Dyrektywa 64/475/EWG dotycząca skoordynowanych rocznych badań statystycznych odnośnie inwestycji w przemyśle

DYREKTYWA RADY
z dnia 30 lipca 1964 r.
dotycząca skoordynowanych rocznych badań statystycznych odnośnie inwestycji w przemyśle

(64/475/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 13 sierpnia 1964 r.)

RADA EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY GOSPODARCZEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 213,

uwzględniając projekt przedłożony przez Komisję,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu wypełnienia zadań powierzonych jej przez Traktat, Komisja musi dysponować rocznymi statystykami na temat tendencji w dziedzinie inwestycji w przemyśle Wspólnoty;

porównywalne źródłowe dane dotyczące podstawowych cech charakterystycznych przemysłu zostały zebrane po raz pierwszy w drodze badań przemysłowych obejmujących rok 1962; spis taki nie może być często powtarzany; w latach pośrednich nie można obejść się bez rocznych statystyk dotyczących pewnych podstawowych zagadnień; wśród tych zagadnień inwestycje zajmują tak ważną pozycję, iż urzędy statystyczne większości Państw Członkowskich zbierają tego typu dane od wielu lat;

jednakże konieczne jest, aby takie roczne statystyki były udostępniane Komisji przez wszystkie Państwa Członkowskie, w formie skoordynowanej pod względem ujęcia i metody, w celu uzyskania porównywalnych rezultatów dla sześciu Państw Członkowskich, według tego samego podziału na sektory przemysłowe,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1 1

Państwa Członkowskie we współpracy technicznej z Komisją podejmują wszystkie środki niezbędne do wykonywania skoordynowanych rocznych badań statystycznych odnośnie inwestycji w przemyśle oraz zapewniają, aby pierwsze takie badanie, obejmujące 1964 r., zostało przeprowadzone w 1965 r. i, w przypadku nowych Państw Członkowskich, przyjęte zostaną wszelkie stosowne ustalenia w celu zapewnienia, aby pierwsze badanie, obejmujące rok ich przystąpienia zostało przeprowadzone w roku następującym po tym przystąpieniu.

Artykuł  2

Do celów niniejszej dyrektywy przez przemysł należy rozumieć działalność zdefiniowaną w "Nomenklaturze gałęzi przemysłu we Wspólnotach Europejskich" (NICE)(1).

W przypadku małych przedsiębiorstw badanie może być wykonane metodą kontroli wyrywkowej.

Artykuł  3

Otrzymywane dane liczbowe odnoszą się do rocznych wydatków inwestycyjnych (łącznie z instalacjami skonstruowanymi przez same przedsiębiorstwa), według następującego podziału:

a) maszyny, instalacje, pojazdy;

b) konstruowanie budynków;

c) nabywanie istniejących budynków i gruntu.

Inwestycje o charakterze socjalnym ujmuje się, o ile to możliwe, całościowo w odrębnym zestawieniu.

Artykuł  4

Wyniki badań są przekazywane Komisji według podziału na gałęzie przemysłu, z zastrzeżeniem informacji stanowiących w świetle ustawodawstwa krajowego tajemnicę statystyczną.

Artykuł  5

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 lipca 1964 r.

W imieniu Rady
G. SCHRÖDER
Przewodniczący

______

(1) Obecne wydanie Nomenklatury zostało opublikowane w 1963 r. w Biuletynie Statystyki Przemysłowej (Urząd Statystyczny Wspólnot Europejskich). Jest ono podane do celów informacyjnych w Załączniku.

ZAŁĄCZNIK

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

NOMENKLATURA GAŁĘZI PRZEMYSŁU WE WSPÓLNOTACH EUROPEJSKICH (NICE)

grafika

1 Art. 1:

- zmieniony przez art. 29 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia i dostosowań w traktatach dołączonego do Traktatu w sprawie przystąpienia Królestwa Danii, Irlandii, Królestwa Norwegii oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz.U.04.90.864/15) z dniem 1 stycznia 1973 r.

- zmieniony przez art. 21 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Greckiej i dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/19) z dniem 1 stycznia 1981 r.

- zmieniony przez art. 26 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Królestwa Hiszpanii i Republiki Portugalskiej oraz dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/23) z dniem 1 stycznia 1986 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1964.131.2193

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 64/475/EWG dotycząca skoordynowanych rocznych badań statystycznych odnośnie inwestycji w przemyśle
Data aktu: 30/07/1964
Data ogłoszenia: 13/08/1964
Data wejścia w życie: 31/07/1964