Oświadczenia dotyczące rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii.

Oświadczenia dotyczące rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii(1)

(2012/C 329/01)

(Dz.U.UE C z dnia 26 października 2012 r.)

Oświadczenie Rady w sprawie art. 34 i 40 w odniesieniu do wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-77/11

"Rada przypomina, że uzgodniony tekst rozporządzenia finansowego pozostaje bez uszczerbku dla kwestii podniesionych w sprawie C-77/11 dotyczącej przyjmowania i publikowania budżetów; w razie potrzeby taki uzgodniony tekst jest poddawany przeglądowi w celu dostosowania go do wyroku Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie".

Oświadczenie Komisji w sprawie art. 59 ust. 5 i 6

"Komisja potwierdza, że:

- informacje przedstawiane Komisji co roku zgodnie z art. 59 ust. 5 dają m.in. obraz stanu wydatków dokonanych w danym okresie referencyjnym określonym w przepisach sektorowych,

- przedkładanie tych informacji nie stanowi procedury badania i zatwierdzania sprawozdań finansowych, o której mowa w 59 ust. 6.

Rozporządzenie finansowe nie przesądza o warunkach badania i zatwierdzania sprawozdań finansowych ani o warunkach zamykania wydatków, które to warunki należy określić w przepisach sektorowych".

Oświadczenie Komisji w sprawie terminu składania wymaganych informacji przez państwa członkowskie zgodnie z art. 59 ust. 5

"Złożenie dorocznych informacji po dniu 15 lutego pociąga za sobą odpowiednie przesunięcie terminu podpisania rocznych sprawozdań z działalności dyrekcji generalnych wykonujących środki finansowe Unii w trybie zarządzania dzielonego oraz przekazania ich Trybunałowi Obrachunkowemu w kontekście jego sprawozdania rocznego. W związku z tym opóźnienie takie zagraża terminowemu przedstawieniu podsumowania sprawozdań rocznych Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do dnia 15 czerwca zgodnie z art. 66 ust. 9 oraz uwag Trybunału Obrachunkowego zgodnie z art. 162 ust. 1".

Oświadczenie Komisji w sprawie art. 59 ust. 5 ostatni akapit

"Komisja przypomina, że zgodnie z art. 59 ust. 1 rozporządzenia finansowego przestrzega zasady niedyskryminacji w wykonywaniu obowiązków dotyczących wykonywania budżetu w trybie zarządzania dzielonego. W związku z tym brak dobrowolnego oświadczenia państwa członkowskiego podpisanego na odpowiednim szczeblu krajowym lub regionalnym nie wpływa na prowadzone przez Komisję badanie i ocenę dokumentacji, o której mowa w art. 59 ust. 5".

Oświadczenie Komisji w sprawie stosowania art. 77 ust. 3 do funduszy strukturalnych

"Jeżeli państwo członkowskie samo wykryje i skoryguje nieprawidłowości, może ponownie wykorzystać środki z funduszy anulowane w danym programie operacyjnym za wyjątkiem operacji będących przedmiotem korekty lub - w przypadku zastosowania korekty finansowej w odniesieniu do nieprawidłowości systemowej - operacji, których dotyczył błąd systemowy".

Oświadczenie Komisji w sprawie ekstrapolowanych korekt finansowych stosowanych przez Komisję w odniesieniu do art. 77 ust. 4

"Gdy tylko jest to możliwe, korekty finansowe są obliczane na podstawie nienależycie wydatkowanych kwot.

Komisja potwierdza, że będzie stosować korekty ekstrapolowane lub zryczałtowane wyłącznie wtedy, gdy podejmując współmierne wysiłki, nie można dokładnie określić nienależycie wydatkowanych kwot".

Oświadczenie Komisji w sprawie obniżenia dotacji lub odzyskiwania środków w przypadku systemowych lub powtarzających się błędów lub nieprawidłowości ze strony beneficjenta dotacji - ekstrapolacja, w odniesieniu do art. 135 ust. 6

"Komisja potwierdza, że w przypadku udowodnionych systemowych lub powtarzających się błędów lub nieprawidłowości ze strony beneficjenta obliczanie kwot obniżanych lub odzyskiwanych w drodze ekstrapolacji należy postrzegać jako ostateczność.

Gdy tylko to możliwe, kwoty obniżane lub odzyskiwane oblicza się w oparciu o poprawione sprawozdania finansowe przedłożone przez beneficjenta.

Ekstrapolowanie wysokości obniżenia lub odzyskiwania środków stosuje się wyłącznie wtedy, gdy dokładne określenie wysokości kosztów niekwalifikowalnych nie jest możliwe lub może stanowić poważną administracyjną trudność dla beneficjenta.

Ponadto Komisja potwierdza, że przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o obniżeniu lub odzyskaniu środków Komisja należycie rozpatrzy wszelkie uzasadnione alternatywne metody lub stawki proponowane przez beneficjenta".

Oświadczenie Komisji w sprawie kwalifikowalności nieodzyskiwanego podatku VAT w odniesieniu do art. 126 ust. 3 lit. c)

"Komisja potwierdza, że zgodnie z art. 121 ust. 2 lit. e) przepisy tytułu VI - w tym art. 126 ust. 3 lit. c) dotyczący kwalifikowalności nieodzyskiwanego podatku VAT - nie mają zastosowania do wydatków wykonywanych w trybie zarządzania dzielonego w rozumieniu art. 58 ust. 1 li. b) i art. 59".

Oświadczenie Komisji w sprawie procedury komitetowej dotyczącej funduszy powierniczych Unii w odniesieniu do art. 187 ust. 8

"Komisja potwierdza, że:

- utworzenie funduszy powierniczych Unii jest należycie uzasadniane pod względem wartości dodanej interwencji Unii oraz pod względem zasady dodatkowości,

- projekty decyzji o utworzeniu, przedłużeniu i zlikwidowaniu funduszy powierniczych Unii będą przedkładane w procedurze sprawdzającej zgodnie z przepisami odpowiednich aktów podstawowych".

Oświadczenie Komisji w sprawie pożyczek w odniesieniu do art. 203 ust. 8

"Komisja podkreśla, że korzystanie z pożyczek w celu nabywania nieruchomości nie jest sprzeczne z zasadą równowagi zgodnie z art. 17 rozporządzenia finansowego.

Pożyczanie środków finansowych to operacja pozabudżetowa: Kwota pożyczki nie jest ujmowana w budżecie jako dochód, a pełna cena budynku nie jest ujmowana jako wydatek. Tylko roczne raty do zapłaty bankowi są ujmowane jako wydatki równoważone w rocznym budżecie administracyjnym (dochody). Z księgowego punktu widzenia z pożyczki nie finansuje się wydatków budżetowych, tylko nabycie aktywów. Pożyczkę (dług) kompensuje wartość budynku (aktywów). W związku z tym pożyczki na nabywanie budynków nie powodują powstania deficytu".

Oświadczenie Parlamentu Europejskiego

"Kwotę 85,9 mln EUR wypłaconą przez Belgię Parlamentowi Europejskiemu na początku 2010 r. i przeznaczoną na projekty związane z nieruchomościami należy uznać za zewnętrzne dochody przeznaczone na określony cel na mocy art. 18 rozporządzenia finansowego."

______

(1) Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.329.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Oświadczenia dotyczące rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii.
Data aktu: 26/10/2012
Data ogłoszenia: 26/10/2012