Opinia w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady zatwierdzającej przystąpienie Wspólnoty Europejskiej do aktu genewskiego Porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych, przyjętego w Genewie w dniu 2 lipca 1999 r. i wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 6/2002 i (WE) nr 40/94 w celu nadania skuteczności przystąpieniu Wspólnoty Europejskiej do aktu genewskiego do Porozumienia haskiego dotyczącego międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych.

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady zatwierdzającej przystąpienie Wspólnoty Europejskiej do aktu genewskiego Porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych, przyjętego w Genewie w dniu 2 lipca 1999 r.

COM(2005) 687 wersja ostateczna - 2005/0273 (CNS)

i

wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 6/2002 i (WE) nr 40/94 w celu nadania skuteczności przystąpieniu Wspólnoty Europejskiej do aktu genewskiego do Porozumienia haskiego dotyczącego międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych

COM(2005) 689 wersja ostateczna - 2005/0274 (CNS)

(2006/C 309/07)

(Dz.U.UE C z dnia 16 grudnia 2006 r.)

Dnia 17 lutego 2006 r. Rada, działając na mocy art. 308 i 300 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, postanowiła zasięgnąć opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wspomnianej powyżej.

Dnia 14 lutego 2006 r. Rada, działając na podstawie art. 308 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, postanowiła zasięgnąć opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie

wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 6/2002 i (WE) nr 40/94 w celu nadania skuteczności przystąpieniu Wspólnoty Europejskiej do aktu genewskiego do Porozumienia haskiego dotyczącego międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych

COM(2005) 689 wersja ostateczna - 2005/0274 (CNS).

Sekcja ds. Jednolitego Rynku, Produkcji i Konsumpcji, której powierzono przygotowanie prac Komitetu w tej sprawie, przyjęła swoją opinię 31 maja 2006 r. Sprawozdawcą był Bryan CASSIDY.

Na 428. sesji plenarnej w dniach 5 - 6 lipca 2006 r. (posiedzenie z dn. 5 lipca 2006 r.) Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny stosunkiem głosów 155 do 3 - 2 osoby wstrzymały się od głosu - przyjął następującą opinię:

1. Podsumowanie wniosków i zaleceń Komitetu

Dwa ww. wnioski Komisji są ze sobą powiązane i dlatego zostaną omówione przez Komitet w jednym dokumencie.

Komitet w pełni popiera propozycje Komisji.

2. Główne aspekty wniosków Komisji

2.1 Celem tych wniosków jest ustanowienie związku pomiędzy wspólnotowym systemem wzorów zastrzeżonych a haskim systemem międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych poprzez przystąpienie do aktu genewskiego porozumienia haskiego. Pierwszy z nich dotyczy przystąpienia do aktu. Drugi ma umożliwić takie przystąpienie poprzez zmianę odpowiednich rozporządzeń.

2.2 System haski jest oparty na Porozumieniu haskim w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych. Porozumienie to tworzą trzy różne akty: Akt londyński z 1934 r., Akt haski z 1960 r. i Akt genewski z 1999 r. Wszystkie trzy akty są niezależne pod względem przepisów materialnych. Umawiające się strony mogą decydować o przystąpieniu do jednego, dwóch lub do wszystkich trzech aktów. Stają się wtedy automatycznie członkami Związku Haskiego, który obecnie zrzesza 42 umawiające się państwa, w tym 12 państw członkowskich UE(1).

2.3 Przystąpienie umożliwiłoby twórcom z całej WE uzyskanie za pomocą jednolitego zgłoszenia ochrony nowych i oryginalnych wzorów w dowolnym kraju będącym sygnatariuszem aktu genewskiego. Stworzyłoby to zgłaszającym kolejną drogę uzyskiwania ochrony swoich wzorów, gdyż uzyskanie jej byłoby możliwe na szczeblu krajowym, wspólnotowym (za pomocą zarejestrowanego wzoru zastrzeżonego) oraz międzynarodowym (poprzez system haski).

2.4 Powstały w efekcie system byłby prostszy, efektywniejszy ekonomicznie i skuteczniejszy pod względem kosztów. W ramach systemu haskiego zgłaszający nie muszą dostarczać tłumaczeń dokumentów, wnosić odrębnych opłat dla urzędów i pośredników w różnych krajach ani pilnować różnych terminów odnowienia zgłoszeń krajowych. Zamiast tego składa się jedno zgłoszenie w jednym miejscu i za jedną opłatą, co prowadzi do powstania wielorakich międzynarodowych praw z rejestracji wzorów w wyznaczonych krajach będących sygnatariuszami aktu genewskiego.

2.5 Wspólnotowy system wzorów pozwala twórcom chronić nowe i oryginalne wzory, charakteryzujące się określonym wyglądem zewnętrznym, poprzez przyznanie indywidualnego monopolu na zarejestrowane wzory, które mają niepowtarzalny charakter i obowiązują na terenie całej WE. Prawa do zarejestrowanych wzorów istnieją także w każdym państwie członkowskim, jednak wzór wspólnotowy przedstawia ekonomiczny i praktyczny sposób uzyskania jednolitej ochrony na terenie całej Wspólnoty przez dowolne przedsiębiorstwo działające na rynku europejskim.

2.6 Porozumienie haskie dotyczące międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych ustanawia system, administrowany przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO), w ramach którego wypełnienie jednego zgłoszenia wzoru wraz z wniesieniem jednej opłaty prowadzić będzie do powstania szeregu zarejestrowanych wzorów w wyznaczonych krajach będących stronami umowy. Z systemu haskiego może korzystać każdy obywatel i osoba zamieszkała, jak również przedsiębiorstwo założone w państwie będącym stroną przywołanego porozumienia. Obecnie żadne zgłoszenia do WIPO nie są składane za pośrednictwem krajowych urzędów. Składanie zgłoszeń bezpośrednio do WIPO pozwala uniknąć pomyłek, niepotrzebnego powielania pracy oraz ewentualnie wielokrotnego uiszczania tej samej opłaty za zgłoszenie do OHIM.

2.7 Jedna z korzyści systemu haskiego polega na uproszczeniu procedur rejestrowania zmian oraz odnawiania ochrony wzorów przemysłowych.

2.8 Akt genewski porozumienia haskiego wszedł w życie z dniem 23 grudnia 2003 r. Pośród innych zmian mających na celu zwiększenie dostępności systemu, umożliwia on przystąpienie do systemu haskiego organizacji międzyrządowych, takich jak WE. Obecnie stronami aktu genewskiego jest 19 krajów, w tym Szwajcaria, Singapur i Turcja. Wiele państw członkowskich musi go jeszcze podpisać i/lub ratyfikować.

2.9 Akt genewski dopuszcza zgłoszenia w tylko jednym spośród dwóch języków urzędowych - angielskim lub francuskim.

2.10 Stany Zjednoczone mają przystąpić do aktu w listopadzie 2006 r.; przystąpienie zarówno UE, jak i USA, powinno zachęcić do takiego kroku innych ważnych partnerów handlowych (Chiny, Japonię, Koreę), dzięki czemu możliwa byłaby rejestracja w kilku znaczących krajach.

2.11 Wniosek ustanawia związek Wspólnoty Europejskiej, rozpatrywanej w akcie genewskim jako odrębny kraj, z systemem haskim, który dzięki temu zyskuje na znaczeniu.

3. Uwagi szczegółowe

3.1 Wniosek dotyczący decyzji Rady (COM(2005) 687 wersja ostateczna) pozwala WE występować w ramach Związku Haskiego jako jednolity kraj w odniesieniu do wspólnotowego systemu wzorów. Zmiana rozporządzenia WE/ 6/2002 (rozporządzenie dotyczące wzorów wspólnotowych) nadaje moc obowiązującą przystąpieniu WE do aktu genewskiego.

3.2 Zmiana rozporządzenia WE/40/94 (rozporządzenia w sprawie wspólnotowego znaku towarowego) pozwala Urzędowi Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante pobierać opłaty za wzory zarejestrowane w ramach aktu genewskiego.

3.3 Podstawą prawną zmiany tych dwóch rozporządzeń wspólnotowych przez wniosek jest artykuł 308 Traktatu ustanawiającego WE.

3.4 Procedura legislacyjna obejmuje konsultację z Parlamentem Europejskim. Przywołane dwa wnioski nie podlegają współdecyzji.

3.5 Głosowanie w Radzie wymaga jednomyślności.

4. Koszty

4.1 Nie oczekuje się, by wniosek ten miał doprowadzić do powstania dodatkowych kosztów, jako że dotyczy on zmian w rozporządzeniach, które mają bezpośrednie zastosowanie w państwach członkowskich.

4.2 Obecnie rejestracja wzorów podlega opłatom związanym ze zgłoszeniem i odnowieniem w każdym kraju, w którym są zgłaszane. Typowe krajowe koszty zgłoszenia szacowane są na ogół na mniej niż 100 euro, jednak dodatkowo pojawiają się koszty i niedogodności związane z wymianą walut w wypadku zgłoszenia międzynarodowego.

Bruksela, 5 lipca 2006 r.

Przewodniczący
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
Anne-Marie SIGMUND

______

(1) Są to: Belgia, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Luksemburg, Holandia, Słowenia i Hiszpania. Obecnie sama UE nie należy do systemu haskiego.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.309.33

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady zatwierdzającej przystąpienie Wspólnoty Europejskiej do aktu genewskiego Porozumienia haskiego w sprawie międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych, przyjętego w Genewie w dniu 2 lipca 1999 r. i wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 6/2002 i (WE) nr 40/94 w celu nadania skuteczności przystąpieniu Wspólnoty Europejskiej do aktu genewskiego do Porozumienia haskiego dotyczącego międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych.
Data aktu: 05/07/2006
Data ogłoszenia: 16/12/2006