Tajlandia-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Protokół odnawiający Umowę o współpracy w sprawie produkcji, obrotu i handlu maniokiem.

PROTOKÓŁ
odnawiający Umowę o współpracy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Królestwem Tajlandii w sprawie produkcji, obrotu i handlu maniokiem

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

z jednej strony,

RZĄD KRÓLESTWA TAJLANDII,

z drugiej strony,

PO PRZEPROWADZENIU na wniosek Rządu Królestwa Tajlandii konsultacji, na mocy artykułu 9 Umowy o współpracy między Królestwem Tajlandii a Europejską Wspólnotą Gospodarczą w sprawie produkcji, obrotu i handlu maniokiem, zwanej dalej Umową o współpracy,

UWZGLĘDNIAJĄC fakt, że od daty wejścia w życie Umowy o współpracy, Królestwo Tajlandii zostało umawiającą się stroną Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu (GATT),

UZNAJĄC dotychczasowe prawidłowe stosowanie Umowy o współpracy,

UWZGLĘDNIAJĄC fakt, że Tajlandia nie może zrealizować podczas pięcioletniego okresu wstępnego wszystkich celów rozwoju rolniczego i dywersyfikacji i w związku z tym należy podjąć w tym kontekście wysiłki, łącznie z rozpatrzeniem sprawy na szczeblu ministerialnym, w razie konieczności,

POTWIERDZAJĄC gotowość do utrzymania Umowy o współpracy w mocy,

POSTANOWILI odnowić Umowę o współpracy, wraz z jej uzupełnieniami i zmianami w odniesieniu do odpowiednich postanowień artykułów 1, 3 i 9 na mocy niniejszego Protokołu i w tym celu powołali pełnomocników:

RADĘ WSPÓLNOT EUROPEJSKICH:

RZĄD KRÓLESTWA TAJLANDII:

KTÓRZY, po wymianie swych pełnomocnictw uznanych za należyte i sporządzone we właściwej formie,

UZGODNILI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Umowa o współpracy ulega przedłużeniu na okres czterech lat, począwszy od dnia 1 stycznia 1987 roku.

W przypadku braku wypowiedzenia Umowy przez jedną ze stron przed upływem okresu wstępnego bądź jednego z kolejnych okresów czteroletnich, stosuje się ją nadal przez okres następnych czterech lat, w oparciu o ilości ustalone na okres czteroletni od dnia 1 stycznia 1987 roku do dnia 31 grudnia 1990 roku. Wypowiedzenie staje się skuteczne na koniec okresu czteroletniego, w którym zostało złożone.

Niemniej jednak, przed wypowiedzeniem Umowy, strony mogą podejmować konsultacje w celu poszukiwania rozwiązań albo uzgodnienia zmian, które umożliwiłyby utrzymać Umowę o współpracy w mocy.

Artykuł  2
1.
Przez okres czterech lat od dnia 1 stycznia 1987 roku do dnia 31 grudnia 1990 roku oraz przez każdy kolejny okres czterech lat, całkowita ilość eksportowa wynosi 21 milionów ton w trakcie każdego okresu. Niemniej jednak, roczny wywóz nie może przekroczyć łącznej ilości 5,5 milionów ton.
2.
W celu zachowania ciągłości dostaw manioku na przełomie lat 1986-1987 oraz przed kolejnym przedłużeniem począwszy od 1991 roku i z zastrzeżeniem rocznej ilości maksymalnej określonej w powyższym ustępie 1, Tajlandia może wystawiać certyfikaty eksportowe obejmujące dodatkową ilość do 500.000 ton, w ostatnim kwartale 1986 i 1990 roku oraz w ostatnim roku każdego kolejnego okresu czteroletniego. Ilość ta zostanie wliczona do ilości eksportowej ustalonej na najbliższy kolejny okres czteroletni.
Artykuł  3
1.
W przypadku uzgodnionych ilości, Europejska Wspólnota Gospodarcza nadal będzie stosowała maksymalną przywozową opłatę wyrównawczą w wysokości 6 % ad walorem, w odniesieniu do korzeni manioku i produktów importowanych obecnie w ramach Umowy o współpracy, która obejmuje twarde granulki powstałe w wyniku procesu polegającego w pierwszej kolejności na zredukowaniu korzeni manioku do postaci mąki/mączki, przed przystąpieniem do granulowania. Uważa się, że udoskonalenia techniczne w przetwórstwie manioku, mające na celu ułatwienie jego transport i/lub rozwiązanie problemów związanych z ochroną środowiska, powinny pozostawać pod kontrolą wspólnej grupy roboczej, powołanej na mocy artykułu 7 Umowy o współpracy.
2.
Wejście w życie nowego zharmonizowanego systemu taryfowej klasyfikacji towarów nie naruszy postanowień ustępu 1.
3.
Postanowienia niniejszego artykułu nie wpływają jednak ani nie naruszają przyszłej definicji:

a) produktów objętych wstępnym wspólnotowym GATT, którego moc obowiązująca jest obecnie zawieszona; lub

b) produktów objętych obecnymi warunkami GATT, polegającymi na tymczasowym zawieszeniu mocy obowiązującej wspólnotowego GATT, który został zastąpiony kontyngentem taryfowym.

4.
Przyszła definicja lub wykładnia warunków obowiązywania lub zawieszenia wspólnotowego GATT, określonego w ustępie 3, nie ma wpływu na Umowę o współpracy.
Artykuł  4

Niniejszy Protokół zostaje sporządzony w dwóch egzemplarzach, w językach: duńskim, niderlandzkim, angielskim, francuskim, niemieckim, greckim, włoskim, portugalskim, hiszpańskim i tajlandzkim, przy czym wszystkie teksty są na równi autentyczne.

Informacja dotycząca podpisania Protokołu odnawiającego Umowę o współpracy między Wspólnotą a Tajlandią w sprawie manioku

Protokół odnawiający Umowę o współpracy w sprawie manioku został podpisany dnia 23 maja 1986 r. przez pana F. Andriessen - wiceprzewodniczącego Komisji, w imieniu Rady Wspólnot Europejskich, oraz przez kapitana policji - S. Osathanugrah, Ministra Handlu, w imieniu Rządu Królestwa Tajlandii.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1986.155.9

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Tajlandia-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Protokół odnawiający Umowę o współpracy w sprawie produkcji, obrotu i handlu maniokiem.
Data aktu: 23/05/1986
Data ogłoszenia: 10/06/1986
Data wejścia w życie: 23/05/1986, 01/01/1987, 01/05/2004