Wniosek o wydanie przez Trybunał EFTA opinii doradczej, złożony przez Komisję Odwoławczą ds. Zamówień Publicznych w dniu 18 grudnia 2019 r. w sprawie Hraóbraut ehf. przeciwko mennta- og menningarmálaráóuneytió, Verzlunarskóli Islands ses., Tækniskôlinn ehf. i Menntaskóli Borgarfjaróar ehf. (Sprawa E-13/19).

Wniosek o wydanie przez Trybunał EFTA opinii doradczej, złożony przez Komisję Odwoławczą ds. Zamówień Publicznych w dniu 18 grudnia 2019 r. w sprawie Hraóbraut ehf. przeciwko mennta- og menningarmálaráóuneytió, Verzlunarskóli Islands ses., Tækniskôlinn ehf. i Menntaskóli Borgarfjaróar ehf.
(Sprawa E-13/19)

(2020/C 110/10)

(Dz.U.UE C z dnia 2 kwietnia 2020 r.)

W dniu 23 grudnia 2019 r. do kancelarii Trybunału EFTA wpłynął wniosek, złożony dnia 18 grudnia 2019 r. przez Komisję Odwoławczą ds. Zamówień Publicznych (kærunefnd útboðsmála), o wydanie opinii doradczej w sprawie Hraðbraut ehf. przeciwko mennta- og menningarmálaráðuneytið, Verzlunarskóli Íslands ses., Tækniskólinn ehf. i Menntaskóli Borgarfjarðar ehf., dotyczący następujących kwestii:

1.
Czy umowę zawieraną przez ministerstwo z podmiotem, który posiada licencję na prowadzenie działalności w charakterze szkoły średniej II stopnia, w ramach której dany podmiot zobowiązuje się do zapewnienia uczniom i nauczycielom usług i obiektów, które są zwyczajowo oferowane na poziomie szkoły średniej II stopnia i która przewiduje świadczenia finansowe, należy traktować jako zamówienie publiczne na usługi w rozumieniu dyrektywy 2014/24/UE (por. w szczególności art. 2 ust. 9)?
2.
Czy usługi w rodzaju tych opisanych w pytaniu 1 stanowią usługi społeczne lub inne szczególne usługi w rozumieniu art. 74 dyrektywy 2014/24/UE, a jeśli tak, to czy w odniesieniu do udzielania zamówień zastosowanie mają przepisy tytułu III rozdział I dyrektywy?
3.
Czy dla rozstrzygnięcia pytań 1 i 2 ma znaczenie to, czy świadczenie za omawiane usługi jest określone w przepisach budżetowych parlamentu islandzkiego, czy też wynika z decyzji ministra na podstawie mających zastosowanie przepisów prawa krajowego?
4.
Czy minister edukacji, nauki i kultury ma obowiązek stosowania - w odniesieniu do zamówień na usługi obejmujące działalność szkół i nauczanie na poziomie szkoły średniej II stopnia w zamian za świadczenia finansowe - procedury udzielania zamówień na podstawie dyrektywy 2014/24/UE?

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.110.11

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Wniosek o wydanie przez Trybunał EFTA opinii doradczej, złożony przez Komisję Odwoławczą ds. Zamówień Publicznych w dniu 18 grudnia 2019 r. w sprawie Hraóbraut ehf. przeciwko mennta- og menningarmálaráóuneytió, Verzlunarskóli Islands ses., Tækniskôlinn ehf. i Menntaskóli Borgarfjaróar ehf. (Sprawa E-13/19).
Data aktu: 02/04/2020
Data ogłoszenia: 02/04/2020