Zawiadomienie o wprowadzeniu systemu gwarancyjnego dla MŚP na podstawie Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013).

Zawiadomienie o wprowadzeniu systemu gwarancyjnego dla MŚP na podstawie Programu ramowego a rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/C 226/02)

(Dz.U.UE C z dnia 26 września 2007 r.)

Niniejsze zawiadomienie jest adresowane do pośredników finansowych MŚP, takich jak banki i instytucje zarządzające programami gwarancyjnymi. Przedstawia system gwarancyjny dla MŚP będący instrumentem finansowym, którego celem jest poprawa sytuacji finansowej MŚP poprzez ułatwianie dostępu do finansowania dłużnego i kapitałowego.

Na mocy Decyzji nr 1639/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 2006 r. ustanawiającej Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013) systemem gwarancyjnym dla MŚP w imieniu Komisji Europejskiej zarządza Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI).

Program ten jest dostępny dla państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będących członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), państw przystępujących i kandydujących korzystających ze strategii przedakcesyjnej, państw Bałkanów Zachodnich zgodnie z odpowiednimi umowami ramowymi oraz wszelkich innych państw trzecich wpisanych na listę państw uczestniczących, publikowanej okresowo w Dzienniku Urzędowym.

Wstępne środki finansowe przewidziane w budżecie na instrumenty finansowe programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji wynoszą łącznie 1,1 mld euro; mniej więcej połowę tej kwoty przewidziano na finansowanie systemu gwarancyjnego MŚP w okresie 2007-2013.

System zapewni kontrgwarancje lub, w razie konieczności, współgwarancje dla programów gwarancyjnych działających w danym państwie uczestniczącym, jak również bezpośrednie gwarancje na rzecz wszelkich innych odpowiednich pośredników finansowych.

W ramach systemu udostępniono następujące cztery elementy:

1. Gwarancje dla finansowania dłużnego poprzez kredyty lub leasing w celu wspierania MŚP wykazujących potencjał wzrostu. EFI wydaje częściowe gwarancje (bezpośrednio lub pośrednio) na pokrycie portfeli instrumentów dłużnych;

2. Gwarancje dla portfeli mikrokredytów dla bardzo małych przedsiębiorstw zatrudniających maksymalnie o dziewięciu pracowników, w celu zachęcenia instytucji finansowych do odgrywania większej roli w udzielaniu kredytów na mniejsze kwoty, które pociągają za sobą proporcjonalnie wyższe koszty obsługi. Pośrednicy finansowi mogą również otrzymać dotacje w formie wsparcia technicznego, aby częściowo zrekompensować wysokie koszty administracyjne nierozłącznie związane z finansowaniem mikrokredytów;

3. Gwarancje dla pośredników finansowych w celu pokrycia inwestycji kapitałowych i quasi kapitałowych w MŚP, które obejmują inwestycje w kapitał zalążkowy i/lub kapitał w fazie rozruchu, finansowanie typu mezzanine i/lub kapitał podwyższonego ryzyka;

4. Gwarancje wspierające programy sekurytyzacyjne pod kątem udzielania pomocy instytucjom finansowych o mobilizowania finansowania dłużnego MŚP, uzależnione od zobowiązania złożonego przez właściwego pośrednika finansowego do wykorzystania istotnej części zmobilizowanych środków w wyniku transakcji sekurytyzacyjnej do nowego finansowania MŚP.

Przyszli pośrednicy finansowi mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat systemu pod adresem:

European Investment Fund

43, avenue J. F. Kennedy

L-2968 Luxembourg

E-mail: info@eif.org

lub na stronie internetowej EFI: www.eif.org

Szczegóły kontaktowe wszystkich pośredników finansowych, z którymi EFI podpisał kontrakt, zostaną opublikowane na stronie internetowej EFI w celu umożliwienia MŚP bezpośredniego kontaktu z tymi pośrednikami.

EFI będzie analizował w sposób ciągły propozycje składane przez pośredników finansowych, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z dostępnych środków budżetowych Wspólnoty. EFI dołoży starań, aby osiągnąć pełną równowagę geograficzną.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.226.2

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Zawiadomienie o wprowadzeniu systemu gwarancyjnego dla MŚP na podstawie Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013).
Data aktu: 26/09/2007
Data ogłoszenia: 26/09/2007