Komunikat rządu Zjednoczonego Królestwa dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Komunikat rządu Zjednoczonego Królestwa dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/C 223/05)

(Dz.U.UE C z dnia 18 sierpnia 2010 r.)

Komunikat Zjednoczonego Królestwa w sprawie oferty specjalnej dotyczącej obszaru morskiego 103/1

Departament ds. Energii i Zmiany Klimatu

Ustawa "Petroleum Act 1998"

Możliwość uzyskania zezwoleń na obszarach morskich

1. Sekretarz Stanu ds. Energii i Zmiany Klimatu zaprasza zainteresowane podmioty do składania wniosków o zezwolenia na produkcję węglowodorów na morzu w odniesieniu do obszaru 103/1 położonego w obrębie szelfu kontynentalnego Zjednoczonego Królestwa.

2. Obszar ten zaznaczono na mapie, która znajduje się w Departamencie ds. Energii i Zmiany Klimatu (DECC). Mapa jest dostępna do wglądu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu (Tel. +44 3000686042) w godzinach od 9.15 do 16.45, od poniedziałku do piątku w okresie ważności niniejszego ogłoszenia.

3. Dokładne informacje na temat zaproszenia, w tym mapa obszaru, którego zaproszenie to dotyczy, wytyczne dotyczące zezwoleń oraz warunków, jakie zezwolenia te będą zawierać, jak również wskazówki dotyczące składania wniosków dostępne są na stronie internetowej Energy Development Unit (EDU) (zob. poniżej).

4. Wszystkie wnioski zostaną poddane ocenie w oparciu o kryteria zawarte w Hydrocarbons Licensing Directive Regulations 1995 (S.I. 1995 nr 1434) oraz w kontekście stałej potrzeby prowadzenia w sposób sprawny, gruntowny, skuteczny i bezpieczny poszukiwań, które mają na celu określenie zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie Zjednoczonego Królestwa przy należytym uwzględnieniu zagadnień z zakresu ochrony środowiska.

Wnioski

5. Przyjmowane są wyłącznie wnioski o zezwolenia tradycyjne. Wnioski zostaną poddane ocenie w oparciu o następujące kryteria:

a) zdolność finansowa wnioskodawcy i jego możliwości finansowe w zakresie przeprowadzenia działań, które będą objęte zezwoleniem w okresie początkowym, łącznie z programem prac przedłożonym w celu oceny pełnego potencjału obszaru w ramach terenu objętego wnioskiem;

b) możliwości techniczne wnioskodawcy w zakresie prowadzenia działań, które będą objęte zezwoleniem w początkowym okresie, w tym poszukiwania węglowodorów na obszarze objętym wnioskiem. Możliwości techniczne zostaną poddane ocenie częściowo na podstawie jakości analizy związanej z obszarem, w odniesieniu do którego złożono wniosek;

c) sposób, w jaki wnioskodawca proponuje prowadzić działalność, która będzie dozwolona na podstawie zezwolenia, w tym jakość programu prac przekazanego w celu dokonania oceny pełnego potencjału obszaru objętego wnioskiem;

d) w przypadku gdy wnioskodawca posiada lub posiadał zezwolenie udzielone lub traktowane jako udzielone na podstawie "Petroleum Act 1998", jakikolwiek brak efektywności lub odpowiedzialności wnioskodawcy wykazany podczas prowadzenia działalności na mocy tego zezwolenia.

6. Zaproponowany wykonawca w ramach każdej grupy wnioskodawców (w tym każda spółka będąca jedynym wnioskodawcą) musi przedstawić zaświadczenie o ogólnej polityce w dziedzinie ochrony środowiska w celu prowadzenia działań na morzu w zakresie objętym zezwoleniem.

7. Sekretarz stanu udzieli zezwolenia jedynie w przypadku, gdy jednocześnie zatwierdzi wybór operatora dokonany przez wnioskodawcę. Przed zatwierdzeniem wykonawcy sekretarz stanu musi upewnić się, że wyznaczony podmiot jest w stanie planować działania wiertnicze i zarządzać nimi, biorąc pod uwagę liczbę członków personelu, jego doświadczenie i przeszkolenie, proponowane metody i procedury, strukturę zarządu, kontakty z wykonawcami oraz ogólną strategię przedsiębiorstwa. Przy wyborze wykonawcy sekretarz stanu uwzględni nowe informacje przedstawione we wniosku oraz przebieg dotychczasowej działalności proponowanego wykonawcy w Zjednoczonym Królestwie i za granicą.

Wskazówki

8. Szczegółowe informacje dotyczące niniejszego ogłoszenia można znaleźć na stronie internetowej EDU: http://www.og.decc.gov.uk/

Zezwolenia

9. O ile nie jest wymagana ocena oddziaływania na środowisko w odniesieniu do konkretnego terenu (zob. pkt 12 poniżej), udzielenie zezwolenia przez sekretarza stanu na podstawie niniejszego zaproszenia do składania wniosków nastąpi w ciągu dwunastu miesięcy od daty niniejszego ogłoszenia.

10. Sekretarz stanu nie ponosi odpowiedzialności za koszty poniesione przez wnioskodawcę w związku z przygotowaniem lub złożeniem wniosku.

Ocena oddziaływania na środowisko

11. Sekretarz Stanu dokonał strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w odniesieniu, między innymi, do obszaru będącego przedmiotem zaproszenia, zgodnie z dyrektywą 2001/42/WE w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko.

Wyniki tej oceny są dostępne na stronie internetowej DECC dotyczącej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w kontekście energii morskiej: http://www.offshore-sea.org.uk/consultations/Offshore_Energy_SEA/index.php

12. Zezwolenia związane z niniejszym ogłoszeniem będą przyznawane tylko w przypadku gdy: a) jest mało prawdopodobne, by działania przeprowadzane na podstawie zezwolenia wywarły istotny wpływ na zarządzanie specjalnym obszarem ochrony (SOO) i obszarem specjalnej ochrony (OSO); albo b) odpowiednia ocena dokonana na podstawie dyrektywy siedliskowej pozwoli stwierdzić, że działania te nie wywrą negatywnego wpływu na specjalny obszar ochrony (SOO) i obszar specjalnej ochrony (OSO); albo c) uznano, że działania te mogą spowodować tego rodzaju negatywne skutki, o ile: (i) istnieją powody o charakterze zasadniczym związane z przeważającym interesem publicznym dotyczącym przyznania zezwolenia, (ii) powzięto odpowiednie środki wyrównawcze; oraz (iii) nie istnieją żadne alternatywne rozwiązania.

13. Wydawanie zezwoleń: Energy Development Unit (EDU), Department for Energy and Climate Change, 3 Whitehall Place, London SW1A 2AW, UNITED KINGDOM (Tel. +44 3000686042, Faks +44 3000685129).

Strona internetowa EDU: http://www.og.decc.gov.uk/

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.223.15

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Komunikat rządu Zjednoczonego Królestwa dotyczący dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.
Data aktu: 18/08/2010
Data ogłoszenia: 18/08/2010