Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1141/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych" [COM(2017) 481 final - 2017/0219 (COD)].

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1141/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych"

[COM(2017) 481 final - 2017/0219 (COD)]

(2018/C 129/16)

(Dz.U.UE C z dnia 11 kwietnia 2018 r.)

Sprawozdawca: Sir Graham WATSON

Współsprawozdawcy: Anne DEMELENNE

Stéphane BUFFETAUT

Wniosek o konsultację Rada Unii Europejskiej, 11.10.2017

Podstawa prawna Artykuł 304 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

Decyzja Prezydium Grupa redakcyjna, 17.10.2017

Data przyjęcia na sesji plenarnej 7.12.2017

Sesja plenarna nr 530

Wynik głosowania 141/0/5

(za/przeciw/wstrzymało się)

1.
W ślad za Komisją EKES podkreśla, że demokracja jest jedną z podstawowych wartości UE i że partie i fundacje polityczne odgrywają niezbędną rolę w demokracji przedstawicielskiej, co uznano w art. 10 TUE i art. 12 ust. 2 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.
2.
Komitet odnotowuje, że rozporządzenie (UE, Euratom) nr 1141/2014 w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych pomogło w procesie zwiększenia widoczności, uznania, skuteczności, przejrzystości i rozliczalności europejskich partii i powiązanych z nimi fundacji politycznych. Podziela jednak pogląd Komisji, że wiele pozostało jeszcze do zrobienia w celu zwiększenia udziału obywateli i integracyjnego charakteru wyborów, wzmocnienia europejskiego wymiaru w debacie politycznej, podkreślenia powiązań między krajowymi i europejskimi partiami oraz promowania odpowiedzialności politycznej.
3.
Komitet zgadza się z Komisją, że pomimo postępów poczynionych w odniesieniu do rozporządzenia (UE, Euratom) 1141/2014 w obowiązujących przepisach istnieją luki, które należy usunąć, i odnotowuje postulat Parlamentu Europejskiego (2017/2733 (RSP)) dotyczący poprawienia i dostosowania przepisów.
4.
Komitet popiera propozycje Komisji w sprawie zmian do rozporządzenia dotyczących podmiotów, które mogą sponsorować rejestrację europejskiej partii politycznej, a także dotyczących proporcjonalności unijnego finansowania, progu dostępu do takiego finansowania, zgodności z kryteriami rejestracji oraz odzyskania środków nieprawidłowo wydanych.
5.
Komitet przyjmuje z zadowoleniem zamiar Komisji, by zwiększyć dostępność programów wyborczych europejskich partii politycznych dla obywateli. Wyraża jednak wątpliwości co do proponowanego nowego ustępu 3 lit. a) do art. 18 rozporządzenia. Wymaga się w nim, by europejska partia polityczna uwzględniła w swoim wniosku dowody wykazujące, iż jej partie członkowskie publikowały w sposób ciągły na swoich stronach internetowych, przez 12 miesięcy poprzedzających moment złożenia wniosku, program polityczny i logo europejskiej partii politycznej, a także - w odniesieniu do wszystkich jej partii członkowskich - informacje dotyczące reprezentacji płci wśród kandydatów biorących udział w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz wśród posłów do Parlamentu Europejskiego.
6.
Komitet zastanawia się szczególnie, w jaki sposób kontrolowane będzie spełnienie pierwszego wymogu, jak może się on stosować do nowo powstałych partii w państwach członkowskich, a także do europejskich partii politycznych opóźnionych w przyjmowaniu programów politycznych. Ponadto powstaje pytanie, dlaczego drugi wymóg dotyczy wyłącznie płci, a nie na przykład kryteriów rasowych, etnicznych lub językowych.
7.
Komitet zaleca zatem Komisji, by długość czasu, kiedy program musi być dostępny na stronach internetowych partii, został skrócony z 12 do 3 miesięcy i by informacje o różnorodności kandydatów na listach wyborczych były wymagane nie tylko w celu ukazania względnej liczby kobiet i mężczyzn, lecz również pochodzenia etnicznego i różnorodności językowej.
8.
Ponadto EKES ponownie zwraca uwagę na pogłębiające się różnice w traktowaniu między europejskimi partiami i fundacjami politycznymi a europejskimi stowarzyszeniami i fundacjami realizującymi ogólniejsze cele (np. stowarzyszeniami gospodarczymi, społecznymi, humanitarnymi, kulturalnymi, ekologicznymi czy też sportowymi itd.).
9.
Komitet ponownie ubolewa nad decyzją Komisji podjętą kilka lat temu dotyczącą wycofania projektu statusu europejskiego stowarzyszenia oraz nad przeszkodami w rejestrowaniu spółek wyposażonych w statut europejski i ponownie nalega, by Komisja przedstawiła w najbliższej przyszłości podobne rozporządzenie europejskie w sprawie statusu i finansowania europejskich stowarzyszeń politycznych niepowiązanych z partiami.

Bruksela, dnia 7 grudnia 2017 r.

Georges DASSIS
Przewodniczący
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.129.96

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1141/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych" [COM(2017) 481 final - 2017/0219 (COD)].
Data aktu: 07/12/2017
Data ogłoszenia: 11/04/2018