Senegal-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Umowa zmieniająca Umowę w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Senegalu. Bruksela.1982.01.21.

UMOWA
między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Rządem Republiki Senegalu, zmieniająca Umowę w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Senegalu podpisaną dnia 15 czerwca 1979 roku

Artykuł  1

W Umowie zawartej między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Rządem Republiki Senegalu w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Senegalu wprowadza się następujące zmiany:

I. Skreśla się artykuł 4 ustęp 4.

II. W artykule 5 ustęp 2 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Należne kwoty i sposób płatności podane są w załączniku I punkt A."

W artykule 5 ustęp 2 skreśla się akapit trzeci.

III. W załączniku I punkt A punkty 1, 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"A. Wnioski o wydanie licencji i formalności związane z wydawaniem licencji

Procedura składania wniosków i wydawania licencji umożliwiających statkom pływającym pod banderą Państw Członkowskich Wspólnoty prowadzenie połowów na wodach Senegalu, jest następująca:

1.1. Właściwe władze Wspólnoty muszą złożyć właściwym władzom senegalskim (SEPM)(1) wniosek dla każdego statku, który chce prowadzić połowy na mocy Umowy.

1.2. Wniosek ma być sporządzony na formularzach przewidzianych do tego celu przez Rząd Senegalu. Wzór wniosku jest załączony do niniejszej Umowy.

1.3. Służby techniczne Sekretariatu Stanowego do spraw rybołówstwa morskiego informują przedstawicielstwo Komisji Wspólnot Europejskich w Dakarze o kwocie niezwłocznie po jej ustaleniu, umożliwiając właścicielowi statku uiszczenie opłaty.

Po uiszczeniu opłaty licencja zostaje podpisana i wysłana do przedstawicielstwa Komisji Wspólnot Europejskich w Dakarze.

Jeśli w ciągu dwóch tygodni od zawiadomienia o wysokości należnej kwoty, opłata nie zostanie uiszczona, Wspólnota może złożyć nowe wnioski o licencje w odniesieniu do danego tonażu.

1.4. Licencje są ważne od daty ich wystawienia do dnia 31 grudnia roku wydania.

1.5. Jednakże trawlery niemające obowiązku wyładowywania całego odłowu w Senegalu, mogą, w granicach przewidzianych w Protokole ustanawiającym prawa połowowe i rekompensatę, uzyskać specjalne licencje ważne nie dłużej niż przez cztery miesiące.

1.6. Opłaty ustalane są według następującej skali:

a) trawlery wyładowujące cały odłów:

krewetkowce: 8.500 CFAF rocznie za tonę rejestrową brutto,

kutry rybackie: 7.500 CFAF rocznie za tonę rejestrową brutto;

b) trawlery niewyładowujące całego odłowu:

krewetkowce: 17.000 CFAF rocznie za tonę rejestrową brutto,

kutry rybackie: 15.000 CFAF rocznie za tonę rejestrową brutto;

c) trawlery zamrażalnie niewyładowujące całego odłowu i łowiące w okresie 4 miesięcy, od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września:

10.500 CFAF za tonę rejestrową brutto;

d) tuńczykowce wyładowujące cały odłów:

2 CFAF za kg złowionych ryb;

e) tuńczykowce niewyładowujące całego odłowu:

6 CFAF za kg złowionych ryb.

2. Opłata jest ustalana na jeden rok bez względu na okres ważności licencji, z wyjątkiem:

a) specjalnych licencji określonych w punkcie 1.5;

b) licencji wydawanych zgodnie z ustępem 3;

c) przypadku wymienionego w artykule 4 ustęp 6 Umowy.

3. Opłata za licencje wydane na początku okresu ważności Protokołu ustanawiającego prawa połowowe i rekompensatę oraz za licencje ważne do chwili wygaśnięcia wymienionego Protokołu jest proporcjonalna do okresu ważności licencji.

______

(1) Sekretariat d'État à la Pêche Maritime (Sekretariat Stanowy do spraw rybołówstwa morskiego)."

IV. Załącznik I punkt D otrzymuje brzmienie:

"D. Dotacje szkoleniowe i program naukowy

Obie Strony zgadzają się, że zasadniczym warunkiem osiągnięcia sukcesu we współpracy jest poprawa stanu kompetencji i wiedzy specjalistycznej osób zaangażowanych w połowy morskie. W tym celu Wspólnota ułatwia obywatelom Senegalu znalezienie miejsc w przedsiębiorstwach Państw Członkowskich Wspólnoty oraz zapewnia 10 stypendiów naukowych i szkoleniowych w różnych naukowych, technicznych i ekonomicznych dziedzinach związanych z rybołówstwem."

V. W załączniku I dodaje się punkt F w brzmieniu:

"F. Przyjmowanie na pokład obserwatorów

1. Podczas połowów na wodach senegalskich trawlery zamrażalnie pływające pod banderą Państw Członkowskich Wspólnoty mają obowiązek przyjmowania na pokład obserwatorów wyznaczonych przez Senegal. Kapitan statku zobowiązany jest ułatwiać pracę obserwatorowi, który uprawniony jest do korzystania z udogodnień przewidzianych dla oficerów na danym statku.

2. Władze Senegalu przekazują Komisji Wspólnot Europejskich nazwiska wyznaczonych obserwatorów.

3. Od żadnego statku nie wymaga się przyjęcia na pokład więcej niż jednego obserwatora.

4. Właściciel statku zobowiązany jest na własny koszt zapewnić obserwatorowi mieszkanie i wyżywienie; posiłki dla obserwatora są podawane w mesie oficerskiej. Obserwator jest zakwaterowany w pomieszczeniach przewidzianych dla oficerów lub, jeśli okaże się to niemożliwe, w pomieszczeniach mieszkalnych różniących się od pomieszczeń dla załogi.

5. Właściciel statku zobowiązany jest zwrócić Rządowi Senegalu wszystkie wydatki według zryczałtowanej stawki równej 8.000 FCFA za dzień pobytu obserwatora na pokładzie statku."

Artykuł  2

Niniejsza Umowa wchodzi w życie z dniem, w którym Strony powiadomią się nawzajem o zakończeniu procedur niezbędnych do jej wejścia w życie.

PROTOKÓŁ

ustanawiający prawa połowowe i rekompensatę przewidziane w Umowie zawartej między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Rządem Republiki Senegalu w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Senegalu, w okresie od dnia 16 listopada 1981 roku do dnia 15 listopada 1983 roku

STRONY NINIEJSZEGO PROTOKOŁU,

uwzględniając Umowę zawartą między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Rządem Republiki Senegalu w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Senegalu, podpisaną dnia 15 czerwca 1979 roku, oraz zmienioną Umową podpisaną dnia 21 stycznia 1982 roku,

UZGODNIŁY CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Limity określone w artykule 4 wyżej wspomnianej Umowy ustala się następująco:

1. tuńczykowce zobowiązane do

wyładunku całego odłowu

w Senegalu:

3.000 ton rejestrowych brutto;

2. trawlery zobowiązane do wyładunku

całego odłowu w Senegalu:

2.150 ton rejestrowych brutto;

3. tuńczykowce niezobowiązane

do wyładunku całego odłowu

w Senegalu:

23.300 ton rejestrowych brutto;

4. trawlery niezobowiązane

do wyładunku całego odłowu

w Senegalu:

a) w ciągu całego roku:

5.000 ton rejestrowych brutto;

b) w ciągu czteromiesięcznego

okresu, od dnia 1 kwietnia

do dnia 30 września:

ponad 9.000 ton rejestrowych brutto oraz powyżej tonażu określonego w literze a).

Artykuł  2
1.
Rekompensata określona w artykule 9 Umowy wynosi 2.500 milionów CFAF i ma być uruchomiona w dwóch rocznych ratach.
2.
Rekompensatę wypłaca się zgodnie z poniższą procedurą:

– jedną trzecią na rachunek otwarty w imieniu Sekretariatu Stanowego do spraw rybołówstwa morskiego,

– dwie trzecie na rachunek Skarbnika Generalnego Senegalu.

Artykuł  3

Gdyby Europejska Wspólnota Gospodarcza nie uiściła płatności przewidzianych niniejszym Protokołem, Umowa w sprawie połowów zostanie zawieszona.

Artykuł  4

Ponadto Wspólnota wpłaca 100 milionów CFAF na finansowanie senegalskiego programu naukowego. Kwota ta jest do dyspozycji Centrum Badań Oceanograficznych Dakar Thiaroye (CRODT), które podlega senegalskiemu Instytutowi Badań Rolniczych (ISRA).

Artykuł  5

Niniejszy Protokół wchodzi w życie z dniem, w którym Strony powiadomią się nawzajem o zakończeniu procedur niezbędnych do jej wejścia w życie.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1982.234.9

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Senegal-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Umowa zmieniająca Umowę w sprawie połowów na wodach przybrzeżnych Senegalu. Bruksela.1982.01.21.
Data aktu: 21/01/1982
Data ogłoszenia: 09/08/1982
Data wejścia w życie: 06/02/1984, 01/05/2004, 21/01/1982