Wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami płatniczymi oraz opłaty za niektóre czynności Komisji Nadzoru Finansowego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 sierpnia 2018 r.
w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami płatniczymi oraz opłat za niektóre czynności Komisji Nadzoru Finansowego

Na podstawie art. 115 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2003, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wysokość, sposób i terminy uiszczania przez krajowe instytucje płatnicze opłat za:
a)
wydanie oraz zmianę zezwolenia, o którym mowa w art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, zwanej dalej "ustawą",
b)
dokonanie wpisu do rejestru, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy, z wyłączeniem wpisu związanego z wydaniem lub zmianą zezwolenia, o którym mowa w art. 60 ust. 1 ustawy;
2)
terminy uiszczania, wysokość i sposób obliczania wpłat wnoszonych przez krajowe instytucje płatnicze na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami płatniczymi, zwanych dalej "kosztami nadzoru".
§  2. 
1. 
Wydanie zezwolenia, o którym mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, podlega opłacie w wysokości równowartości w walucie polskiej kwoty 1250 euro, ustalonej z zastosowaniem kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu wydania zezwolenia.
2. 
Zmiana zezwolenia, o którym mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, podlega opłacie w wysokości równowartości w walucie polskiej kwoty 400 euro, ustalonej z zastosowaniem kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu zmiany zezwolenia.
3. 
Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, krajowa instytucja płatnicza uiszcza w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji udzielającej zezwolenia albo decyzji o jego zmianie.
§  3. 
1. 
Dokonanie wpisu do rejestru, z wyłączeniem wpisu związanego z wydaniem albo zmianą zezwolenia, o którym mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, podlega opłacie w wysokości równowartości w walucie polskiej kwoty 400 euro, ustalonej z zastosowaniem kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu dokonania wpisu do rejestru.
2. 
Opłatę, o której mowa w ust. 1, krajowa instytucja płatnicza uiszcza w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o dokonaniu wpisu do rejestru.
§  4. 
Opłaty, o których mowa w § 2 i § 3, wnosi się na rachunek bankowy urzędu obsługującego Komisję Nadzoru Finansowego, zwaną dalej "KNF", z podaniem tytułu wpłaty.
§  5. 
1. 
Wysokość należnej od krajowej instytucji płatniczej wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru za dany rok kalendarzowy oblicza się według wzoru:

gdzie:

KWNIP - oznacza kwotę wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru należnej od danej krajowej instytucji płatniczej za dany rok kalendarzowy,

FWIP - oznacza ustaloną przez krajową instytucję płatniczą kwotę, o której mowa w art. 76 ust. 4 pkt 2 ustawy, obliczoną na ostatni dzień roku, za który jest należna wpłata na pokrycie kosztów nadzoru,

KNIPP - oznacza wysokość kosztów nadzoru w danym roku kalendarzowym,

OIPP - oznacza sumę opłat, o których mowa w § 2 i § 3, uiszczonych przez wszystkie krajowe instytucje płatnicze w danym roku kalendarzowym,

FWIPP - oznacza sumę kwot, o których mowa w art. 76 ust. 4 pkt 2 ustawy, obliczonych na ostatni dzień roku, za który jest należna wpłata na pokrycie kosztów nadzoru, ustaloną dla wszystkich krajowych instytucji płatniczych.

2. 
Sumę kwot, o których mowa w art. 76 ust. 4 pkt 2 ustawy, obliczonych na ostatni dzień roku, za który jest należna wpłata na pokrycie kosztów nadzoru, dla wszystkich krajowych instytucji płatniczych ustala się na podstawie danych z dodatkowych rocznych sprawozdań finansowych i statystycznych krajowych instytucji płatniczych; w przypadku korekty danych uwzględnia się wyłącznie korekty przekazane do KNF nie później niż do dnia 31 lipca następnego roku kalendarzowego.
3. 
W przypadku krajowej instytucji płatniczej, której rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do obliczenia należnej wpłaty przyjmuje się kwotę, o której mowa w art. 76 ust. 4 pkt 2 ustawy, aktualną na ostatni dzień roku kalendarzowego, za który należna jest wpłata, obliczoną na ostatni dzień roku obrotowego zakończonego w tym roku kalendarzowym, za który należna jest wpłata. Kwotę tę odpowiednio uwzględnia się przy ustalaniu sumy kwot, o których mowa w art. 76 ust. 4 pkt 2 ustawy, obliczonych na ostatni dzień roku, za który jest należna wpłata na pokrycie kosztów nadzoru, dla wszystkich krajowych instytucji płatniczych.
4. 
W przypadku gdy wysokość należnej od krajowej instytucji płatniczej wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru za dany rok kalendarzowy, obliczonej zgodnie z ust. 1, przekracza 1% ustalonej przez krajową instytucję płatniczą kwoty, o której mowa w art. 76 ust. 4 pkt 2 ustawy, wysokość wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru należnej od krajowej instytucji płatniczej za dany rok kalendarzowy wynosi 1% kwoty, o której mowa w art. 76 ust. 4 pkt 2 ustawy, ustalonej przez krajową instytucję płatniczą.
§  6. 
Do dnia 20 sierpnia następnego roku kalendarzowego Przewodniczący KNF ustala i podaje do publicznej wiadomości, w drodze komunikatu ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym KNF:
1)
wysokość kosztów nadzoru w danym roku kalendarzowym;
2)
sumę opłat, o których mowa w § 2 i § 3, uiszczonych przez wszystkie krajowe instytucje płatnicze w danym roku kalendarzowym;
3)
sumę kwot, o których mowa w art. 76 ust. 4 pkt 2 ustawy, ustaloną dla wszystkich krajowych instytucji płatniczych.
§  7. 
1. 
W terminie 30 dni od dnia ogłoszenia komunikatu, o którym mowa w § 6, krajowa instytucja płatnicza dokonuje wpłaty należności na pokrycie kosztów nadzoru na rachunek bankowy urzędu obsługującego KNF, z podaniem tytułu wpłaty.
2. 
W terminie 5 dni od dnia dokonania wpłaty, o której mowa w ust. 1, krajowa instytucja płatnicza składa KNF deklarację, w której wykazuje kwotę wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru należnej od tej krajowej instytucji płatniczej za dany rok kalendarzowy.
3. 
Wzór deklaracji, o której mowa w ust. 2, określa załącznik do rozporządzenia.
§  8. 
Do rozliczenia kosztów nadzoru za 2017 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIK

DEKLARACJA WPŁATY NA POKRYCIE KOSZTÓW NADZORU NALEŻNEJ OD KRAJOWEJ INSTYTUCJI PŁATNICZEJ

za .............. rok

Nazwa i adres instytucji płatniczej:

.............................................................................

.............................................................................

NIP: ....................................................................

Numer wpisu do rejestru dostawców i wydawców pieniądza elektronicznego: ....................

Data rozpoczęcia działalności: ....................................

Poz. Wyszczególnienie Kwota w złotych
1. Kwota, o której mowa w art. 76 ust. 4 pkt 2 ustawy, ustalona przez daną krajową instytucję płatniczą na podstawie zbadanego i zatwierdzonego sprawozdania finansowego (FWIP)
2. Suma kwot, o których mowa w art. 76 ust. 4 pkt 2 ustawy, ustalona dla wszystkich krajowych instytucji płatniczych (FWIPP)*
3. Suma opłat, o których mowa w § 2 i § 3 rozporządzenia, uiszczonych przez wszystkie krajowe instytucje płatnicze w danym roku kalendarzowym (OIPP)*
4. Wysokość kosztów nadzoru nad instytucjami płatniczymi w danym roku kalendarzowym (KNIPP)*
5. Kwota wpłaty od krajowej instytucji płatniczej na pokrycie kosztów nadzoru za dany rok kalendarzowy

* Dane ogłaszane w formie komunikatu Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

.....................................................................

Data realizacji przelewu kwoty z poz. 5

Sporządził: Zatwierdził:

............................................... ..............................................

(imię i nazwisko oraz numer telefonu (imię i nazwisko oraz numer telefonu...

osoby sporządzającej informację) osoby zatwierdzającej informację)

.................................... ..................................

(podpis)1) (podpis)2)

1) W przypadku składania informacji w postaci elektronicznej wskazuje się imię i nazwisko osoby sporządzającej; podpis tej osoby nie jest wymagany.

2) W przypadku składania informacji w postaci elektronicznej wskazuje się imię i nazwisko osoby zatwierdzającej, a dokument zostaje podpisany przez tę osobę podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 2014 r. w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami płatniczymi oraz opłat za niektóre czynności Komisji Nadzoru Finansowego (Dz. U. poz. 1776), które utraciło moc z dniem 1 stycznia 2018 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1997).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.1583

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wpłaty na pokrycie kosztów nadzoru nad instytucjami płatniczymi oraz opłaty za niektóre czynności Komisji Nadzoru Finansowego.
Data aktu: 10/08/2018
Data ogłoszenia: 17/08/2018
Data wejścia w życie: 18/08/2018