Sposób ustalania stopy referencyjnej i szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za osiągnięty wynik, pobieranego przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwa emerytalne, pracownicze towarzystwa emerytalne lub zakłady ubezpieczeń, umieszczone w Ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 13 czerwca 2019 r.
w sprawie sposobu ustalania stopy referencyjnej i szczegółowego sposobu obliczania wynagrodzenia za osiągnięty wynik, pobieranego przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwa emerytalne, pracownicze towarzystwa emerytalne lub zakłady ubezpieczeń, umieszczone w Ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych

Na podstawie art. 49 ust. 13 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215 oraz z 2019 r. poz. 1074) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
funduszu - należy przez to rozumieć fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny lub subfundusz, będące funduszami zdefiniowanej daty, o których mowa w art. 38 ust. 1 i art. 39 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych, zwanej dalej "ustawą";
2)
okresie rozliczeniowym - należy przez to rozumieć okres od pierwszego dnia wyceny do ostatniego dnia wyceny w roku kalendarzowym;
3)
instytucji zarządzającej funduszem - należy przez to rozumieć towarzystwo funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwo emerytalne, pracownicze towarzystwo emerytalne lub zakład ubezpieczeń, zarządzające funduszem;
4)
wartości referencyjnej - należy przez to rozumieć wartość aktywów netto na jednostkę uczestnictwa lub jednostkę rozrachunkową funduszu w ostatnim dniu wyceny poprzedzającym okres rozliczeniowy.
§  2. 
W danym okresie rozliczeniowym stopa referencyjna jest równa:
1)
począwszy od roku, w którym fundusz osiągnął zdefiniowaną datę - większej z dwóch wartości: rentowności obligacji o stałym oprocentowaniu, emitowanych przez Skarb Państwa, o terminie do wykupu 5 lat, obliczanej w okresie, o którym mowa w § 3 ust. 1, zaokrąglonej do dwóch miejsc po przecinku w dół, lub zero;
2)
w okresie pięciu lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym fundusz osiągnął zdefiniowaną datę - wartości, o której mowa w pkt 1, powiększonej o 0,5 punktu procentowego;
3)
w okresie pięciu lat kalendarzowych poprzedzających okres, o którym mowa w pkt 2 - wartości, o której mowa w pkt 1, powiększonej o 1,0 punkt procentowy;
4)
w okresie dziesięciu lat kalendarzowych poprzedzających okres pięciu lat kalendarzowych, o którym mowa w pkt 3 - wartości, o której mowa w pkt 1, powiększonej o 1,5 punktu procentowego;
5)
w okresie do dnia rozpoczęcia okresu dziesięciu lat kalendarzowych, o którym mowa w pkt 4 - wartości, o której mowa w pkt 1, powiększonej o 2,5 punktu procentowego.
§  3. 
1. 
Polski Fundusz Rozwoju S.A. zamieszcza na swojej stronie internetowej rentowność obligacji, o których mowa w § 2 pkt 1, do dnia 15 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego dany okres rozliczeniowy, wykorzystując obliczenia rentowności obligacji, o których mowa w § 2 pkt 1, dokonywane przez podmiot, któremu minister właściwy do spraw budżetu zlecił organizację rynku obrotu skarbowymi papierami wartościowymi na podstawie art. 13d ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 2286, 2243 i 2244 oraz z 2019 r. poz. 730 i 875), lub dokonywane przez tego ministra, w przypadku gdy zgodnie z art. 13c tej ustawy organizuje on taki rynek, w okresie od dnia 1 września do dnia 30 listopada roku kalendarzowego poprzedzającego okres rozliczeniowy, przy założeniu, że rok kalendarzowy ma 365 dni.
2. 
Rentowność obligacji, o których mowa w § 2 pkt 1, jest wyznaczana na podstawie obliczeń dokonywanych każdego dnia w okresie, o którym mowa w ust. 1, poprzez interpolację liniową rentowności dwóch obligacji:
1)
o najdłuższym terminie do wykupu spośród tych, których termin do wykupu nie przekracza 5 lat,
2)
o najkrótszym terminie do wykupu spośród tych, których termin do wykupu przekracza 5 lat

- kwotowanych na rynku, o którym mowa w ust. 1, przy czym rentowność wyznaczona w ten sposób jest zaokrąglana do dwóch miejsc po przecinku w dół.

3. 
W przypadku gdy danego dnia wyznaczenie rentowności obligacji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe, do wyznaczenia rentowności w tym dniu przyjmuje się rentowność obligacji kwotowanej na rynku, o którym mowa w ust. 1, o terminie do wykupu najbardziej zbliżonym do 5 lat.
4. 
Rentowność obligacji, o których mowa w ust. 2 i 3, jest obliczana na podstawie kursu fixingowego każdej z nich z końca dnia obowiązującego na rynku, o którym mowa w ust. 1, w dniach obrotu określonych w regulaminie tego rynku. W przypadku nieustalenia w danym dniu kursu fixingowego dla obligacji, o której mowa w ust. 2 i 3, uwzględnia się ostatni ustalony dla tej obligacji kurs fixingowy. W przypadku gdy kurs fixingowy dla danej obligacji nie był dotychczas ustalony, uwzględnia się rentowność tej obligacji na ostatnim przetargu sprzedaży lub zamiany organizowanym przez ministra właściwego do spraw budżetu.
5. 
Termin do wykupu danej obligacji, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest liczony od dnia, w którym jest obliczana rentowność w sposób określony odpowiednio w ust. 2 lub 3, do dnia wykupu obligacji.
§  4. 
1. 
Wynagrodzenie za osiągnięty wynik jest równe wartości rezerwy na wynagrodzenie za osiągnięty wynik, ustalonej na ostatni dzień wyceny w okresie rozliczeniowym.
2. 
Instytucja zarządzająca funduszem tworzy rezerwę na wynagrodzenie za osiągnięty wynik w księgach rachunkowych funduszu albo w księgach rachunkowych zakładu ubezpieczeń na każdy dzień wyceny, począwszy od okresu rozliczeniowego następującego po okresie, o którym mowa w art. 49 ust. 4a ustawy.
3. 
Wartość rezerwy na wynagrodzenie za osiągnięty wynik jest ustalana w sposób określony w załączniku do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
W przypadku gdy warunek, o którym mowa w art. 49 ust. 3 pkt 3 ustawy, nie jest spełniony, instytucja zarządzająca funduszem rozwiązuje rezerwę na wynagrodzenie za osiągnięty wynik w terminie do końca danego roku.
2. 
W przypadku likwidacji funduszu instytucja zarządzająca funduszem rozwiązuje rezerwę na wynagrodzenie za osiągnięty wynik w ostatnim dniu wyceny poprzedzającym dzień likwidacji funduszu.
3. 
W przypadku połączenia funduszy instytucja zarządzająca funduszem przejmowanym rozwiązuje rezerwę na wynagrodzenie za osiągnięty wynik w ostatnim dniu wyceny funduszu przejmowanego.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

SPOSÓB USTALANIA WARTOŚCI REZERWY NA WYNAGRODZENIE ZA OSIĄGNIĘTY WYNIK

1.
Instytucja zarządzająca funduszem ustala wartość rezerwy na wynagrodzenie za osiągnięty wynik na dany dzień wyceny w bieżącym okresie rozliczeniowym według wzoru:

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

WZ - wartość rezerwy na wynagrodzenie za osiągnięty wynik w bieżącym okresie rozliczeniowym ustalona na dany dzień wyceny;

ST - wyrażona w procentach stawka wynagrodzenia za osiągnięty wynik, nie wyższa niż 20%;

WANJUP - wartość aktywów netto funduszu na jednostkę uczestnictwa lub jednostkę rozrachunkową na ostatni dzień wyceny przed naliczeniem wynagrodzenia za osiągnięty wynik;

SR - stopa referencyjna;

WR - wartość referencyjna;

L - średnia liczba jednostek uczestnictwa lub jednostek rozrachunkowych funduszu w okresie od początku bieżącego okresu rozliczeniowego do dnia poprzedzającego dzień wyceny;

LD - liczba dni kalendarzowych od początku bieżącego okresu rozliczeniowego do dnia wyceny;

WAN - średnia wartość aktywów netto funduszu od początku bieżącego okresu rozliczeniowego do dnia poprzedzającego dzień wyceny.

2.
Instytucja zarządzająca funduszem ustala wartość rezerwy zgodnie z pkt 1, jeżeli spełnione są łącznie warunki:
a)
oraz
b)
,

gdzie poszczególne symbole nieobjaśnione w pkt 1 oznaczają:

WANJU(0) - wartość aktywów netto na jednostkę uczestnictwa lub jednostkę rozrachunkową funduszu ustalona na ostatni dzień wyceny w ostatnim roku kalendarzowym, w którym instytucji zarządzającej funduszem nie przysługuje wynagrodzenie za osiągnięty wynik, zgodnie z art. 49 ust. 4a ustawy;

SR1,..., SR - stopa referencyjna w pierwszym okresie rozliczeniowym, następującym po okresie, o którym mowa w art. 49 ust. 4a ustawy,........., bieżącym okresie rozliczeniowym.

3.
W przypadku gdy co najmniej jeden z warunków, o których mowa w pkt 2, nie jest spełniony, wartość rezerwy na wynagrodzenie za osiągnięty wynik na dany dzień wyceny wynosi 0.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1059).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.1198

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób ustalania stopy referencyjnej i szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za osiągnięty wynik, pobieranego przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, powszechne towarzystwa emerytalne, pracownicze towarzystwa emerytalne lub zakłady ubezpieczeń, umieszczone w Ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Data aktu: 13/06/2019
Data ogłoszenia: 28/06/2019
Data wejścia w życie: 13/07/2019