Pomoc państwa - Bułgaria - Pomoc państwa SA.26212 (11/C) (ex 11/NN - ex CP 176/A/08) i SA.26217 (11/C) (ex 11/NN - ex CP 176/B/08) - Domniemana pomoc w formie zamiany praw własności do prywatnych nieruchomości leśnych na prawa własności do państwowych nieruchomości leśnych - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - BUŁGARIA

Pomoc państwa SA.26212 (11/C) (ex 11/NN - ex CP 176/A/08) i SA.26217 (11/C) (ex 11/NN - ex CP 176/B/08) - Domniemana pomoc w formie zamiany praw własności do prywatnych nieruchomości leśnych na prawa własności do państwowych nieruchomości leśnych

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/C 273/06)

(Dz.U.UE C z dnia 16 września 2011 r.)

Pismem z dnia 29 czerwca 2011 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Bułgarię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego (domniemanego) środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Greffe

J-70 3/219

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom bułgarskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

OPIS DOMNIEMANEGO ŚRODKA POMOCY

W dniu 17 lipca 2008 r. Komisja otrzymała skargę od skarżącego, który pragnął zachować anonimowość. Skarga dotyczyła domniemanej pomocy państwa wynikającej z zamiany gruntów publicznych na prywatne, która miała miejsce w Bułgarii. Podczas zamiany publicznych nieruchomości leśnych na prywatne władze bułgarskie uzyskały rzekomo cenę poniżej wartości rynkowej. W kilku przypadkach po przeprowadzeniu zamiany następowała zmiana przeznaczenia gruntów (tj. z gruntów leśnych na grunty budowlane), co jeszcze bardziej podnosiłoby wartość uzyskanej w ten sposób działki.

Zarówno zamiana gruntów jak i zmiana ich przeznaczenia były oparte na prawodawstwie bułgarskim, które weszło w życie przed przystąpieniem Bułgarii do Unii Europejskiej. W 2009 r. odpowiednio zakazano i zawieszono zamiany gruntów leśnych z podmiotami prywatnymi, jak i późniejsze zmiany przeznaczenia gruntów. Skarżący żądają, by domniemana pomoc wynikająca z wymienionych zamian gruntów i zmian ich przeznaczenia została uznana za niezgodną z prawem i rynkiem wewnętrznym oraz by władze bułgarskie wspomnianą pomoc odzyskały.

Według skarżących potencjalnymi beneficjentami pomocy są osoby fizyczne, spółki prywatne lub gminy miejskie, często prowadzące działalność deweloperską lub turystyczną, które dokonały zamiany swoich nieruchomości leśnych na publiczne działki leśne.

Według skarżących pomoc państwa miała zostać przyznana w formie zamiany nieruchomości leśnych przebiegającej w dwóch etapach. W pierwszym etapie należące do państwa lasy miały zostać zamienione na lasy prywatne na niesprawiedliwych warunkach, głównie z powodu strategicznego położenia tych lasów publicznych. Następnie właściwe władze miały wydać zezwolenie na zmianę przeznaczenia byłych lasów państwowych i zakwalifikowanie ich do obszarów zurbanizowanych, co pozwala na podjęcie na nich działalności deweloperskiej. W rezultacie program ten, poprzez połączenie obu etapów, miał pozwalać odnośnym przedsiębiorstwom na uzyskanie korzyści gospodarczej, ponieważ naliczone ceny za zamianę gruntów publicznych lub późniejszą zmianę przeznaczenia gruntów miały być niższe od cen rynkowych za porównywalne grunty sprzedawane na rynku. Obowiązujące prawodawstwo bułgarskie stanowiłoby zatem program pomocy państwa.

Ceny nieruchomości leśnych zamienianych przez państwo jako ich właściciela są określane na podstawie specjalnego bułgarskiego rozporządzenia, mianowicie rozporządzenia w sprawie obliczania cen podstawowych, cen za grunty w obszarach wyłączonych i powstawania praw użytkowania i służebności w odniesieniu do lasów i gruntów należących do zasobów leśnych ("rozporządzenie w sprawie cen podstawowych").

Cena ustalona z zastosowaniem rozporządzenia w sprawie cen podstawowych byłaby niższa niż cena rynkowa. Ponadto współczynniki stosowane do ustalenia cen administracyjnych nie były (w wystarczającym stopniu) aktualizowane w latach 2004-2010. Dlatego według skarżących w odnośnych transakcjach zamiany nigdy nie stosuje się rzeczywistej ceny rynkowej.

OCENA POMOCY

Władze bułgarskie nie zgłosiły, zgodnie z art. 108 ust. 3 TFUE, środka dotyczącego przyznania pomocy w kontekście zamiany gruntów leśnych przed wdrożeniem tego środka. Jeśli zatem Komisja stwierdzi istnienie pomocy państwa, będzie ona niezgodna z prawem. Ponadto jeśli taka pomoc zostałaby uznana za niezgodną z rynkiem wewnętrznym, podlegałaby odzyskaniu.

Po wstępnej ocenie Komisja ma wątpliwości, czy zastosowana przez władze bułgarskie metoda ustalania cen administracyjnych w odniesieniu do przedmiotowej pomocy prowadzi do uzyskania cen możliwe najbardziej zbliżonych do cen rynkowych, w szczególności w sytuacjach, w których odnotowywano znaczny wzrost cen. Komisja nie może zatem wykluczyć, że transakcje zamiany lasów stanowią pomoc państwa. Na obecnym etapie Komisja nie może ostatecznie wykluczyć, że wspomniane zamiany gruntów nie są nierozerwalnie związane z ewentualnymi późniejszymi zmianami przeznaczenia gruntów zatwierdzonymi na mocy procedury administracyjnej i mogącymi prowadzić do uzyskania korzyści przez właścicieli zamienionych gruntów. Na obecnym etapie Komisja nie może ostatecznie wykluczyć, że zmiany przeznaczenia zamienionych gruntów stanowią pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. W chwili obecnej Komisja ma wątpliwości, czy mechanizm ustalania cen administracyjnych za zamieniane grunty stanowi pomoc państwa, czy transakcje zamian nie są nierozerwalnie powiązane z późniejsza zmianą przeznaczenia odnośnych gruntów, a także czy zmiana przeznaczenia gruntów nie stanowi pomocy państwa.

Komisja nie posiada żadnych informacji, które pozwalałyby jej stwierdzić, że jakakolwiek pomoc uzyskana w wyniku zamiany gruntów leśnych i późniejszej zmiany ich przeznaczenia umożliwia realizację celów UE lub została przyznana zgodnie z właściwymi kryteriami zgodności określonymi dla różnych instrumentów pomocy państwa. W związku z powyższym Komisja ma wątpliwości, czy środki będące przedmiotem analizy są zgodne z rynkiem wewnętrznym.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.273.13

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Bułgaria - Pomoc państwa SA.26212 (11/C) (ex 11/NN - ex CP 176/A/08) i SA.26217 (11/C) (ex 11/NN - ex CP 176/B/08) - Domniemana pomoc w formie zamiany praw własności do prywatnych nieruchomości leśnych na prawa własności do państwowych nieruchomości leśnych - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 16/09/2011
Data ogłoszenia: 16/09/2011