united kingdom
ukraine

Tajlandia-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Protokół odnawiający Umowę o współpracy w sprawie produkcji, obrotu i handlu maniokiem.

PROTOKÓŁ
odnawiający Umowę o współpracy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Królestwem Tajlandii w sprawie produkcji, obrotu i handlu maniokiem

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

z jednej strony,

RZĄD KRÓLESTWA TAJLANDII,

z drugiej strony,

PO PRZEPROWADZENIU na wniosek Rządu Królestwa Tajlandii konsultacji, na mocy artykułu 9 Umowy o współpracy między Królestwem Tajlandii a Europejską Wspólnotą Gospodarczą w sprawie produkcji, obrotu i handlu maniokiem, zwanej dalej Umową o współpracy,

UWZGLĘDNIAJĄC fakt, że od daty wejścia w życie Umowy o współpracy, Królestwo Tajlandii zostało umawiającą się stroną Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu (GATT),

UZNAJĄC dotychczasowe prawidłowe stosowanie Umowy o współpracy,

UWZGLĘDNIAJĄC fakt, że Tajlandia nie może zrealizować podczas pięcioletniego okresu wstępnego wszystkich celów rozwoju rolniczego i dywersyfikacji i w związku z tym należy podjąć w tym kontekście wysiłki, łącznie z rozpatrzeniem sprawy na szczeblu ministerialnym, w razie konieczności,

POTWIERDZAJĄC gotowość do utrzymania Umowy o współpracy w mocy,

POSTANOWILI odnowić Umowę o współpracy, wraz z jej uzupełnieniami i zmianami w odniesieniu do odpowiednich postanowień artykułów 1, 3 i 9 na mocy niniejszego Protokołu i w tym celu powołali pełnomocników:

RADĘ WSPÓLNOT EUROPEJSKICH:

RZĄD KRÓLESTWA TAJLANDII:

KTÓRZY, po wymianie swych pełnomocnictw uznanych za należyte i sporządzone we właściwej formie,

UZGODNILI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Umowa o współpracy ulega przedłużeniu na okres czterech lat, począwszy od dnia 1 stycznia 1987 roku.

W przypadku braku wypowiedzenia Umowy przez jedną ze stron przed upływem okresu wstępnego bądź jednego z kolejnych okresów czteroletnich, stosuje się ją nadal przez okres następnych czterech lat, w oparciu o ilości ustalone na okres czteroletni od dnia 1 stycznia 1987 roku do dnia 31 grudnia 1990 roku. Wypowiedzenie staje się skuteczne na koniec okresu czteroletniego, w którym zostało złożone.

Niemniej jednak, przed wypowiedzeniem Umowy, strony mogą podejmować konsultacje w celu poszukiwania rozwiązań albo uzgodnienia zmian, które umożliwiłyby utrzymać Umowę o współpracy w mocy.

Artykuł  2
1.
Przez okres czterech lat od dnia 1 stycznia 1987 roku do dnia 31 grudnia 1990 roku oraz przez każdy kolejny okres czterech lat, całkowita ilość eksportowa wynosi 21 milionów ton w trakcie każdego okresu. Niemniej jednak, roczny wywóz nie może przekroczyć łącznej ilości 5,5 milionów ton.
2.
W celu zachowania ciągłości dostaw manioku na przełomie lat 1986-1987 oraz przed kolejnym przedłużeniem począwszy od 1991 roku i z zastrzeżeniem rocznej ilości maksymalnej określonej w powyższym ustępie 1, Tajlandia może wystawiać certyfikaty eksportowe obejmujące dodatkową ilość do 500.000 ton, w ostatnim kwartale 1986 i 1990 roku oraz w ostatnim roku każdego kolejnego okresu czteroletniego. Ilość ta zostanie wliczona do ilości eksportowej ustalonej na najbliższy kolejny okres czteroletni.
Artykuł  3
1.
W przypadku uzgodnionych ilości, Europejska Wspólnota Gospodarcza nadal będzie stosowała maksymalną przywozową opłatę wyrównawczą w wysokości 6 % ad walorem, w odniesieniu do korzeni manioku i produktów importowanych obecnie w ramach Umowy o współpracy, która obejmuje twarde granulki powstałe w wyniku procesu polegającego w pierwszej kolejności na zredukowaniu korzeni manioku do postaci mąki/mączki, przed przystąpieniem do granulowania. Uważa się, że udoskonalenia techniczne w przetwórstwie manioku, mające na celu ułatwienie jego transport i/lub rozwiązanie problemów związanych z ochroną środowiska, powinny pozostawać pod kontrolą wspólnej grupy roboczej, powołanej na mocy artykułu 7 Umowy o współpracy.
2.
Wejście w życie nowego zharmonizowanego systemu taryfowej klasyfikacji towarów nie naruszy postanowień ustępu 1.
3.
Postanowienia niniejszego artykułu nie wpływają jednak ani nie naruszają przyszłej definicji:

a) produktów objętych wstępnym wspólnotowym GATT, którego moc obowiązująca jest obecnie zawieszona; lub

b) produktów objętych obecnymi warunkami GATT, polegającymi na tymczasowym zawieszeniu mocy obowiązującej wspólnotowego GATT, który został zastąpiony kontyngentem taryfowym.

4.
Przyszła definicja lub wykładnia warunków obowiązywania lub zawieszenia wspólnotowego GATT, określonego w ustępie 3, nie ma wpływu na Umowę o współpracy.
Artykuł  4

Niniejszy Protokół zostaje sporządzony w dwóch egzemplarzach, w językach: duńskim, niderlandzkim, angielskim, francuskim, niemieckim, greckim, włoskim, portugalskim, hiszpańskim i tajlandzkim, przy czym wszystkie teksty są na równi autentyczne.

Informacja dotycząca podpisania Protokołu odnawiającego Umowę o współpracy między Wspólnotą a Tajlandią w sprawie manioku

Protokół odnawiający Umowę o współpracy w sprawie manioku został podpisany dnia 23 maja 1986 r. przez pana F. Andriessen - wiceprzewodniczącego Komisji, w imieniu Rady Wspólnot Europejskich, oraz przez kapitana policji - S. Osathanugrah, Ministra Handlu, w imieniu Rządu Królestwa Tajlandii.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1986.155.9

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Tajlandia-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Protokół odnawiający Umowę o współpracy w sprawie produkcji, obrotu i handlu maniokiem.
Data aktu: 23/05/1986
Data ogłoszenia: 10/06/1986
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 23/05/1986, 01/01/1987