Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(2020/C 65/06)

(Dz.U.UE C z dnia 28 lutego 2020 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY

"Côtes du Rhône"

PDO-FR-A0325-AM03

Data przekazania informacji: 25 listopada 2019

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Odmiany winorośli

W specyfikacji produktu ChNP "Côtes du Rhône" zmieniono pkt V - odmiany winorośli - dodając odmiany Couston N i Caladoc N jako odmiany drugorzędne przy produkcji czerwonych i różowych win, gdzie mogą stanowić maksymalnie do 10 %.

Odmiany te wprowadza się po 10 latach doświadczeń w winnicach, gdzie porównywano je z dwoma głównymi odmianami winorośli z Côtes du Rhône: carignan N i cinsault N. Wprowadzenie tych nowych odmian do produkcji ChNP "Côtes du Rhône" miało na celu zachowanie zasadniczych właściwości produktu, przy należytym uwzględnieniu cech charakterystycznych danego obszaru geograficznego. Te dwie odmiany mają istotne zalety pod względem odporności na deficyt wody i suszę.

Uzupełniono punkt "Wtórne odmiany winorośli" jednolitego dokumentu, dodając odmiany Couston N i Caladoc N.

2.
Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

W pkt IV - 3° - specyfikację uzupełniono pod względem granic obszaru położonego w bezpośrednim sąsiedztwie wyznaczonego obszaru produkcji, dodając gminy w departamentach Drôme, Gard, Isère i Vaucluse. Gminy te dodano aby umożliwić uwzględnienie praktyk enologicznych istniejących na tym terytorium. Dodanie tych gmin pozwala uwzględnić miejscową społeczność, o której mowa w opisie związku produktu z obszarem, przy jednoczesnym utrzymaniu ciągłości terytorialnej obszaru bezpośredniego sąsiedztwa.

W departamencie Drôme dodaje się gminy: Chamaret, Chantemerle-les-Grignan, Clansayes, Montaulieu, Saint Donat sur l'Herbasse, Valaurie.

W departamencie Gard dodaje się gminy: Argilliers, Beaucaire, Bellegarde, Collias.

W departamencie Isère dodaje się gminę Les Côtes d'Arey.

W departamencie Vaucluse dodaje się gminy: Bédoin, Blauvac, Brantes, Crillon-le-Brave, Flassan, Malemort-du-Comtat, Methamis, Modène,Mormoiron, Saint-Pierre-deVassols, Savoillan, Villes-sur-Auzon.

Zaktualizowano punkt "Warunki dodatkowe" jednolitego dokumentu.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu

Côtes du Rhône

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4.
Opis wina lub win

Wina niemusujące i wytrawne (zawartość cukrów fermentacyjnych ≤ 4 g/l).

Wina czerwone są owocowe, bogate, charakteryzują się znaczną intensywnością barwy, a ich przydatność do przechowywania zależy od rodzaju gleby i mieszanki odmian, dobieranej dzięki kompetencjom producenta.

Wina różowe są owocowe lub kwiatowe, bardzo wcześnie zostały powszechnie znane w niektórych kręgach.

Wina białe są kwiatowe i krągłe w smaku, czasem z egzotycznymi nutami.

Minimalna naturalna objętościowa zawartość alkoholu: 10,5 %

Po wzbogaceniu zawartość TAVC win ≤ 13 %.

Wina czerwone: zawartość kwasu jabłkowego ≤ 0,4 g/L.

Pozostałe kryteria są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość miareczkowa
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr) 16,33
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
5.
Praktyki winiarskie
a.
Podstawowe praktyki enologiczne

Szczególne praktyki enologiczne

Odstępy między rzędami i między roślinami

Praktyka uprawy

Odstęp między rzędami wynosi ≤ 2,5 m. na każdą roślinę przypada maksymalnie 2,5 m2 powierzchni. Odstęp między roślinami w rzędzie wynosi 0,80-1,25 m.

Cięcie winorośli

Praktyka uprawy

Winorośl przycina się na maksymalnie 6 czopów na łozę, przy czym każdy czop ma maksymalnie dwa oczka. Formowanie sznura trwa nie więcej niż 2 lata; przycinanie jak w przypadku odmiany Viognier B.

Odmianę Viognier B można przycinać albo do maksymalnie 8 oczek na długich pędach i 1 lub 2 czopach po maksymalnie 2 oczkach, albo do maksymalnie 6 oczek na każdym długim pędzie i 1 lub 2 czopy po maksymalnie 2 oczkach.

Nawadnianie

Praktyka uprawy

Można zezwolić na nawadnianie.

Praktyka ta ma na celu zachowanie cech środowiska fizycznego i biologicznego, które są podstawą charakteru tego obszaru.

Praktyka uprawy

Stosowanie włókniny ogrodniczej jest zabronione.

Zakazane są wszelkie istotne zmiany ukształtowania terenu oraz naturalnej sekwencji poziomów gleby na działkach przeznaczonych do produkcji produktu objętego kontrolowaną nazwą pochodzenia.

Wzbogacanie

Szczególne praktyki enologiczne

W przypadku win czerwonych dopuszcza się substraktywne techniki wzbogacania, przy czym próg stężenia wynosi 10 %.

Przy produkcji win różowych dopuszcza się stosowanie węgla drzewnego do celów enologicznych, ale wyłącznie na sprasowanym moszczu i w proporcji, która nie może przekraczać 20 % całkowitej ilości winogron poddawanych winifikacji przez dany podmiot gospodarczy w odniesieniu do danego zbioru.

b.
Maksymalne zbiory

60 hektolitrów z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, winifikacja i produkcja wina odbywają się na obszarze:

w departamencie Ardèche: 31 gmin;
w departamencie Drôme: 29 gmin;
w departamencie Gard: 54 gmin
w departamencie Loire 5 gmin;
w departamencie Rhône: 4 gmin;
w departamencie Vaucluse: 48 gmin.

Wykaz gmin jest dostępny w specyfikacji produktu.

7.
Główne odmiany winorośli

Piquepoul blanc B

Syrah N - Shiraz

Ugni blanc B

Mourvèdre N - Monastrell

Viognier B

Roussanne B

Clairette B

Grenache blanc B

Grenache N

Marsanne B

Bourboulenc B - Doucillon blanc

8.
Opis związku lub związków

Winorośl rozciąga się wzdłuż biegu Rodanu. Klimat charakteryzuje wpływ mistralu, wysuszającego północnego wiatru, który jest zawsze suchy, który chroni winorośl przed chorobami wywoływanymi przez grzyby, zapewniając jednocześnie duże nasłonecznienie i odpowiednie opady. Klimat ten umożliwia uzyskiwanie intensywnie owocowych, bogatych win czerwonych o wyrazistej barwie, których przydatność do przechowywania zależy od rodzaju gleby i mieszanki odmian, owocnych, a czasami kwiatowych win różowych, a także win białych, kwiatowych i krągłych w smaku, czasem z nutami egzotycznymi. Na charakter i renomę win oznaczonych nazwą "Côtes du Rhône" wpływają przede wszystkim kompetencje producentów związanych z terytorium i klimat regionu.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Dodatkowe nazwy geograficzne

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Chroniona nazwa może być uzupełniona słowami "młode" lub "nowe" w przypadku win czerwonych i różowych, które spełniają warunki stosowania tych określeń ustalone w niniejszej specyfikacji.

Przy winach kwalifikujących się do stosowania określeń "młode" lub "nowe" obowiązkowo wskazuje się rok produkcji.

Większa jednostka geograficzna

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Etykiety win opatrzonych tym oznaczeniem mogą wskazywać na większą jednostkę geograficzną tj. "Vignobles de la Vallée du Rhône" (winnice Doliny Rodanu) na warunkach określonych w umowie między różnymi zainteresowanymi organami ds. ochrony tych produktów i zarządzania.

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie wyjątku w odniesieniu do winifikacji i wytwarzania wina, stanowi obszar następujących gmin:

w departamencie Ardèche: Alboussière, Arlebosc, Baix, Beauchastel, Bidon, Boffres, Bogy, Champis, Charmes-sur-Rhône, Cheminas, Colombier-le-Cardinal, Eclassan, Etables, Flaviac, Gilhac-et-Bruzac, Gras, Labastide-de-Virac, Peaugres, Plats, Le Pouzin, Quintenas, Rompon, Saint-Barthélemy-le-Plain, Saint-Cierge-la-Serre, Saint-Cyr, Saint-Georges-les-Bains, Saint-Laurent-du-Pape, Saint-Montan, Saint-Remèze, Saint-Romain-d'Ay, Saint-Romain-de-Lerps, Saint-Symphorien-sous-Chomérac, Saint-Vincent-de-Durfort, Savas, Soyons, Thorrenc, Vernosc-lès-Annonay, Vin-zieux, La Voulte;
w departamencie Isère: Chonas-l'Amballan, Le-Péage-de-Roussillon, Reventin-Vaugris, Les Roches-de-Condrieu, Sablons, Saint-Alban-du-Rhône, Saint-Clair-du-Rhône, Saint-Maurice-l'Exil, Salaise-sur-Sanne, Seyssuel, Vienne;
w departamencie Loire: Bessey, La Chapelle-Villars, Chuyer, Lupe, Maclas, Pélussin, Roisey, Saint-Romain-en-Jarez;
w departamencie Rhône: Les Haies, Loire-sur-Rhône, Longes, Sainte-Colombe, Saint-Romain-en-Gal;
w departamencie Vaucluse: Althen-les-Paluds, Aubignan, Le Barroux, Beaumont-du-Ventoux, Caderousse, Caromb, Carpentras, Cavaillon, Le Crestet, Entraigues-sur-la-Sorgue, Entrechaux, Lamotte-du-Rhône, Lapalud, Loriol-du-Comtat, Malaucène, Mazan, Monteux, Pernes-les-Fontaines, Le Pontet, Saint-Hippolyte-le-Graveyron, Saint-Léger-du-Ventoux, Le Thor.
w departamencie Drôme: Albon, Aleyrac, Allex, Ambonil, Andancette, Aubres, La Baume-de-Transit, Beausemblant, Benivay-Ollon, Bourg-lès-Valence, Chamaret, Chantemerle-les-Blés, Chantemerle-les-Grignan, Châteauneuf-de-Bor-dette, Châteauneuf-sur-Isère, Chavannes, Clansayes, Clérieux, Colonzelle, Condorcet, Donzère, Etoile-sur-Rhône, La Garde-Adhémar, Grane, Granges-les-Beaumont, Les Granges-Gontardes, Grignan, Laveyron, Loriol-sur-Drôme, Montjoux, Montoison, Montaulieu, Montségur-sur-Lauzon, La Motte-de-Galaure, La Penne-sur-l'Ouvèze, Pierrelatte, Pierrelongue, Le Poët-Laval, Les Pilles, Ponsas, Propiac, Roche-Saint-Secret-Beconne, Roussas, Saint-Barthélemy-de-Vals, Saint Donat sur l'Herbasse, Saint-Gervais-sur-Roubion, Saint-Paul-Trois-Châteaux, Saint-Rambert-d'Albon, Saint-Restitut, Saint-Uze, Saint-Vallier, Salles-sous-Bois, Solérieux, Teyssières, Triors, Valaurie, Valence, Veaunes;
w departamencie Gard: Les Angles, Argilliers, La Bastide-d'Engras, Beaucaire, Bellegarde, La Capelle-et-Masmolène, Collias, Flaux, Le Garn, Goudargues, Issirac, Jonquières-Saint-Vincent, Meynes, Montfaucon, Saint-André-de-Roque-pertuis, Saint-Bonnet-du-Gard, Saint-Christol-de-Rodières, Saint-Laurent-la-Vernède, Salazac, Sernhac, Vallabrix, Verfeuil, Vers-Pont-du-Gard.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-638435af-cee8-4881-a10c-9ab97b3af3da

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.65.7

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 28/02/2020
Data ogłoszenia: 28/02/2020