Wyrok Trybunału z dnia 18 czerwca 2021 r. w sprawie E-10/20 - ADCADA Immobilien AG PCC w stanie upadłości przeciwko Urzędowi Nadzoru Finansowego.

WYROK TRYBUNAŁU
z dnia 18 czerwca 2021 r.
w sprawie E-10/20 ADCADA Immobilien AG PCC w stanie upadłości przeciwko Urzędowi Nadzoru Finansowego (Finanzmarktaufsicht)

(Rozporządzenie (UE) 2017/1129 - Ochrona inwestorów - Pojęcie "oferty publicznej papierów wartościowych" - Ujawnienie informacji - Obowiązek opublikowania prospektu emisyjnego - Wyłączenia)

(2021/C 417/04)

(Dz.U.UE C z dnia 13 października 2021 r.)

W sprawie E-10/20, ADCADA Immobilien AG PCC w stanie upadłości przeciwko Urzędowi Nadzoru Finansowego (FinanzFinanzmarktaufsicht) - WNIOSEK skierowany do Trybunału przez Komisję Odwoławczą Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego (Beschwerdekommission der Finanzmarktaufsicht) na podstawie art. 34 Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości, dotyczący wykładni rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym oraz uchylenia dyrektywy 2003/71/WE, w szczególności jego art. 1 ust. 4 lit. b) i art. 2 lit d), Trybunał, w składzie Pall Hreinsson, prezes (sędzia sprawozdawca), Per Christiansen i Bernd Hammermann (sędziowie), wydał w dniu 18 czerwca 2021 r. wyrok zawierający sentencję następującej treści:

1. "To, czy przedstawiono wystarczające informacje na temat warunków oferty i papierów wartościowych, które mają być oferowane, aby umożliwić inwestorowi podjęcie decyzji o zakupie i subskrypcji tych papierów wartościowych zgodnie z art. 2 lit. d) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1129 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie prospektu, który ma być publikowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych lub dopuszczeniem ich do obrotu na rynku regulowanym, należy oceniać indywidualnie dla każdego przypadku.

W okolicznościach takich jak w postępowaniu głównym, z zastrzeżeniem weryfikacji przez organ odsyłający, mamy do czynienia z »ofertą publiczną papierów wartościowych« w rozumieniu art. 2 lit. d) rozporządzenia (UE) 2017/1129.

2. Dla oceny, czy ma miejsce »oferta publiczna papierów wartościowych« w rozumieniu art. 2 lit. d) rozporządzenia (UE) 2017/1129, może mieć znaczenie fakt, że komunikat zawiera pewne wyraźnie widoczne informacje wskazujące, że dalsze informacje można uzyskać gdzie indziej, a pełne warunki dotyczące obligacji nie są dostępne w internecie lub ogólnie dostępne w inny sposób. Jeżeli jednak komunikat zawiera już wystarczające informacje dla celów art. 2 lit. d), zawarcie takiego oświadczenia lub fakt, że pełne warunki dotyczące obligacji nie są dostępne w internecie lub ogólnie dostępne w inny sposób, nie będą mogły zmienić jego kwalifikacji jako »oferta publiczna papierów wartościowych«.

3. Co do zasady istotne dla celów art. 1 ust. 4 lit. b) rozporządzenia (UE) 2017/1129 jest to, że informacja dotycząca oferty papierów wartościowych jest przekazywana potencjalnym nabywcom wyłącznie na żądanie, przy jednoczesnym zapewnieniu, że informacja przekazywana jest jedynie maksymalnie 149 osobom fizycznym lub prawnym z każdego państwa EOG, które nie są inwestorami kwalifikowanymi. Jednakże, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 1 ust. 4 lit. b), oferta papierów wartościowych musi być faktycznie skierowana do mniej niż 150 osób fizycznych lub prawnych z każdego państwa EOG, innych niż inwestorzy kwalifikowani. Ograniczenie przewidziane w tym przepisie nie może być obchodzone poprzez rozpowszechnianie oferty w państwie EOG za pośrednictwem różnych środków przekazu.".

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2021.417.23

Rodzaj: Wyrok
Tytuł: Wyrok Trybunału z dnia 18 czerwca 2021 r. w sprawie E-10/20 - ADCADA Immobilien AG PCC w stanie upadłości przeciwko Urzędowi Nadzoru Finansowego.
Data aktu: 18/06/2021
Data ogłoszenia: 14/10/2021