Potwierdzenie odbioru - Zawiadomienie o zamiarze zamknięcia sprawy dotyczące skarg zarejestrowanych pod numerem CHAP/2010/310 - Pisma w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w Hiszpanii.

Potwierdzenie odbioru - Zawiadomienie o zamiarze zamknięcia sprawy dotyczące skarg zarejestrowanych pod numerem CHAP/2010/310 - Pisma w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w Hiszpanii

(2010/C 353/14)

(Dz.U.UE C z dnia 28 grudnia 2010 r.)

Komisja Europejska otrzymała szereg pism sporządzonych w oparciu o standardowy wzór, dotyczących domniemanego naruszenia przez Hiszpanię art. 106 w związku z art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej ("TFUE") w zakresie zbiorowego zarządzania prawami własności intelektualnej w Hiszpanii. Pisma w tej sprawie nadal spływają do Komisji. Komisja zarejestrowała otrzymane pisma pod numerem CHAP/2010/310; pod tym numerem rejestrować będzie także wszelkie kolejne pisma dotyczące tej kwestii.

Ponieważ Komisja otrzymała dużą liczbę pism, aby poinformować wszystkich zainteresowanych, wykorzystując równocześnie istniejące zasoby administracyjne w optymalny sposób, publikuje niniejsze zawiadomienie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zawiadomienie stanowi potwierdzenie odbioru nadesłanych pism i informację dla nadawców o wnioskach, do jakich doszły służby Komisji po ich rozpatrzeniu. Niniejsze zawiadomienie jest również publikowane na stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/community_law/complaints/receipt/index_en.htm

We wszystkich wspomnianych pismach zwracano uwagę Komisji Europejskiej na sprawozdanie hiszpańskiego urzędu ochrony konkurencji (CNC) z grudnia 2009 r., zatytułowane "Informe sobre la gestión colectiva de derechos de propiedad intelectual"(1). Skarżący występowali do Komisji o wszczęcie przeciwko Hiszpanii postępowania w sprawie naruszenia art. 106 w związku z art. 102 TFUE. Pisma nie zawierały żadnych dodatkowych informacji.

Celem sprawozdania CNC jest analiza sektora zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w Hiszpanii pod kątem ochrony konkurencji oraz sformułowanie zaleceń co do sposobów poprawy ram legislacyjnych i pobudzenia konkurencji między organizacjami zbiorowego zarządzania. W sprawozdaniu wymieniono przypadki domniemanych zachowań antykonkurencyjnych, jakich miały się dopuścić organizacje zbiorowego zarządzania w Hiszpanii, czyli przypadki, które mogą wchodzić w zakres art. 101 lub 102 TFUE (oraz art. 1 lub 2 hiszpańskiej ustawy o ochronie konkurencji). Niemniej jednak sprawozdanie nie zawiera szczegółów co do ewentualnego zastosowania art. 106 TFUE, ponieważ kwestia ta nie wchodzi w jego zakres.

Służby Komisji pragną poinformować skarżących, że nie zamierzają zaproponować Komisji wszczęcia procedury przeciwko Hiszpanii na podstawie otrzymanych pism. CNC sformułowało szereg zaleceń mających na celu poprawę ram legislacyjnych, tak aby w większym stopniu przyczyniały się one do zwiększenia konkurencji między organizacjami zbiorowego zarządzania. To do właściwych organów krajowych należy teraz analiza tych zaleceń i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Ponadto samo CNC zajmuje się obecnie sprawami dotyczącymi domniemanych naruszeń art. 101 lub 102 TFUE (lub równoważnych przepisów prawa hiszpańskiego), jakich miały dopuścić się organizacje zbiorowego zarządzania. W związku z tym i z racji swobody decydowania, jaką dysponuje Komisja w przypadku decyzji o wszczęciu postępowania o naruszenie przepisów przeciwko państwu członkowskiemu na mocy art. 106 TFUE, wszczynanie postępowania na podstawie wspomnianych skarg stanowiłoby niewłaściwe wykorzystanie zasobów Komisji.

Powyższe ustalenia nie naruszają prawa skarżących do składania skarg przed innymi właściwymi organami, jeśli uważają oni, że organizacje zbiorowego zarządzania dopuściły się naruszenia art. 101 lub 102 TFUE. Nie uniemożliwiają one jednak Komisji ewentualnego wystąpienia przeciwko Hiszpanii w przyszłości, jeśli otrzyma ona informacje wskazujące, że doszło do naruszenia art. 106 TFUE.

Skarżący mogą, jeśli chcą, przedstawić swoje uwagi co do proponowanego zamknięcia procedury lub jakichkolwiek innych aspektów sprawy, jakie uznają za stosowne, w terminie 30 dni od dnia publikacji niniejszego zawiadomienia. Wszelkie uwagi nadesłane po upływie tego okresu nie będą brane pod uwagę.

______

(1) Dostępne na stronie:

http://www.cncompetencia.es/Inicio/Informes/Estudios/tabid/228/Default.aspx

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.353.17

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Potwierdzenie odbioru - Zawiadomienie o zamiarze zamknięcia sprawy dotyczące skarg zarejestrowanych pod numerem CHAP/2010/310 - Pisma w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w Hiszpanii.
Data aktu: 28/12/2010
Data ogłoszenia: 28/12/2010