Zawiadomienie Komisji - Środki uznane za równie skuteczne jak art. 4 dyrektywy w sprawie przeciwdziałania unikaniu opodatkowania.

ZAWIADOMIENIE KOMISJI
Środki uznane za równie skuteczne jak art. 4 dyrektywy w sprawie przeciwdziałania unikaniu opodatkowania

(2018/C 441/01)

(Dz.U.UE C z dnia 7 grudnia 2018 r.)

1.
Uwagi ogólne

Artykuł 4 dyrektywy w sprawie przeciwdziałania unikaniu opodatkowania (zwanej dalej ATAD) 1  zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia przepisów dotyczących ograniczenia możliwości odliczania odsetek, które podlegają transponowaniu do prawa krajowego do dnia 31 grudnia 2018 r. 2 .

Zgodnie z art. 11 ust. 6 ATAD "[...] państwa członkowskie, które w dniu 8 sierpnia 2016 r. posiadają krajowe przepisy ukierunkowane na zapobieganie ryzykom erozji bazy podatkowej i przenoszenia zysków, będące równie skuteczne jak ograniczenie możliwości odliczania odsetek określone w niniejszej dyrektywie, mogą stosować te ukierunkowane przepisy do końca pierwszego pełnego roku podatkowego następującego po dacie opublikowania na urzędowej stronie internetowej porozumienia między członkami OECD w sprawie standardu minimalnego w odniesieniu do działania 4 dotyczącego przeciwdziałania erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków, ale najpóźniej do dnia 1 stycznia 2024 r.".

Art. 10. ust. 3 ATAD przewiduje, że "państwa członkowskie, o których mowa w art. 11 ust. 6, przekazują Komisji przed dniem 1 lipca 2017 r. wszystkie informacje niezbędne do oceny skuteczności krajowych zasad ukierunkowanych na zapobieganie ryzykom erozji bazy podatkowej i przenoszenia zysków".

2.
Środki uznane za równie skuteczne jak art. 4 ATAD

Służby Komisji uznają następujące zasady, zgłoszone przez zainteresowane państwo członkowskie, za równie skuteczne jak zasady odliczania odsetek zawarte w art. 4 ATAD. Zainteresowane państwa członkowskie mogą nadal stosować te zasady, zgodnie z art. 11 ust. 6 ATAD:

-
Grecja - art. 49 ustawy 4172/2013,
-
Francja - art. 212 bis "code général des impôts (rabot)",
-
Słowacja - sekcja 21a ustawy No. 595/2003 Coll.,
-
Słowenia - art. 32 "zakon o davku od dohodkov pravnih oseb" (ZDDPO-2), oraz
-
Hiszpania - 1) art. 16 i art. 63 "Ley 27/2014, Del Impuesto Sobre Sociedades (territorio comun)" oraz 2) art. 24 "Ley Foral 26/2016, Del Impuesto Sobre Sociedades (Navarra)".
3.
Kryteria oceny równej skuteczności

Na podstawie wskaźników określonych w ATAD, służby Komisji oceniły 1) stopień podobieństwa prawnego oraz 2) równoważność ekonomiczną zgłoszonych środków.

Punktem wyjścia dla oceny równoważności prawnej zgłoszonych środków było założenie, że tylko środki gwarantujące ograniczenie możliwości odliczania nadwyżki kosztów finansowania zewnętrznego w związku z czynnikami związanymi z rentownością podatnika mogą być uznane za równie skuteczne w przeciwdziałaniu nadmiernemu odliczaniu odsetek.

Analiza równoważności ekonomicznej zgłoszonych zasad i art. 4 ATAD opierała się na dwóch kryteriach.

Po pierwsze, minimalnym wymogiem było to, by zgłoszony środek nie przynosił znacząco mniej dochodu niż przepisy dotyczące ograniczenia możliwości odliczania odsetek zawarte w art. 4 ATAD.

Po drugie, zgłoszony środek krajowy był uznany za "równie skuteczny" jak art. 4 ATAD, jeśli przy jego zastosowaniu wysokość zobowiązań podatkowych większości dużych przedsiębiorstw (wszystkich przedsiębiorstw poza małymi i średnimi przedsiębiorstwami) była podobna do szacunkowej kwoty zobowiązań podatkowych przy zastosowaniu przepisów dotyczących ograniczania możliwości odliczania odsetek ATAD, lub wyższa od niej.

1 Dyrektywa Rady (UE) 2016/1164 z dnia 12 lipca 2016 r. ustanawiająca przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (Dz.U. L 193 z 19.7.2016, s. 1).
2 Na mocy art. 11 ust. 1 ATAD.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024