Decyzja 84/419/EWG ustanawiająca kryteria wpisywania bydła do ksiąg zwierząt zarodowych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 lipca 1984 r.
ustanawiająca kryteria wpisywania bydła do ksiąg zwierząt zarodowych

(84/419/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 5 września 1984 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając dyrektywę Rady 77/504/EWG z dnia 25 czerwca 1977 r. w sprawie zwierząt hodowlanych czystorasowych z gatunku bydła(1), ostatnio zmienioną Aktem Przystąpienia Grecji, w szczególności jej art. 6 ust. 1 tiret czwarte,

a także mając na uwadze, co następuje:

zgodnie z art. 6 ust. 1 tiret czwarte dyrektywy 77/504/EWG określenie uzgodnionych kryteriów regulujących wpisy do ksiąg zwierząt zarodowych zgodnie z art. 8 powyższej dyrektywy należy do obowiązków Komisji;

we wszystkich Państwach Członkowskich poza, w chwili obecnej, Grecją, księgi zwierząt zarodowych są prowadzone lub ustanawiane przez organizacje i stowarzyszenia hodowców;

niezbędne jest ustanowienie kryteriów dokonywania wpisów bydła do ksiąg zwierząt zarodowych;

dokładne warunki odnoszące się do rodowodu i identyfikacji muszą być spełnione przed dokonaniem wpisu do księgi zwierząt zarodowych;

aby niektóre rodzaje zwierząt nie zostały pominięte, należy uwzględnić podział ksiąg stada na rozmaite sekcje i klasy;

środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zootechniki,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1 1
1.
W celu zakwalifikowania do głównej sekcji księgi zwierząt zarodowych danej rasy zwierzę musi:

a) pochodzić od zwierząt od dwóch pokoleń wpisanych do głównej sekcji księgi zwierząt zarodowych tej samej rasy;

b) być objęte identyfikacją i rejestracją zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady(2) i przepisami przyjętymi w celu jego wdrożenia;

c) posiadać rodowód ustalony zgodnie z przepisami danej księgi zwierząt zarodowych.

2.
W drodze odstępstwa od ust. 1 lit. a) zwierzęta czystorasowe lub pochodzące od zwierząt czystorasowych różnych ras mogą być wpisane bezpośrednio do głównej sekcji nowej księgi zwierząt zarodowych w okresie zakładania księgi zwierząt zarodowych dla nowej rasy.

Okres zakładania nowej rasy powinien zostać określony w programie hodowlanym danej organizacji lub stowarzyszenia hodowców pod nadzorem i za zgodą właściwych organów, zgodnie z decyzją 84/247/EWG. Nowej rasie nadaje się nazwę, której nie można pomylić z nazwą już istniejącej rasy.

3.
W przypadku gdy zwierzę wpisywane jest do głównej sekcji nowej księgi zwierząt zarodowych, a zwierzę to lub jedno z jego rodziców jest już wpisane do innej istniejącej księgi zwierząt zarodowych, należy zrobić odniesienie do nazwy istniejącej księgi zwierząt zarodowych, do której zwierzę lub jego rodzic zostali wpisani po raz pierwszy po urodzeniu, wraz z oryginalnym numerem wpisu do księgi.
Artykuł  2

Główna sekcja księgi zwierząt zarodowych może być podzielona na rozmaite klasy zgodnie z cechami charakterystycznymi zwierząt. Jedynie bydło spełniające warunki ustanowione w art. 1 może być wpisane do jednej z tych klas.

Artykuł  3 2
1.
Organizacja lub stowarzyszenie hodowców prowadzące księgę zwierząt zarodowych może podjąć decyzję, aby zwierzę, które nie spełnia kryteriów ustanowionych w art. 1, mogło być wpisane do dodatkowej sekcji danej księgi zwierząt zarodowych.

Takie zwierzę musi spełnić następujące wymagania:

– musi być zidentyfikowana zgodnie z przepisami danej księgi zwierząt zarodowych,

– musi być zgodna z normami rasy,

– musi charakteryzować się minimalnym poziomem osiągnięć przewidzianych w danej księdze zwierząt zarodowych.

2.
Wymogi wymienione w ust. 1 tiret drugie i trzecie mogą się różnić co do tego, czy zwierzę należy do rasy pomimo braku informacji dotyczących jego pochodzenia lub, jeśli pochodzi z programu krzyżowania ras przyjętego przez prowadzące daną księgę zwierząt zarodowych organizację lub stowarzyszenie hodowców.
Artykuł  4

Samica, której matka i babka ze strony matki są wpisane do dodatkowej sekcji księgi zwierząt zarodowych przewidzianej w art. 3 ust. 1 i której ojciec oraz rodzice ojca są wpisani do głównej sekcji księgi zgodnie z kryteriami ustanowionymi w art. 1, będzie uważana za samicę czystorasową i jako taka zostanie wpisana do głównej sekcji księgi, przewidzianej w art. 1.

Artykuł  5

W przypadku gdy sekcja główna księgi zawiera szereg klas, zwierzę z innego Państwa Członkowskiego zostanie wpisane do tej sekcji, której kryteria ono spełnia.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 lipca 1984 r.

W imieniu Komisji
Poul DALSAGER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 206 z 12.8.1977, str. 8.

(2) Dz.U. L 204 z 11.8.2000, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, str. 1).

1 Art. 1 zmieniony przez art. 2 pkt 1 decyzji nr 2007/371/WE z dnia 29 maja 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.140.49) zmieniającej nin. decyzję z dniem 8 czerwca 2007 r.
2 Art. 3 zmieniony przez art. 2 pkt 2 decyzji nr 2007/371/WE z dnia 29 maja 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.140.49) zmieniającej nin. decyzję z dniem 8 czerwca 2007 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1984.237.11

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 84/419/EWG ustanawiająca kryteria wpisywania bydła do ksiąg zwierząt zarodowych
Data aktu: 19/07/1984
Data ogłoszenia: 05/09/1984
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 20/07/1984