ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW O AKREDYTACJĘ - EACEA/03/2020 Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego 2021-2027 2020/C 51/09.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW O AKREDYTACJĘ - EACEA/03/2020
Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego 2021-2027

(2020/C 51/09)

(Dz.U.UE C z dnia 14 lutego 2020 r.)

Klauzula zastrzeżenia

Unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 zaproponowany przez Komisję Europejską w dniu 30 maja 2018 r. (zwany dalej "programem") nie został jeszcze przyjęty przez europejskich prawodawców. Jednakże niniejsze zaproszenie do składania wniosków o akredytację jest publikowane celem ułatwienia potencjalnym beneficjentom dotacji unijnych składania wniosków zaraz po przyjęciu podstawy prawnej przez europejskich prawodawców.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków o akredytację nie jest prawnie wiążące dla Komisji Europejskiej. W przypadku istotnej zmiany podstawy prawnej przez europejskich prawodawców niniejsze zaproszenie może zostać zmienione lub anulowane, a także mogą zostać ogłoszone inne zaproszenia do składania wniosków o akredytację o innej treści, z odpowiednimi terminami udzielenia odpowiedzi.

Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie działania wynikające z niniejszego zaproszenia do składania wniosków o akredytację podlegają następującym warunkom, których wdrożenie wykracza poza zakres kontroli Komisji:

-
przyjęcie przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej ostatecznego tekstu podstawy prawnej ustanawiającej program,
-
przyjęcie rocznych programów prac na 2021 r. i na kolejne lata, jak również ogólnych wytycznych dotyczących wdrażania, kryteriów i procedur wyboru, po konsultacjach z komitetem programu, oraz
-
przyjęcie budżetu Unii Europejskiej na 2021 r. i na kolejne lata przez władzę budżetową.

Proponowany unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 opiera się na art. 165 i 166 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz na zasadzie pomocniczości.

1.
Cele i opis

Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (ECHE) stanowi ogólne ramy jakości dla działań w zakresie współpracy europejskiej i międzynarodowej, które instytucja szkolnictwa wyższego (ISW) podejmuje, uczestnicząc w programie. Przyznanie Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego jest warunkiem wstępnym dla wszystkich instytucji szkolnictwa wyższego znajdujących się w jednym z państw wymienionych poniżej i pragnących złożyć wniosek oraz uczestniczyć w mobilności edukacyjnej, współpracy między organizacjami i instytucjami lub wspierać projekty w zakresie rozwoju polityki w ramach programu na lata 2021-2027. W przypadku instytucji szkolnictwa wyższego zlokalizowanych w państwach trzecich niestowarzyszonych z programem Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego nie jest wymagana, a ramy jakości zostaną ustanowione na podstawie porozumień międzyinstytucjonalnych między instytucjami szkolnictwa wyższego.

Karta przyznawana jest na cały okres trwania programu. Wdrażanie karty będzie monitorowane przez agencje narodowe programu Erasmus+, a naruszenie jej zasad i zobowiązań może doprowadzić do jej odebrania przez Komisję Europejską.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Do ubiegania się o Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego uprawnione są instytucje szkolnictwa wyższego mające siedzibę w jednym z niżej wymienionych krajów:

-
w państwach członkowskich Unii Europejskiej,
-
w państwach trzecich stowarzyszonych z programem, na warunkach określonych w podstawie prawnej 1 .

Aby kwalifikować się, wnioskodawcy muszą zostać uznani przez organy krajowe kraju wnioskodawcy za instytucję szkolnictwa wyższego 2 .

3.
Ostateczny termin składania wniosków oraz przybliżony termin publikacji wyników wyboru

Termin składania wniosków o Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego upływa w dniu 21 kwietnia 2020 r. Przybliżony termin publikacji wyników wyboru przypada na dzień 15 października 2020 r.

4.
Procedura wyboru

W drodze wyjątku zostaną zastosowane dwie oddzielne procedury składania wniosków w ramach niniejszego zaproszenia.

Przed publikacją niniejszego zaproszenia Komisja Europejska i agencje narodowe programu Erasmus+ przeprowadzą analizę działalności i dotychczasowych wyników posiadaczy Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego w ramach programu Erasmus+ na lata 2014-2020. Uwzględniono następujące elementy:

-
czy instytucja szkolnictwa wyższego uczestniczyła w działaniach w ramach programu Erasmus+ począwszy od zaproszenia do składania wniosków na 2017 r.,
-
czy instytucja szkolnictwa wyższego przestrzegała zasad Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego,
-
czy instytucja szkolnictwa wyższego uzyskała Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego w ramach zaproszenia do składania wniosków na 2020 r.

Zgodnie z tymi informacjami zostaną opracowane dwie oddzielne procedury składania wniosków:

-
byli posiadacze Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego, którzy byli aktywni i przestrzegali zasad karty począwszy od zaproszenia do składania wniosków w ramach programu Erasmus+ na 2017 r., jak również instytucje szkolnictwa wyższego, które otrzymały Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego w ramach zaproszenia do składania wniosków na 2020 r., są proszeni o składanie wniosków za pośrednictwem poniższego linku: Temat 1,
-
byli posiadacze Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego, którzy byli nieaktywni lub nie przestrzegali zasad karty począwszy od zaproszenia do składania wniosków w ramach programu Erasmus+ na 2017 r., jak również nowi wnioskodawcy, są proszeni o składanie wniosków za pośrednictwem poniższego linku: Temat 2.

Agencje narodowe programu Erasmus+ poinformowały wszystkich obecnych posiadaczy Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (2014-2020) o właściwej procedurze składania wniosków. W przypadku gdy wnioskodawca nie jest pewien, którą procedurę należy wybrać, proszony jest o skonsultowanie się z agencją narodową zgodnie z danymi kontaktowymi znajdującymi się na następującej stronie internetowej: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/contact/national-agencies_pl.

Komisja oceniająca, w skład którego wchodzą urzędnicy z Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) oraz Komisji Europejskiej - na podstawie informacji zwrotnych otrzymanych od niezależnych ekspertów zewnętrznych - oceni wnioski pod kątem kryteriów dopuszczalności i kwalifikowalności.

Wnioski te zostaną udostępnione agencjom narodowym programu Erasmus+ w celu monitorowania przestrzegania zasad karty. Nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do odebrania Karty Erasmusa dla szkolnictwa wyższego oraz wyłączenia instytucji szkolnictwa wyższego z uczestnictwa w programie.

5.
Szczegółowe informacje

Wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia ustanawiającego unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 jest dostępny na następującej stronie internetowej: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=COM%3A2018%3A367%3AFIN.

Wnioski należy składać zgodnie z wytycznymi Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego, które są dostępne na stronie internetowej: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding/erasmus-charter-for-higher-education-2021-2027_en.

1 Do czasu przyjęcia podstawy prawnej. W programie Erasmus+ na lata 2014-2020 wykaz ten obejmuje Islandię, Norwegię, Liechtenstein, Turcję, Macedonię Północną oraz Serbię.
2 "Instytucja szkolnictwa wyższego" oznacza każdą instytucję, która zgodnie z prawem krajowym lub przyjętą praktyką przyznaje uznawane stopnie naukowe lub inne uznawane kwalifikacje na poziomie szkolnictwa wyższego, niezależnie od nazwy takiej instytucji, jak również każdą inną porównywalną instytucję na poziomie szkolnictwa wyższego, która jest uznawana przez organy krajowe za kwalifikującą się do uczestnictwa w programie na danym obszarze.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.51.17

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW O AKREDYTACJĘ - EACEA/03/2020 Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego 2021-2027 2020/C 51/09.
Data aktu: 14/02/2020
Data ogłoszenia: 14/02/2020