Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(2020/C 65/06)

(Dz.U.UE C z dnia 28 lutego 2020 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY

"Côtes du Rhône"

PDO-FR-A0325-AM03

Data przekazania informacji: 25 listopada 2019

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Odmiany winorośli

W specyfikacji produktu ChNP "Côtes du Rhône" zmieniono pkt V - odmiany winorośli - dodając odmiany Couston N i Caladoc N jako odmiany drugorzędne przy produkcji czerwonych i różowych win, gdzie mogą stanowić maksymalnie do 10 %.

Odmiany te wprowadza się po 10 latach doświadczeń w winnicach, gdzie porównywano je z dwoma głównymi odmianami winorośli z Côtes du Rhône: carignan N i cinsault N. Wprowadzenie tych nowych odmian do produkcji ChNP "Côtes du Rhône" miało na celu zachowanie zasadniczych właściwości produktu, przy należytym uwzględnieniu cech charakterystycznych danego obszaru geograficznego. Te dwie odmiany mają istotne zalety pod względem odporności na deficyt wody i suszę.

Uzupełniono punkt "Wtórne odmiany winorośli" jednolitego dokumentu, dodając odmiany Couston N i Caladoc N.

2.
Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

W pkt IV - 3° - specyfikację uzupełniono pod względem granic obszaru położonego w bezpośrednim sąsiedztwie wyznaczonego obszaru produkcji, dodając gminy w departamentach Drôme, Gard, Isère i Vaucluse. Gminy te dodano aby umożliwić uwzględnienie praktyk enologicznych istniejących na tym terytorium. Dodanie tych gmin pozwala uwzględnić miejscową społeczność, o której mowa w opisie związku produktu z obszarem, przy jednoczesnym utrzymaniu ciągłości terytorialnej obszaru bezpośredniego sąsiedztwa.

W departamencie Drôme dodaje się gminy: Chamaret, Chantemerle-les-Grignan, Clansayes, Montaulieu, Saint Donat sur l'Herbasse, Valaurie.

W departamencie Gard dodaje się gminy: Argilliers, Beaucaire, Bellegarde, Collias.

W departamencie Isère dodaje się gminę Les Côtes d'Arey.

W departamencie Vaucluse dodaje się gminy: Bédoin, Blauvac, Brantes, Crillon-le-Brave, Flassan, Malemort-du-Comtat, Methamis, Modène,Mormoiron, Saint-Pierre-deVassols, Savoillan, Villes-sur-Auzon.

Zaktualizowano punkt "Warunki dodatkowe" jednolitego dokumentu.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu

Côtes du Rhône

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4.
Opis wina lub win

Wina niemusujące i wytrawne (zawartość cukrów fermentacyjnych ≤ 4 g/l).

Wina czerwone są owocowe, bogate, charakteryzują się znaczną intensywnością barwy, a ich przydatność do przechowywania zależy od rodzaju gleby i mieszanki odmian, dobieranej dzięki kompetencjom producenta.

Wina różowe są owocowe lub kwiatowe, bardzo wcześnie zostały powszechnie znane w niektórych kręgach.

Wina białe są kwiatowe i krągłe w smaku, czasem z egzotycznymi nutami.

Minimalna naturalna objętościowa zawartość alkoholu: 10,5 %

Po wzbogaceniu zawartość TAVC win ≤ 13 %.

Wina czerwone: zawartość kwasu jabłkowego ≤ 0,4 g/L.

Pozostałe kryteria są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość miareczkowa
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 16,33
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
5.
Praktyki winiarskie
a.
Podstawowe praktyki enologiczne

Szczególne praktyki enologiczne

Odstępy między rzędami i między roślinami

Praktyka uprawy

Odstęp między rzędami wynosi ≤ 2,5 m. na każdą roślinę przypada maksymalnie 2,5 m2 powierzchni. Odstęp między roślinami w rzędzie wynosi 0,80-1,25 m.

Cięcie winorośli

Praktyka uprawy

Winorośl przycina się na maksymalnie 6 czopów na łozę, przy czym każdy czop ma maksymalnie dwa oczka. Formowanie sznura trwa nie więcej niż 2 lata; przycinanie jak w przypadku odmiany Viognier B.

Odmianę Viognier B można przycinać albo do maksymalnie 8 oczek na długich pędach i 1 lub 2 czopach po maksymalnie 2 oczkach, albo do maksymalnie 6 oczek na każdym długim pędzie i 1 lub 2 czopy po maksymalnie 2 oczkach.

Nawadnianie

Praktyka uprawy

Można zezwolić na nawadnianie.

Praktyka ta ma na celu zachowanie cech środowiska fizycznego i biologicznego, które są podstawą charakteru tego obszaru.

Praktyka uprawy

Stosowanie włókniny ogrodniczej jest zabronione.

Zakazane są wszelkie istotne zmiany ukształtowania terenu oraz naturalnej sekwencji poziomów gleby na działkach przeznaczonych do produkcji produktu objętego kontrolowaną nazwą pochodzenia.

Wzbogacanie

Szczególne praktyki enologiczne

W przypadku win czerwonych dopuszcza się substraktywne techniki wzbogacania, przy czym próg stężenia wynosi 10 %.

Przy produkcji win różowych dopuszcza się stosowanie węgla drzewnego do celów enologicznych, ale wyłącznie na sprasowanym moszczu i w proporcji, która nie może przekraczać 20 % całkowitej ilości winogron poddawanych winifikacji przez dany podmiot gospodarczy w odniesieniu do danego zbioru.

b.
Maksymalne zbiory

60 hektolitrów z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, winifikacja i produkcja wina odbywają się na obszarze:

w departamencie Ardèche: 31 gmin;
w departamencie Drôme: 29 gmin;
w departamencie Gard: 54 gmin
w departamencie Loire 5 gmin;
w departamencie Rhône: 4 gmin;
w departamencie Vaucluse: 48 gmin.

Wykaz gmin jest dostępny w specyfikacji produktu.

7.
Główne odmiany winorośli

Piquepoul blanc B

Syrah N - Shiraz

Ugni blanc B

Mourvèdre N - Monastrell

Viognier B

Roussanne B

Clairette B

Grenache blanc B

Grenache N

Marsanne B

Bourboulenc B - Doucillon blanc

8.
Opis związku lub związków

Winorośl rozciąga się wzdłuż biegu Rodanu. Klimat charakteryzuje wpływ mistralu, wysuszającego północnego wiatru, który jest zawsze suchy, który chroni winorośl przed chorobami wywoływanymi przez grzyby, zapewniając jednocześnie duże nasłonecznienie i odpowiednie opady. Klimat ten umożliwia uzyskiwanie intensywnie owocowych, bogatych win czerwonych o wyrazistej barwie, których przydatność do przechowywania zależy od rodzaju gleby i mieszanki odmian, owocnych, a czasami kwiatowych win różowych, a także win białych, kwiatowych i krągłych w smaku, czasem z nutami egzotycznymi. Na charakter i renomę win oznaczonych nazwą "Côtes du Rhône" wpływają przede wszystkim kompetencje producentów związanych z terytorium i klimat regionu.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Dodatkowe nazwy geograficzne

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Chroniona nazwa może być uzupełniona słowami "młode" lub "nowe" w przypadku win czerwonych i różowych, które spełniają warunki stosowania tych określeń ustalone w niniejszej specyfikacji.

Przy winach kwalifikujących się do stosowania określeń "młode" lub "nowe" obowiązkowo wskazuje się rok produkcji.

Większa jednostka geograficzna

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Etykiety win opatrzonych tym oznaczeniem mogą wskazywać na większą jednostkę geograficzną tj. "Vignobles de la Vallée du Rhône" (winnice Doliny Rodanu) na warunkach określonych w umowie między różnymi zainteresowanymi organami ds. ochrony tych produktów i zarządzania.

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie wyjątku w odniesieniu do winifikacji i wytwarzania wina, stanowi obszar następujących gmin:

w departamencie Ardèche: Alboussière, Arlebosc, Baix, Beauchastel, Bidon, Boffres, Bogy, Champis, Charmes-sur-Rhône, Cheminas, Colombier-le-Cardinal, Eclassan, Etables, Flaviac, Gilhac-et-Bruzac, Gras, Labastide-de-Virac, Peaugres, Plats, Le Pouzin, Quintenas, Rompon, Saint-Barthélemy-le-Plain, Saint-Cierge-la-Serre, Saint-Cyr, Saint-Georges-les-Bains, Saint-Laurent-du-Pape, Saint-Montan, Saint-Remèze, Saint-Romain-d'Ay, Saint-Romain-de-Lerps, Saint-Symphorien-sous-Chomérac, Saint-Vincent-de-Durfort, Savas, Soyons, Thorrenc, Vernosc-lès-Annonay, Vin-zieux, La Voulte;
w departamencie Isère: Chonas-l'Amballan, Le-Péage-de-Roussillon, Reventin-Vaugris, Les Roches-de-Condrieu, Sablons, Saint-Alban-du-Rhône, Saint-Clair-du-Rhône, Saint-Maurice-l'Exil, Salaise-sur-Sanne, Seyssuel, Vienne;
w departamencie Loire: Bessey, La Chapelle-Villars, Chuyer, Lupe, Maclas, Pélussin, Roisey, Saint-Romain-en-Jarez;
w departamencie Rhône: Les Haies, Loire-sur-Rhône, Longes, Sainte-Colombe, Saint-Romain-en-Gal;
w departamencie Vaucluse: Althen-les-Paluds, Aubignan, Le Barroux, Beaumont-du-Ventoux, Caderousse, Caromb, Carpentras, Cavaillon, Le Crestet, Entraigues-sur-la-Sorgue, Entrechaux, Lamotte-du-Rhône, Lapalud, Loriol-du-Comtat, Malaucène, Mazan, Monteux, Pernes-les-Fontaines, Le Pontet, Saint-Hippolyte-le-Graveyron, Saint-Léger-du-Ventoux, Le Thor.
w departamencie Drôme: Albon, Aleyrac, Allex, Ambonil, Andancette, Aubres, La Baume-de-Transit, Beausemblant, Benivay-Ollon, Bourg-lès-Valence, Chamaret, Chantemerle-les-Blés, Chantemerle-les-Grignan, Châteauneuf-de-Bor-dette, Châteauneuf-sur-Isère, Chavannes, Clansayes, Clérieux, Colonzelle, Condorcet, Donzère, Etoile-sur-Rhône, La Garde-Adhémar, Grane, Granges-les-Beaumont, Les Granges-Gontardes, Grignan, Laveyron, Loriol-sur-Drôme, Montjoux, Montoison, Montaulieu, Montségur-sur-Lauzon, La Motte-de-Galaure, La Penne-sur-l'Ouvèze, Pierrelatte, Pierrelongue, Le Poët-Laval, Les Pilles, Ponsas, Propiac, Roche-Saint-Secret-Beconne, Roussas, Saint-Barthélemy-de-Vals, Saint Donat sur l'Herbasse, Saint-Gervais-sur-Roubion, Saint-Paul-Trois-Châteaux, Saint-Rambert-d'Albon, Saint-Restitut, Saint-Uze, Saint-Vallier, Salles-sous-Bois, Solérieux, Teyssières, Triors, Valaurie, Valence, Veaunes;
w departamencie Gard: Les Angles, Argilliers, La Bastide-d'Engras, Beaucaire, Bellegarde, La Capelle-et-Masmolène, Collias, Flaux, Le Garn, Goudargues, Issirac, Jonquières-Saint-Vincent, Meynes, Montfaucon, Saint-André-de-Roque-pertuis, Saint-Bonnet-du-Gard, Saint-Christol-de-Rodières, Saint-Laurent-la-Vernède, Salazac, Sernhac, Vallabrix, Verfeuil, Vers-Pont-du-Gard.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-638435af-cee8-4881-a10c-9ab97b3af3da

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.65.7

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 28/02/2020
Data ogłoszenia: 28/02/2020