor mięsa i okrywa tłuszczowa mogą być stosowane do klasyfikacji tusz jagnięcych o wadze poniżej 13 kg; Państwa Członkowskie, które chcą stosować te kryteria informują o tym Komisję i pozostałe Państwa Członkowskie;

w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów niniejszego rozporządzenia we Wspólnocie, należy wprowadzić przepisy o kontroli na miejscu przez grupy kontrolne ze Wspólnoty;

rozporządzenie Rady (EWG) nr 338/91 z dnia 5 lutego 1991 r. określające wspólnotowe normy jakości świeżych lub chłodzonych tusz owczych(2) jest stosowane od 1991 i 1992 roku gospodarczego aż do czasu ustanowienia wspólnotowych norm klasyfikacji tusz;

obecnie nie jest właściwe ustalanie tych norm; bardziej pożądane jest zdobycie najpierw doświadczenia, przez dostatecznie długi okres w odniesieniu do stosowania skali klasyfikacji przewidzianej w niniejszym rozporządzeniu; konieczne jest zatem przedłużenie stosowania rozporządzenia (EWG) nr 338/91 o jeden rok gospodarczy, z wyjątkiem środków przewidzianych w art. 7 rozporządzenia (EWG) nr 3013/89, których stosowanie powinno być przedłużone do 30 czerwca 1994 r.;

wydaje się właściwym ustalenie jako cel obowiązkowego stosowania skali wspólnotowej, do osiągnięcia po wystarczająco reprezentatywnym okresie przejściowym dla wszystkich ubojni zatwierdzonych do handlu wewnątrzwspólnotowego; jednakże do celów racjonalnego zarządzania, obowiązek stosowania nie musi dotyczyć małych ubojni zlokalizowanych w regionach, gdzie wpływ na cenę rynkową pomija się ze względu na wielkość uboju w takich ubojniach,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie reguluje przepisy dotyczące wspólnotowej skali klasyfikacji tusz owczych.

Artykuł  2

Do celów klasyfikacji tusz stosuje się następujący sposób ich przedstawiania:

a) tusza: całe ciało zwierzęcia rzeźnego, po odkrwawieniu, wypatroszeniu i oskórowaniu, bez głowy (oddzielone w stawie szczytowo-potylicznym), kończyn (oddzielone w nadgarstkowo-śródręcznym lub stępowo-śródstopowym), ogona (odciętego pomiędzy szóstym a siódmym kręgiem ogonowym), wymienia, narządów rozrodczych, wątroby i oskubane. Nerki i tłuszcz nerkowy są elementem tuszy;

b) półtusza: produkt uzyskany przez symetryczny podział tuszy przez środek każdego kręgu szyjnego, grzbietowego, lędźwiowego i krzyżowego oraz przez środek mostka i spojenia kulszowo-łonowego.

Jednakże Państwa Członkowskie są uprawnione do wyrażania zgody na inny podział tuszy, jeżeli nie stosuje się podziału referencyjnego. W takich przypadkach, sposób przejścia od takiego podziału do referencyjnego ustala się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 30 rozporządzenia (EWG) nr 3013/89.

Artykuł  3
1.
Tusze owcze dzielą się na następujące kategorie:

– tusze owiec poniżej dwunastu miesięcy,

– tusze pozostałych owiec.

2. 1
Tusze owiec klasyfikowane są na podstawie oceny:

a) kształt tuszy,

b) warstwy/okrywy tłuszczowej,

odpowiednio, jak zidentyfikowano w załącznikach I i II.

Klasa kształtu tuszy oznaczona w załączniku I literą S może być stosowana przez Państwa Członkowskie w sposób dowolny, aby objąć wyższą klasę kształtu tuszy ("typ tuszy podwójnie umięśnionej"). Państwa Członkowskie, które zamierzają skorzystać z tej możliwości, informują o tym Komisję i pozostałe Państwa Członkowskie.

Jednakże w przypadku jagniąt o wadze tuszy poniżej 13 kg Państwa Członkowskie mogą być uprawnione do zastosowania następujących kryteriów klasyfikacji:

a) waga tuszy,

b) kolor mięsa,

c) okrywa tłuszczowa,

zgodnie z definicją w załączniku III, Państwa Członkowskie, które zamierzają skorzystać z takiego uprawnienia do 5 kwietnia 1993 r. informują o tym Komisję i pozostałe Państwa Członkowskie.

Jeżeli Republika Czeska, Estonia, Cypr, Łotwa, Litwa, Węgry, Malta, Polska, Słowenia i Słowacja zamierzają skorzystać z tego upoważnienia, notyfikują to Komisji i innym Państwom Członkowskim nie później niż rok od dnia przystąpienia.

Jeżeli Bułgaria i Rumunia zamierzają skorzystać z tego upoważnienia, notyfikują to Komisji i innym państwom członkowskim nie później niż rok od dnia przystąpienia.

3. 2
Państwa Członkowskie są uprawnione do dalszego podzielenia każdej klasy przewidzianej w załącznikach I i II na maksimum trzy podklasy.

Państwa Członkowskie przy stosowaniu systemu klasyfikacji przewidzianego w załączniku III są upoważnione do podziału kategorii C na dwie podkategorie.

Artykuł  4
1.
Klasyfikacja tusz lub półtusz odbywa się jak najszybciej po uboju i przeprowadza się ją w ubojni.
2.
Sklasyfikowane tusze lub półtusze są identyfikowane.
3.
Szczegółowe zasady stosowania niniejszego artykułu przyjmuje się do 31 grudnia 1992 r. zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 30 rozporządzenia (EWG) nr 3013/89.
Artykuł  5

Wspólnotowe grupy kontrolne, składające się z ekspertów z Komisji i ekspertów wyznaczonych przez Państwa Członkowskie, przeprowadzają inspekcje na miejscu we współpracy z właściwymi organami krajowymi. Taka grupa składa sprawozdania z przeprowadzonych kontroli Komisji i pozostałym Państwom Członkowskim.

Szczegółowe środki do celów klasyfikacji przyjmuje się w razie potrzeby, zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 30 rozporządzenia (EWG) nr 3013/89.

Inspekcje są przeprowadzane w imieniu Wspólnoty, która ponosi związane z nimi koszty.

Szczegółowe zasady stosowania niniejszego artykułu przyjmuje się zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 30 rozporządzenia (EWG) nr 3013/89.

Artykuł  6

Dodatkowe przepisy określające definicję klas budowy tusz, okrywy tłuszczowej, wagi tuszy i koloru mięsa przyjmuje się nie później niż do 31 grudnia 1992 r., zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 30 rozporządzenia (EWG) nr 3013/89.

Artykuł  7
1.
Od 5 kwietnia 1993 r. do momentu wprowadzenia nowej definicji norm jakości, Państwa Członkowskie informują Komisję w układzie tygodniowym o cenach rynkowych odnotowanych dla różnych klas w skali klasyfikacji.
2.
Szczegółowe zasady wykonania tego artykułu, w szczególności częstotliwość i zakres prowadzonej rejestracji, przyjmuje się zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 30 rozporządzenia (EWG) nr 3013/89.
3.
Informacja przekazywana Komisji przez Państwa Członkowskie wykorzystywana jest do przygotowania sprawozdań i wniosków przewidzianych w art. 8 ust. 2.
Artykuł  8 3

(skreślony)

Artykuł  9 4

Komisja, najpóźniej do dnia 31 lipca 2002 r., przedkłada Radzie sprawozdanie w sprawie wprowadzenia w życie tych ustaleń wraz z, w miarę potrzeby, odpowiednimi wnioskami, w szczególności w odniesieniu do skali klasyfikacji tusz, aby stosowanie, jeśli jest to możliwe, stało się obowiązkowe.

Artykuł  10

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od roku gospodarczego 1993.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 23 lipca 1992 r.

W imieniu Rady
John COPE
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 289 z 7.10.1989, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 1741/91 (Dz.U. L 163 z 13.6.1991, str. 41).

(2) Dz.U. L 41 z 14.2.1991, str. 1.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

BUDOWA TUSZY

Umięśnienie, w szczególności części głównych (ćwierć tylna, grzbiet, łopatka)
Klasa budowy tuszy Opis
S

najwyższa

Wszystkie profile bardzo wypukłe; wyjątkowy rozwój mięśni (typ tusza umięśniona podwójnie)
E

doskonała

Wszystkie profile wypukłe do bardzo wypukłych; wyjątkowy rozwój mięśni
U

bardzo dobra

Profile ogólnie wypukłe; bardzo dobry rozwój mięśni
R

dobra

Profile ogólnie proste; dobry rozwój mięśni
O

średnia

Profile proste do wklęsłych; przeciętny rozwój mięśni
P

niska

Profile wklęsłe do bardzo wklęsłych; słaby rozwój mięśni

ZAŁĄCZNIK  II

POZIOM OKRYWY TŁUSZCZOWEJ

Ilość tłuszczu na zewnątrz tuszy i w jamie klatki piersiowej
Klasa okrywy tłuszczowej Opis
1

niska

Brak lub cienka warstwa tłuszczu
2

mierna

Cienka okrywa tłuszczowa, mięśnie prawie wszędzie widoczne
3

średnia

Mięśnie, z wyjątkiem tylnej ćwiartki i łopatki prawie wszędzie pokryte tłuszczem; niewielkie złogi tłuszczu w jamie klatki piersiowej
4

wysoka

Mięśnie pokryte tłuszczem, ale częściowo widoczne na tylnej ćwiartce i łopatce; wyraźne złogi tłuszczu w jamie klatki piersiowej
5

bardzo wysoka

Tusza grubo pokryta tłuszczem; duże złogi tłuszczu w jamie klatki piersiowej

ZAŁĄCZNIK  III 5

Schemat klasyfikacji tusz na mocy art. 3 ust. 2 akapit trzeci

Kategoria A B C
Waga ≤ 7kg 7,1-10 kg 10,1-13 kg
Jakość 1 2 1 2 1 2
Kolor mięsa jasnoróżowy inny kolor lub inny poziom zawartości tłuszczu jasnoróżowy lub różowy inny kolor lub inny poziom tłuszczu jasnoróżowy lub różowy inny kolor lub inny poziom tłuszczu
Klasa tłuszczu(*) (2) (3) (2) (3) (2) (3)
(*) Zgodnie z definicją w załączniku II.
1 Art. 3 ust. 2:

- zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 1 tiret piąte rozporządzenia nr 1791/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.363.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2007 r.

2 Art. 3 ust. 3 zmieniony przez art. 2 pkt 1 rozporządzenia nr 2536/97 z dnia 16 grudnia 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.347.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 grudnia 1997 r.
3 Art. 8 skreślony przez art. 2 pkt 1 rozporządzenia nr 1278/94 z dnia 30 maja 1994 r. (Dz.U.UE.L.94.140.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 1994 r.
4 Art. 9:

- zmieniony przez art. 2 pkt 2 rozporządzenia nr 1278/94 z dnia 30 maja 1994 r. (Dz.U.UE.L.94.140.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 1994 r.

- zmieniony przez art. 2 pkt 2 rozporządzenia nr 2536/97 z dnia 16 grudnia 1997 r. (Dz.U.UE.L.97.347.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 grudnia 1997 r.

5 Załącznik III zmieniony przez art. 2 pkt 3 rozporządzenia nr 1278/94 z dnia 30 maja 1994 r. (Dz.U.UE.L.94.140.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 czerwca 1994 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1992.214.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2137/92 dotyczące wspólnotowej skali stosowanej przy klasyfikacji tusz owczych i określaniu wspólnotowych norm jakości świeżych lub schłodzonych tusz owczych oraz przedłużające stosowanie rozporządzenia (EWG) nr 338/91
Data aktu: 23/07/1992
Data ogłoszenia: 30/07/1992
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 06/08/1992, 01/04/1993