Środki wprowadzone przez Węgry na podstawie art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE, o których mowa w motywie 1 decyzji C(2017) 2907 z dnia 8 maja 2017 r.

Środki wprowadzone przez Węgry na podstawie art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE, o których mowa w motywie 1 decyzji C(2017) 2907 z dnia 8 maja 2017 r.

(2017/C 214/05)

(Dz.U.UE C z dnia 4 lipca 2017 r.)

Decyzja Rady ds. Mediów nr 131/2017 (II.7.)

w sprawie wykazu wydarzeń o zasadniczym znaczeniu społecznym i metody transmisji

Rada ds. Mediów sporządziła wykaz wydarzeń o zasadniczym znaczeniu społecznym i określiła następujące metody transmisji poszczególnych wydarzeń:

1)
wydarzenia w ramach letnich igrzysk olimpijskich z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej lub węgierskich sportowców będą transmitowane w pełnym lub częściowym przekazie na żywo, natomiast wydarzenia w ramach zimowych igrzysk olimpijskich z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej lub węgierskich sportowców będą transmitowane w pełnym lub częściowym przekazie z opóźnieniem;
2)
mecze otwarcia, ćwierćfinały, półfinały i finały mistrzostw świata Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) w piłce nożnej mężczyzn oraz mistrzostw Europy Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) w piłce nożnej mężczyzn będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
3)
mecze piłki nożnej z udziałem węgierskiej narodowej reprezentacji mężczyzn (w tym te rozgrywane podczas mistrzostw świata FIFA i mistrzostw Europy UEFA, jak również mecze kwalifikacyjne do tych wydarzeń sportowych i oficjalne mecze towarzyskie) będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
4)
finał Ligi Mistrzów UEFA i mecze Ligi Mistrzów UEFA oraz Ligi Europy z udziałem węgierskiej drużyny klubowej, z wyjątkiem meczów kwalifikacyjnych, będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo, natomiast mecze kwalifikacyjne będą transmitowane w pełnym przekazie z opóźnieniem;
5)
mecze mistrzostw świata Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) mężczyzn i kobiet w piłce ręcznej oraz mecze mistrzostw Europy Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) mężczyzn i kobiet w piłce ręcznej z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
6)
mecze Ligi Mistrzów EHF mężczyzn i kobiet w piłce ręcznej z udziałem węgierskich drużyn klubowych będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
7)
wydarzenia w ramach mistrzostw świata Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA) mężczyzn w piłce wodnej oraz mistrzostw Europy Europejskiej Ligi Pływackiej (LEN) mężczyzn w piłce wodnej z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
8)
Grand Prix Węgier Formuły 1 będzie transmitowane w pełnym przekazie na żywo.

Dostawca usług medialnych mający wyłączne prawa do transmisji wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym (zwany dalej "uprawnionym DUM") może odstąpić od transmisji na żywo, o ile godzina rozpoczęcia wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym (lub wydarzenia sportowego organizowanego w ramach tego wydarzenia) przypada między godziną 0.00 a 6.00 czasu środkowoeuropejskiego (CET). W takim przypadku uprawniony DUM rozpoczyna transmisję nie później niż o godz. 21.00 CET danego dnia kalendarzowego. W przypadku wydarzeń o zasadniczym znaczeniu społecznym składających się z kilku części transmisja na żywo nie obejmuje naturalnych przerw między częściami.

Jeśli wydarzenie o zasadniczym znaczeniu społecznym składa się z kilku meczów, rund, programów sportowych lub wydarzeń (serii wydarzeń), które się zazębiają czasowo, przez co ich pełna jednoczesna transmisja na żywo jest niewykonalna, uprawniony DUM decyduje, które wydarzenie z tej serii będzie transmitowane w pełnym przekazie na żywo. W miarę możliwości uprawniony DUM zapewnia, aby w ramach serii wydarzeń wydarzenia ważne dla Węgier były transmitowane w pełnym przekazie na żywo. Uprawniony DUM może transmitować wydarzenie stanowiące część serii, które nie jest transmitowane w przekazie na żywo, zgodnie z zasadami dotyczącymi przekazu z opóźnieniem.

Jeśli zakończenie wydarzenia przypada między godz. 0.00 a 19.00 CET, przekaz z opóźnieniem rozpoczyna się nie później niż o godz. 22.00 tego samego dnia kalendarzowego. Jeśli zakończenie przypada między godz. 19.00 a 24.00 CET, transmisja rozpoczyna się najpóźniej w ciągu ośmiu godzin od zakończenia wydarzenia. Uprawniony DUM,

uwzględniając prawo widzów do odpowiednich informacji, może odstąpić od określonej powyżej godziny rozpoczęcia przekazu z opóźnieniem, pod warunkiem że przekaz rozpocznie się najpóźniej w ciągu dwudziestu czterech godzin od zakończenia wydarzenia.

Uwierzytelniono:

Péterné Sarlós
Kierownik Departamentu

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024