DG ds. Stosunków Zewnętrznych - Ogłoszenie o naborze na stanowisko Głównego Doradcy (art. 29 ust. 1 lit. a) i art. 29 ust. 2 Regulaminu Pracowniczego) - COM/102/04.

DG DS. STOSUNKÓW ZEWNĘTRZNYCH

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Głównego Doradcy

(art. 29 ust. 1 lit. a) i art. 29 ust. 2 Regulaminu Pracowniczego)

COM/102/04

(2004/C 169 A/03)

(Dz.U.UE C z dnia 29 czerwca 2004 r.)

Dyrekcja Generalna ds. Stosunków Zewnętrznych wnosi wkład w realizowaną przez Komisarza ds. Stosunków Zewnętrznych oraz jego współpracowników spójną i skuteczną politykę Unii Europejskiej w ramach wspólnej polityki zagranicznej w celu potwierdzania tożsamości Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. Zadania Dyrekcji Generalnej obejmują obszary działań wchodzące zarówno w zakres kompetencji Wspólnoty, jak i Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej. W tym celu Dyrekcja Generalna ds. Stosunków Zewnętrznych współpracuje ściśle z innymi Dyrekcjami Generalnymi, w szczególności z AIDCO, DG ds. Rozwoju, DG ds. Handlu i ECHO.

Opis zadań związanych ze stanowiskiem

Zadaniem Głównego Doradcy będzie udzielanie porad i wspieranie Dyrektora Generalnego w celu zapewnienia większej spójności w różnych obszarach polityki zewnętrznej oraz koordynacji polityki prowadzonej przez poszczególne służby do spraw zewnętrznych.

Doradca będzie udzielał Dyrektorowi Generalnemu porad dotyczących kwestii strategicznych związanych z obszarem działalności DG ds. Stosunków Zewnętrznych.

Celem pracy doradcy będzie zapewnienie spójnej i skutecznej realizacji polityk w obszarach objętych działalnością w ramach DG ds. Stosunków Zewnętrznych.

Doradca będzie odpowiedzialny za wdrażanie i koordynację polityki Dyrekcji Generalnej przy jednoczesnym zapewnieniu spójnej i zgodnej działalności z polityką zagraniczną Komisji.

Doradca będzie zajmował się analizą priorytetów w geograficznych i politycznych obszarach działalności DG ds. Stosunków Zewnętrznych.

Doradca będzie odpowiedzialny za przygotowywanie między okresowych ocen poszczególnych obszarów działalności DG ds. Stosunków Zewnętrznych.

Szczegółowe wymagania związane ze stanowiskiem

Dyplom ukończenia studiów wyższych lub studiów podyplomowych, w tym szczególnie w zakresie prawa, stosunków międzynarodowych lub nauk politycznych.

Doskonała znajomość polityk, ustawodawstwa i programów unijnych odnoszących się do stosunków zewnętrznych i polityki zagranicznej.

Doskonała znajomość procedur decyzyjnych oraz wiedza w zakresie funkcjonowania instytucji europejskich.

Doskonałe umiejętności w zakresie dyplomacji oraz negocjacji/reprezentacji.

Językami roboczymi Dyrekcji Generalnej są angielski i francuski. Dobra znajomość obu języków będzie atutem.

Warunki ogólne:

Kandydaci powinni się wykazać dogłębną wiedzą na temat instytucji UE.

Kandydat musi:

1. być obywatelem jednego z Państw Członkowskich UE;

2. posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych dający prawo do podjęcia studiów doktoranckich;

3. posiadać przynajmniej piętnastoletnie doświadczenie zawodowe, liczone od chwili ukończenia studiów wyższych, na poziomie, do którego dopuszczają wyżej wymienione kwalifikacje. Przynajmniej pięć lat tego doświadczenia zawodowego musi obejmować doradztwo, analizę i/lub interdyscyplinarne zadania koncepcyjne na wysokim poziomie w organizacji międzynarodowej;

4. posiadać bardzo dobrą znajomość jednego z języków urzędowych UE oraz odpowiednią znajomość innego języka będącego językiem urzędowym UE.

Niezależność i oświadczenie o braku konfliktu interesów

Wymagane jest, by kandydaci potwierdzili wolę złożenia deklaracji dotyczącej obowiązku postępowania w sposób niezależny w interesie publicznym oraz złożenie oświadczenia o braku konfliktu interesów, które mogłyby być uznane za mogące szkodzić ich niezależności.

Powołanie i warunki zatrudnienia

Główny Doradca zostanie wybrany i powołany przez Komisję zgodnie z procedurami selekcji i rekrutacji. Kandydaci, którzy zostaną dopuszczeni do ostatniego etapu selekcji, zostaną wezwani na rozmowę kwalifikacyjną przez Komitet Konsultacyjny Komisji ds. Mianowania.

Płace i warunki pracy są takie, jak te szczegółowo określone w odniesieniu do urzędników pełniących funkcję odpowiadającą podstawowemu stanowisku dyrektora we Wspólnotach Europejskich.

Zwraca się uwagę kandydatów na fakt, że zgodnie z nowym Regulaminem Pracowniczym wszyscy nowi pracownicy podlegają obowiązkowi odbycia trwającego dziewięć miesięcy okresu próbnego.

Niniejsze powołanie nastąpi w Brukseli.

Równe szanse

Unia Europejska stosuje politykę równych szans.

Procedura składania wniosków

Ogłoszenie dotyczące niniejszego stanowiska publikuje się jednocześnie z określoną liczbą ogłoszeń dotyczących innych stanowisk Głównych Doradców. Kandydaci, którzy ubiegają się o więcej niż jedno stanowisko, muszą złożyć osobny formularz zgłoszeniowy w odniesieniu do każdego stanowiska.

Wnioski powinny zawierać wyłącznie następujące dokumenty. Dokumentów potwierdzających (np. poświadczonych kopii stopni naukowych/dyplomów, listów polecających, zaświadczeń od pracodawców itp.) nie należy przesyłać na tym etapie, lecz przedłożyć na etapie późniejszym, jeżeli zostanie się o to poproszonym:

1. Życiorys (najwyżej cztery strony) należy złożyć w języku angielskim, francuskim lub niemieckim. Na pierwszej stronie życiorysu powinny się znaleźć następujące informacje:

– pełne imię i nazwisko (tytuł, imię, nazwisko),

– pełny adres pocztowy,

– adres e-mail,

– numery telefonu (domowy, służbowy i komórkowy),

– data urodzenia,

– płeć,

– obywatelstwo,

– znajomość języków obcych (język ojczysty, znajomość bardzo dobra lub dostateczna),

– tytuł lub stopień naukowy umożliwiający dostęp do niniejszej procedury selekcji i instytucja, która go przyznała,

– data przyznania stopnia naukowego umożliwiającego dostęp do niniejszej procedury selekcji (dzień, miesiąc, rok).

2. List motywacyjny w języku angielski, francuskim lub niemieckim.

Zgłoszenia niekompletne będą odrzucane (np. w przypadku braku życiorysu, listu motywacyjnego lub obu).

Zgłoszenia należy przesyłać poczta elektroniczną.

Adres, na który należy przesyłać zgłoszenia: ADMIN-JOB-VACANCIES-MANAGEMENT@cec.eu.int. Jako temat wiadomości e-mail kandydaci podają numer stanowiska, o które się ubiegają: COM/102/04.

Wyłącznie kandydaci, którzy nie byli w stanie przesłać swoich zgłoszeń pocztą elektroniczną, przesyłają je listem poleconym lub ekspresową pocztą kurierską na adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna "Personel i Administracja"

Dział "Schemat Organizacyjny i Personel Zarządzający"

COM/102/04

MO-34 5/105

B-1049 Bruksela.

Termin składania zgłoszeń

Zgłoszenia muszą zostać wysłane najpóźniej do dnia (włącznie) 30 lipca 2004 r. (data wiadomości e-mail lub data nadania listu poleconego).

Zgłoszenia przesłane ekspresową usługą kurierską muszą zostać dostarczone na podany adres przed godziną 17.00 dnia 30 lipca 2004 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.169A.7

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: DG ds. Stosunków Zewnętrznych - Ogłoszenie o naborze na stanowisko Głównego Doradcy (art. 29 ust. 1 lit. a) i art. 29 ust. 2 Regulaminu Pracowniczego) - COM/102/04.
Data aktu: 29/06/2004
Data ogłoszenia: 29/06/2004