(Dz.U.UE C z dnia 19 grudnia 2007 r.)
WSTĘP
1. Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (zwana dalej "Agencją") została ustanowiona na mocy rozporządzenia (WE) nr 1592/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lipca 2002 r.(1). Zadaniem Agencji jest utrzymywanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w zakresie lotnictwa cywilnego, zapewnienie jego sprawnego funkcjonowania oraz opracowywanie warunków technicznych certyfikacji i certyfikacja produktów lotniczych.
2. W tabeli 1 skrótowo przedstawiono kompetencje i działania Agencji. Najważniejsze dane ze sporządzonego przez Agencję sprawozdania finansowego za rok budżetowy 2006 przedstawiono do celów informacyjnych w tabelach 2, 3 i 4.
POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI
3. Niniejsze poświadczenie jest skierowane do Parlamentu Europejskiego i Rady na mocy art. 185 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002(2). Sporządzono je w wyniku zbadania sprawozdania finansowego Agencji zgodnie z postanowieniami art. 248 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
4. Sprawozdanie finansowe Agencji za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2006 r.(3) zostało sporządzone przez jej dyrektora wykonawczego zgodnie z art. 49 rozporządzenia (WE) nr 1592/2002 i przekazane Trybunałowi, który jest zobowiązany do wydania poświadczenia na temat wiarygodności tego sprawozdania oraz legalności i prawidłowości transakcji leżących u jego podstaw.
5. Trybunał przeprowadził kontrolę zgodnie z międzynarodowymi standardami kontroli IFAC i INTOSAI oraz opracowanymi przez te organizacje kodeksami etyki w takim zakresie, w jakim znajdują one zastosowanie w kontekście Wspólnoty Europejskiej. Kontrola została przygotowana i przeprowadzona w celu uzyskania wystarczającej pewności, że sprawozdanie finansowe jest wiarygodne, a transakcje leżące u jego podstaw legalne i prawidłowe.
6. Trybunał uzyskał uzasadnioną podstawę do wydania poniższego poświadczenia.
Wiarygodność rozliczeń |
Sprawozdanie finansowe Agencji za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2006 r. jest wiarygodne we wszystkich istotnych aspektach. |
Legalność i prawidłowość transakcji leżących u podstaw rozliczeń |
Transakcje leżące u podstaw rocznego sprawozdania finansowego Agencji są, jako całość, legalne i prawidłowe. |
Przedstawione poniżej uwagi nie podważają opinii Trybunału. |
UWAGI
7. Z końcem 2006 r. środki przeniesione w tytule II (wydatki administracyjne) były równe około 40 % zobowiązań, a w tytule III (Niezróżnicowane wydatki operacyjne) wyniosły ponad 50 % zobowiązań. W tych samych tytułach anulowano ponad 15 % środków. Wbrew przepisom swojego rozporządzenia finansowego Agencja wykorzystała zróżnicowane środki na płatności przeniesione z 2005 r., mimo że dysponowała wystarczającymi środkami na płatności na 2006 r. Zatem budżetowa zasada jednoroczności nie była ściśle przestrzegana.
8. W odniesieniu do działalności certyfikacyjnej w 2006 r. system analizy kosztów Agencji wykazał koszty w wysokości około 48 mln euro przy dochodach w wysokości około 35 mln euro. Agencja we współpracy z Komisją(4) musi dokonać przeglądu obecnego systemu opłat i dopilnować, aby pobierane opłaty uzasadniały i pokrywały koszty ponoszone w związku z działalnością certyfikacyjną.
9. W bilansie Agencji należności krótkoterminowe wyniosły około 14 mln euro, z czego 20 % stanowiły należności starsze niż trzy miesiące. Agencja nie wdrożyła jeszcze skutecznego systemu zarządzania wierzytelnościami, obejmującego ewentualnie pobieranie odsetek od opóźnionych płatności.
10. W przypadku umowy z zewnętrznym doradcą (o wartości 221.000 euro) oraz przedłużenia umowy o usługi w zakresie organizacji podróży podpisanej w 2004 r. (o rocznej wartości rynkowej około 1,5 mln euro) Agencja zastosowała procedurę negocjacyjną ze względu na wystąpienie pilnej konieczności(5), co było nieuzasadnione i świadczyło raczej o niedociągnięciach w programowaniu.
Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Trybunał Obrachunkowy w Luksemburgu na posiedzeniu w dniu 27 września 2007 r.
W imieniu Trybunału Obrachunkowego | |
Hubert WEBER | |
Prezes |
______
(1) Dz.U. L 240 z 7.9.2002, str. 1.
(2) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1.
(3) Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w dniu 29 czerwca 2007 r. i wpłynęło doTrybunału w dniu 11 lipca 2007 r.
(4) Honoraria i opłaty są ustalane w rozporządzeniach Komisji.
(5) Artykuł 126 ust. 1 lit. c) szczegółowych zasad wykonania rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego.
Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX
Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.
..................................................
Tabela 1
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (Kolonia)
Tabela 2
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (Kolonia) - Wykonanie budżetu za rok budżetowy 2006
Tabela 3
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (Kolonia) - Rachunek dochodów i wydatków za lata budżetowe 2006 i 2005
Tabela 4
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (Kolonia) - Bilans na dzień 31 grudnia 2006 r. i 31 grudnia 2005 r.
ODPOWIEDZI AGENCJI
7. Przeniesione zróżnicowane środki na płatności odnosiły się do działań, które miały być opłacone z prychodów z opłat.
Agencja musiała skorzystać ze zróżnicowanych środków przeniesionych z 2005 r., ponieważ przychody z opłat w 2006 r. nie wystarczały do pokrycia kosztów działań certyfikacji i do zrównoważenia wpływu zmiany ze zróżnicowanych na niezróżnicowane środki na płatności z dniem 1 stycznia 2007 r. (rozporządzenie finansowe nie przewiduje procedury dokonania takiej zmiany).
8. Nowe rozporządzenie w sprawie opłat i honorariów (WE) nr 593/2007, które weszło w życie w dniu 1 czerwca 2007 r., powinno generować przychody wystarczające do pokrycia działalności certyfikacyjnej. Agencja postanowiła wdrożyć w latach 2007-2008 zintegrowany system zarządzania, który pozwoli na bardziej szczegółowe monitorowanie kosztu jej działalności.
9. W 2006 r. na analizę należności wpłynęło obciążenie dawnymi kwotami do odzyskania z 2005 r., w odniesieniu do których nie dysponowano zawsze wystarczającymi informacjami. Agencja dokłada starań, aby zwiększyć rzetelność tych informacji i zmniejszyć opóźnienia w odzyskiwaniu należnych kwot. Ponadto od grudnia 2006 r. Agencja systematycznie wysyłała upomnienia i pobierała odsetki w przypadku opóźnionych wpłat.
10. Centrum przyjmuje do wiadomości uwagę Trybunału. W pierwszym przypadku zamówiono wstępne badanie w trybie pilnym, ponieważ w ostatnim kwartale 2005 r. okazało się, że szybki przegląd rozporządzenia w sprawie opłat i honorariów ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania wystarczających przychodów dla Agencji. W drugim przypadku umowę przedłużono w związku z oczekiwanymi wynikami zamówionej analizy zewnętrznej, która ma wspomóc podjęcie decyzji na temat internalizacji lub eksternalizacji usług w zakresie organizacji podróży. Agencja jest obecnie w trakcie sporządzania zakresu zadań w celu rozpoczęcia kompleksowego zaproszenia do przetargów.
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2007.309.47 |
Rodzaj: | Zawiadomienie |
Tytuł: | Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego za rok budżetowy 2006, wraz z odpowiedziami Agencji. |
Data aktu: | 27/09/2007 |
Data ogłoszenia: | 19/12/2007 |