Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 14 marca 2017 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/M.7932 - Dow/DuPont - Sprawozdawca: Bułgaria.

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 14 marca 2017 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/M.7932 - Dow/DuPont

Sprawozdawca: Bułgaria

(2017/C 353/03)

(Dz.U.UE C z dnia 20 października 2017 r.)

Transakcja

1.
Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Wymiar unijny

2.
Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że transakcja ma wymiar unijny zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Rynki produktowe i geograficzne

3.
Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z podanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków produktowych w odniesieniu do postaci użytkowych środków ochrony roślin, a mianowicie z segmentacją następujących rynków:
3.1.
rynki herbicydów;
3.2.
rynki insektycydów;
3.3.
rynki nematocydów; jak również
3.4.
rynki fungicydów.
4.
Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z podanymi przez Komisję definicjami następujących właściwych rynków produktowych:
4.1.
rynków wydawania zezwoleń dla substancji czynnych;
4.2.
rynków materiału siewnego;
4.3.
rynków edytowania genów;
4.4.
rynków kopolimerów kwasów;
4.5.
rynków jonomerów;
4.6.
rynków innych produktów inżynierii materiałowej; jak również
4.7.
rynków produktów specjalistycznych.
5.
Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z podaną przez Komisję definicją zakresu konkurencji w dziedzinie innowacji.
6.
Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z podanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków geograficznych w odniesieniu do:
6.1.
rynków postaci użytkowych środków ochrony roślin;
6.2.
rynków wydawania zezwoleń dla substancji czynnych;
6.3.
rynków materiału siewnego;
6.4.
rynków edytowania genów;
6.5.
rynków produktów inżynierii materiałowej; jak również
6.6.
rynków produktów specjalistycznych.
7.
Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z podaną przez Komisję definicją zakresu geograficznego konkurencji w dziedzinie innowacji.

Ocena konkurencji

8.
Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z oceną Komisji, że transakcja doprowadziłaby do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji na rynkach:
8.1.
herbicydów do ochrony zbóż, rzepaku, słonecznika, ryżu i pastwisk;
8.2.
insektycydów owadów żujących i wysysających (w tym wciornastków); jak również
8.3.
fungicydów stosowanych przeciwko zarazie ryżowej.
9.
Komitet Doradczy (9 państw) zgadza się z oceną Komisji, że transakcja doprowadziłaby do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji w dziedzinie innowacji dotyczących ochrony roślin w zakresie:
9.1.
pokrywających się badań oraz produktów na wczesnym etapie, które strony mogą wprowadzić na rynek; jak również
9.2.
całego przemysłu ochrony roślin.
10.
Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z oceną Komisji, że transakcja doprowadziłaby do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji na rynkach:
10.1.
kopolimerów kwasów; jak również
10.2.
jonomerów.
11.
Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że ostateczne zobowiązania zaproponowane przez strony w dniu 17 lutego 2017 r. są wystarczające w świetle zastrzeżeń Komisji dotyczących konkurencji.
12.
Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z oceną Komisji, że transakcja nie doprowadziłaby do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji wskutek związku między działalnością stron na:
12.1.
rynkach herbicydów przedwschodowych o szerokim spektrum działania do ochrony zbóż, herbicydów powschodowych stosowanych w uprawie buraka do zwalczania chwastów szerokolistnych, jak również herbicydów powschodowych stosowanych w uprawie kukurydzy do zwalczania chwastów szerokolistnych;
12.2.
rynkach insektycydów do ochrony rzepaku;
12.3.
rynkach fungicydów do ochrony zbóż, fungicydów zwalczających chorobę ryżu wywoływaną przez Rhizoctonia solani, fungicydów do ochrony warzyw i kwiatów, a także fungicydów do ochrony winorośli;
12.4.
rynkach środków do zwalczania nicieni;
12.5.
rynkach wydawania zezwoleń dla substancji czynnych;
12.6.
rynkach materiału siewnego;
12.7.
rynkach edytowania genów;
12.8.
rynkach produktów inżynierii materiałowej innych niż kopolimery i jonomery; jak również
12.9.
rynkach produktów specjalistycznych.
13.
Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że - z zastrzeżeniem całkowitego wypełnienia ostatecznych zobowiązań zaproponowanych przez strony w dniu 17 lutego 2017 r. - transakcja nie doprowadziłaby do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji na rynku wewnętrznym lub na jego istotnej części.

Zgodność z rynkiem wewnętrznym

14.
Komitet Doradczy (9 państw członkowskich) zgadza się z Komisją, że transakcja powinna zatem zostać uznana za zgodną z rynkiem wewnętrznym oraz funkcjonowaniem Porozumienia EOG zgodnie z art. 2 ust. 2 i art. 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz art. 57 Porozumienia EOG.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.353.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 14 marca 2017 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie COMP/M.7932 - Dow/DuPont - Sprawozdawca: Bułgaria.
Data aktu: 20/10/2017
Data ogłoszenia: 20/10/2017