Pomoc państwa - Rumunia - Pomoc państwa SA.43785 (2018/C) (ex 2015/PN, ex 2018/NN) - Pomoc na restrukturyzację na rzecz Complexul Energetic Hunedoara - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - RUMUNIA
Pomoc państwa SA.43785 (2018/C) (ex 2015/PN, ex 2018/NN) - Pomoc na restrukturyzację na rzecz Complexul Energetic Hunedoara

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2018/C 158/03)

(Dz.U.UE C z dnia 4 maja 2018 r.)

Pismem z dnia 12 marca 2018 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Rumunię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianej pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat pomocy, w odniesieniu do której Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks + 32 22961242

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Rumunii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

CE Hunedoara jest należącym w całości do państwa zintegrowanym pionowo przedsiębiorstwem wytwarzającym energię elektryczną (posiadającym 4,2 % udziału w rumuńskim rynku wytwarzania energii elektrycznej), eksploatującym również kopalnie węgla. Przedsiębiorstwo utworzono w listopadzie 2012 r. poprzez połączenie dwóch przedsiębiorstw państwowych, które były wcześniej w stanie upadłości, a obecnie zostały zlikwidowane; CE Hunedoara początkowo przejęła Electrocentrale Paroseni oraz Electrocentrale Deva, a następnie w sierpniu 2013 r. przejęła cztery z siedmiu kopalni węgla od krajowego przedsiębiorstwa wydobycia węgla kamiennego JSC Petroș ani.

W 2012 r., tj. w pierwszym roku działalności, CE Hunedoara odnotowała zysk, jednak począwszy od 2013 r. przedsiębiorstwo zaczęło generować rosnące straty. Na koniec 2015 r. CE Hunedoara miała ujemny kapitał własny w wysokości około - 232,7 mln EUR, który do dnia 30 czerwca 2017 r. uległ podwojeniu do poziomu -465 mln EUR. W styczniu 2016 r. CE Hunedoara została objęta postępowaniem upadłościowym, którego wynik jest niepewny (obecnie zawieszone).

Sprawa dotyczy następujących pięciu publicznie finansowanych lub wspieranych pożyczek, które mogłyby stanowić pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, z których nadal nie spłacono ogółem kwoty 337 mln RON (ok. 73 mln EUR):

-
pożyczki stanowiącej pomoc przyznaną zgodnie z decyzją Komisji z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie SA. 41318 (2015) wraz z odsetkami (102 mln RON),
-
niespłaconej pożyczki zaciągniętej na spłatę pomocy niezgodnej z rynkiem wewnętrznym, o której odzyskanie zwrócono się decyzją Komisji z dnia 20 kwietnia 2015 r. w sprawie SA.33475, wraz z odsetkami (36,8 mln RON),
-
kredytu od BCR zaciągniętego przez Ministerstwo Finansów na rzecz CE Hunedoara (87,7 mln RON),
-
kredytu od BRD zaciągniętego przez Ministerstwo Finansów i podporządkowanego CE Hunedoara (58,1 mln RON),
-
pożyczki od IBRD gwarantowanej przez państwo rumuńskie za pośrednictwem Ministerstwa Finansów Publicznych (52 mln RON).

Na obecnym etapie istnieją wątpliwości, czy spełnione zostały warunki dotyczące zgodności z rynkiem wewnętrznym zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do pomocy na restrukturyzację, określone w Wytycznych dotyczących pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji 1 . Władze rumuńskie nie zgłosiły ważnego planu restrukturyzacji ani jasnego planu likwidacji, które obejmowałyby horyzont czasowy realistyczny z perspektywy przedsiębiorstwa. Na obecnym etapie nie udało się stwierdzić dostrzegalnego wkładu CE Hunedoara ani środków ograniczających zakłócenia konkurencji. Ponadto przedsiębiorstwo nie spłaciło zatwierdzonej pomocy na ratowanie ani pożyczki, która umożliwiła mu spłatę wcześniejszej pomocy niezgodnej z rynkiem wewnętrznym.

TEKST PISMA

grafika

1 Dz.U. C 249 z 31.7.2014, s. 1.

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.158.47

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Rumunia - Pomoc państwa SA.43785 (2018/C) (ex 2015/PN, ex 2018/NN) - Pomoc na restrukturyzację na rzecz Complexul Energetic Hunedoara - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 04/05/2018
Data ogłoszenia: 04/05/2018