Pomoc państwa - Republika Słowacka - Pomoc państwa C 12/07 (ex N 799/06) - Pomoc regionalna ad hoc na rzecz Glunz&Jensen - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - REPUBLIKA SŁOWACKA

Pomoc państwa C 12/07 (ex N 799/06) - Pomoc regionalna ad hoc na rzecz Glunz&Jensen

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/C 189/02)

(Dz.U.UE C z dnia 14 sierpnia 2007 r.)

Pismem z dnia 24 kwietnia 2007 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Republikę Słowacką o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianych środków.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

B-1049 Brussels

Faks (32-2) 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Republice Słowackiej. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

OPIS ŚRODKA POMOCY I PROJEKTU INWESTYCYJNEGO

Środek pomocy na rzecz Glunz&Jensen s.r.o, słowackiej spółki zależnej Glunz&Jensen A/S z siedzibą w Danii, stanowi pomoc ad hoc przyznawaną na mocy obowiązującego programu pomocy. Pomoc będzie miała formę zwolnienia z podatku w latach 2007-2010, którego kwota jest ograniczona do 42 mln SKK wyrażona w wartości bieżącej (ok. 1,15 mln EUR).

Według władz słowackich projekt inwestycyjny jest realizowany w okresie 2004-2009 w dwóch fazach: 2004-2006 i 2007- 2009. Projekt ma na celu przeniesienie produkcji przedsiębiorstwa Glunz&Jensen A/S ze Zjednoczonego Królestwa i Danii do Presowa (Wschodnia Słowacja). Zakład w Presowie ma zostać przekształcony w główny zakład produkcyjny przedsiębiorstwa. Glunz&Jensen A/S jest liderem na rynku w dziedzinie produkcji urządzeń pre-press do obróbki grafiki, w szczególności naświetlarek CTP.

Według informacji otrzymanych od władz słowackich spółka Glunz&Jensen s.r.o nie otrzymała żadnej pomocy państwa w pierwszej fazie projektu. Druga faza dotyczy inwestycji zgłoszonej przez władze słowackie o kosztach kwalifikowanych w wysokości 84 mln SKK (ok. 2,3 mln EUR) wyrażonych w wartości bieżącej.

OCENA ZGODNOŚCI ŚRODKA POMOCY ZE WSPÓLNYM RYNKIEM

Na podstawie informacji dostępnych na obecnym etapie dokonywania oceny Komisja ma wątpliwości co do zgodności środka z Wytycznymi w sprawie krajowej pomocy regionalnej (wytyczne KPR z 1998 r.):

Po pierwsze, wydaje się, że wspomniane dwie fazy realizacji inwestycji należą do tego samego projektu inwestycyjnego, ponieważ są częścią ogólnego planu mającego na celu stopniowe przeniesienie linii produkcyjnych z Danii i Zjednoczonego Królestwa.

Po drugie, wniosek o pomoc został złożony dopiero w listopadzie 2006 r., tj. po rozpoczęciu pierwszej fazy inwestycji w roku 2004. W rezultacie Komisja ma wątpliwości, czy spełnione zostały warunki dotyczące stymulującego charakteru pomocy określone w pkt 4.2 wytycznych KPR z 1998 r.

Po trzecie, wydaje się, że pomoc ta nie była beneficjentowi konieczna do przeprowadzenia inwestycji. Jako powód przeniesienia lokalizacji zakładu sam beneficjent pomocy podaje niskie koszty produkcji.

Po czwarte, władze słowackie wyjaśniły, że beneficjent nie złożył wniosku o udzielenie pomocy w pierwszej fazie projektu z powodu błędnej interpretacji stosowanych procedur. Komisja uważa jednak, że brak wiedzy ze strony beneficjenta odnośnie do stosowanych procedur nie może zostać wzięty pod uwagę.

Wreszcie, nawet jeśli pomoc miała skutek stymulujący, wiążą się z nią poważne wątpliwości. W rzeczywistości wytyczne KPR z 1998 r. negatywnie oceniają pomoc ad hoc, chyba że można dowieść, że korzyści dla regionu wynikające z zastosowania środka pomocy są większe niż zakłócenie konkurencji i wpływ na wymianę handlową. Stosowany środek pomocy wnosi znaczący wkład w rozwój regionalny, prowadząc bezpośrednio do utworzenia 155 miejsc pracy, jednak równie znaczące wydają się zakłócenie konkurencji wynikające z pozycji dominującej beneficjenta na rozpatrywanym rynku oraz wpływ na wymianę handlową między państwami członkowskimi w związku z całkowitym przeniesieniem produkcji przedsiębiorstwa.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.189.2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Republika Słowacka - Pomoc państwa C 12/07 (ex N 799/06) - Pomoc regionalna ad hoc na rzecz Glunz&Jensen - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 14/08/2007
Data ogłoszenia: 14/08/2007