Addendum do ogłoszenia o konkursach otwartych: Administratorzy (AD 5/AD 7) specjalizujący się w badaniach prawnych - EPSO/AD/365/19 - Prawnicy - prawo cypryjskie (CY) - EPSO/AD/366/19 - Prawnicy - prawo greckie (EL) - EPSO/AD/367/19 - Prawnicy - prawo węgierskie (HU) - EPSO/AD/368/19 - Prawnicy - prawo włoskie (IT) - EPSO/AD/369/19 - Prawnicy - prawo łotewskie (LV) - EPSO/AD/370/19 - Prawnicy - prawo polskie (PL) ( Dz.U. C 85 A z 7.3.2019 ).

Addendum do ogłoszenia o konkursach otwartych:
Administratorzy (AD 5/AD 7) specjalizujący się w badaniach prawnych

EPSO/AD/365/19 - Prawnicy - prawo cypryjskie (CY)

EPSO/AD/366/19 - Prawnicy - prawo greckie (EL)

EPSO/AD/367/19 - Prawnicy - prawo węgierskie (HU)

EPSO/AD/368/19 - Prawnicy - prawo włoskie (IT)

EPSO/AD/369/19 - Prawnicy - prawo łotewskie (LV)

EPSO/AD/370/19 - Prawnicy - prawo polskie (PL)

(Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej C 85 A z dnia 7 marca 2019 r.)

(2020/C 444 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 22 grudnia 2020 r.)

1.
Ze względu na pandemię COVID-19 od dnia 6 marca 2020 r. EPSO musiało przerwać i zawiesić działania dotyczące trwających konkursów, aby zapewnić zgodność wszelkich odpowiednich środków ostrożności z instrukcjami i wytycznymi przekazanymi przez instytucje UE i organy krajowe. Miało to przede wszystkim wpływ na organizację testów wymagających fizycznej obecności w siedzibie EPSO lub w jednym z akredytowanych ośrodków EPSO. Początkowo EPSO planowało wznowienie testów w połowie września 2020 r. Biorąc jednak pod uwagę obecną sytuację związaną z COVID-19, z powodu której organy krajowe wprowadzają środki zakazujące dużych zgromadzeń i ograniczające możliwość podróżowania ze względów zdrowia publicznego, w najbliższej przyszłości nie będzie możliwe przeprowadzanie testów wymagających obecności kandydatów w siedzibie EPSO.
2.
Aby konkursy otwarte mogły się zakończyć w rozsądnym terminie, EPSO ustali optymalny sposób przeprowadzania testów w każdym konkursie i w odpowiednim czasie poinformuje o nim kandydatów. W związku z tym wszystkie testy związane z wyżej wymienionymi konkursami odbędą się albo zdalnie, albo w akredytowanych ośrodkach egzaminacyjnych EPSO.

Kandydaci będą mogli wziąć udział w takich zdalnych testach w swoim domu lub biurze, bez konieczności udania się do ośrodka egzaminacyjnego EPSO. Będą się one odbywać za pośrednictwem wideokonferencji. Wszystkie informacje techniczne zostaną przekazane w odpowiednim czasie, w tym instrukcje dotyczące sprawdzenia połączenia internetowego przed dniem, w którym odbędą się testy. Kandydaci są zobowiązani sprawdzać swoje konto EPSO co najmniej dwa razy w tygodniu.

3.
W przypadku testów przeprowadzanych w akredytowanych ośrodkach EPSO kandydaci będą mieli duży wybór ośrodków w całej Europie i na świecie. Zastosowane zostaną wszelkie środki sanitarne niezbędne do przeprowadzenia testów w tych ośrodkach egzaminacyjnych.
4.
Zaproszenia do udziału w testach zostaną opublikowane na kontach EPSO poszczególnych kandydatów.
5.
Konkursy te miały obejmować ćwiczenie w grupie w ramach oceny zintegrowanej. Zamiast ćwiczenia w grupie wszyscy kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę sytuacyjną badającą poziom kompetencji, która zostanie zorganizowana zdalnie za pośrednictwem wideokonferencji. Rozmowa sytuacyjna będzie trwała od 30 do 40 minut. Ta zmiana w testach wynika z faktu, że ćwiczenia w grupie nie można przeprowadzić w zadowalający sposób w formie zdalnej. Ewentualne pojawienie się problemów technicznych mogłoby zakłócić dynamikę grupy i wpłynąć negatywnie na wyniki uczestniczących w tym zadaniu kandydatów.

W rozmowie sytuacyjnej badającej poziom kompetencji sprawdza się te same ogólne kompetencje, co w ćwiczeniu w grupie, zadając kandydatom pytania o to, jak zachowaliby się w konkretnej sytuacji. Ma ona formę indywidualnego spotkania online z przeszkoloną osobą prowadzącą rozmowę, która udziela dodatkowych informacji zgodnie z częściowo ustalonym scenariuszem.

Na około dwa lub trzy tygodnie przed rozpoczęciem okresu przeprowadzania rozmów sytuacyjnych kandydaci otrzymają opis zadania i informacje ogólne, które pomogą im przygotować się do rozmowy. W ramach zadania kandydaci zostaną poproszeni o zastąpienie współpracownika i przejęcie odpowiedzialności za różne zadania i sytuacje, które będą omawiane podczas rozmowy. Pojawią się również dodatkowe sytuacje, niezwiązane z opisem zadania. Podczas rozmowy kandydaci będą mieli dostęp do otrzymanego opisu zadania i do informacji ogólnych.

Rozmowy z kandydatami będą przeprowadzać pracownicy UE. Dwóch członków komisji konkursowej będzie obserwować rozmowę i oceniać wyniki każdego kandydata oraz przyznawać punkty w odniesieniu do poszczególnych kompetencji objętych testem. Osoba przeprowadzająca rozmowę nie będzie zaangażowana w ocenę kandydata.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.444A.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Addendum do ogłoszenia o konkursach otwartych: Administratorzy (AD 5/AD 7) specjalizujący się w badaniach prawnych - EPSO/AD/365/19 - Prawnicy - prawo cypryjskie (CY) - EPSO/AD/366/19 - Prawnicy - prawo greckie (EL) - EPSO/AD/367/19 - Prawnicy - prawo węgierskie (HU) - EPSO/AD/368/19 - Prawnicy - prawo włoskie (IT) - EPSO/AD/369/19 - Prawnicy - prawo łotewskie (LV) - EPSO/AD/370/19 - Prawnicy - prawo polskie (PL) ( Dz.U. C 85 A z 7.3.2019 ).
Data aktu: 22/12/2020
Data ogłoszenia: 22/12/2020