Wspólna deklaracja.

WSPÓLNA DEKLARACJA
Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji

PARLAMENT EUROPEJSKI, RADA I KOMISJA,

mając na uwadze, co następuje:

od dnia 1 stycznia 1975 r. budżet Wspólnot będzie finansowany całkowicie z ich środków własnych;

w celu wdrożenia tego systemu Parlament Europejski otrzyma rozszerzone uprawnienia budżetowe;

rozszerzeniu uprawnień budżetowych Parlamentu Europejskiego musi towarzyszyć jego rzeczywisty udział w procedurze przygotowywania i przyjmowania decyzji, które powodują powstanie istotnych wydatków ponoszonych z budżetu Wspólnot Europejskich lub przychodów do tego budżetu,

UZGODNIŁY, CO NASTĘPUJE:

1. Niniejszym ustanawia się postępowanie pojednawcze między Parlamentem Europejskim a Radą przy aktywnym udziale Komisji.

2. Postępowanie to może być stosowane w odniesieniu do aktów wspólnotowych o zasięgu ogólnym, które wywołują istotne skutki finansowe, a ich przyjęcie nie jest wymagane na podstawie aktów już istniejących.

3. Przedkładając wniosek Komisja wskazuje, czy dany akt, w jej opinii, może być przedmiotem postępowania pojednawczego. Parlament Europejski, wydając swoją opinię, i Rada mogą zażądać wszczęcia tego postępowania.

4. Procedura jest wszczynana, jeżeli spełnione są kryteria ustanowione w ust. 2, a Rada zamierza odstąpić od opinii przyjętej przez Parlament Europejski.

5. Koncyliacja odbywa się w "komitecie pojednawczym" składającym z Rady i przedstawicieli Parlamentu Europejskiego. W pracy komitetu pojednawczego uczestniczy Komisja.

6. Celem postępowania jest znalezienie porozumienia między Parlamentem Europejskim a Radą.

Postępowanie zwykle odbywa się w okresie nieprzekraczającym trzech miesięcy, o ile dany akt nie musi zostać przyjęty przed określoną datą, a w przypadku pilnych spraw Rada może ustalić właściwy termin.

7. Jeżeli stanowiska tych dwóch instytucji są zbliżone w wystarczającym stopniu, Parlament Europejski może wydać nową opinię, po której Rada podejmuje określone działania.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 marca 1975 r.

W imieniu Parlamentu W imieniu Rady W imieniu Komisji
Europejskiego
C. BERKHOUWER G. FITZGERALD François-Xavier ORTOLI

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.1975.89.1

Rodzaj: Deklaracja
Tytuł: Wspólna deklaracja.
Data aktu: 04/03/1975
Data ogłoszenia: 22/04/1975
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 04/03/1975