Dofinansowanie realizacji zadań związanych z przygotowaniem w 2015 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI 1
z dnia 18 września 2015 r.
w sprawie dofinansowania realizacji zadań związanych z przygotowaniem w 2015 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej

Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. poz. 1877) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań związanych z przygotowaniem w 2015 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a także tryb składania wniosków o dofinansowanie oraz przekazywania środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na realizację zadań.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej;
2)
minister - ministra właściwego do spraw kultury fizycznej;
3)
umowa - umowę o dofinansowanie realizacji zadania;
4)
wnioskodawca - podmiot ubiegający się o dofinansowanie realizacji zadania lub zawierający umowę;
5)
koszty bezpośrednie - koszty związane z bezpośrednią realizacją zadania;
6)
koszty pośrednie - koszty obsługi realizacji zadania.
§  3.
Przekazanie środków Funduszu przeznaczonych na dofinansowanie realizacji zadań związanych z przygotowaniem w 2015 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy, zwanych dalej "zadaniami", następuje w formie dotacji.
§  4.
1.
Minister ogłasza program dofinansowania zadań, zwany dalej "programem", zawierający w szczególności informacje o:
1)
rodzaju zadań objętych dofinansowaniem;
2)
wnioskodawcach uprawnionych do uzyskania dofinansowania;
3)
wysokości środków Funduszu przeznaczonych na realizację programu;
4)
warunkach udzielania dofinansowania i jego wysokości;
5)
terminach i warunkach realizacji zadań;
6)
terminie i miejscu składania wniosków o dofinansowanie;
7)
terminie rozpatrzenia wniosków o dofinansowanie;
8)
kryteriach oceny wniosków o dofinansowanie.
2.
Ogłoszenie programu publikuje się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra.
§  5.
Dofinansowania udziela się na wniosek składany w terminie określonym w ogłoszeniu programu, jednak nie wcześniej niż od dnia wejścia rozporządzenia w życie i nie później niż do dnia 20 grudnia 2015 r.
§  6.
1.
Wniosek zawiera:
1)
nazwę programu, w ramach którego składany jest wniosek;
2)
nazwę i adres wnioskodawcy wraz ze wskazaniem jego formy organizacyjnej;
3)
rodzaj zadania wraz z zakresem i charakterystyką tego zadania, w szczególności terminem i miejscem realizacji;
4)
kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania;
5)
wysokość wnioskowanego dofinansowania;
6)
informację o liczbie zawodników biorących udział w dofinansowywanym zadaniu;
7)
informację o wcześniejszej działalności wnioskodawcy w zakresie, którego dotyczy zadanie;
8)
informację o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych zapewniających wykonanie zadania oraz o planowanej wysokości środków finansowych na realizację danego zadania pochodzących z innych źródeł;
9)
kwoty środków Funduszu otrzymane w poprzednim roku oraz przyznane na podstawie zawartych umów w roku bieżącym;
10)
wskazanie rachunku, na jaki ma być przekazane dofinansowanie;
11)
informację o sytuacji finansowej wnioskodawcy oraz o jego zaległych zobowiązaniach finansowych w stosunku do podmiotów publicznoprawnych oraz innych podmiotów;
12)
informacje dotyczące celowości realizacji zadania.
2.
Do wniosku dołącza się:
1)
preliminarz kosztów bezpośrednich oraz pośrednich;
2)
regulamin lub program zadania, a w przypadku ich braku, inny dokument zawierający informacje dotyczące specyfiki planowanego zadania;
3)
aktualny odpis lub wydruk komputerowy z Krajowego Rejestru Sądowego albo zaświadczenie lub informację sporządzoną na podstawie ewidencji właściwej dla formy organizacyjnej wnioskodawcy, wraz z oświadczeniem potwierdzającym zgodność i aktualność danych na dzień składania wniosku;
4)
statut, umowę lub akt założycielski przewidziany dla prowadzenia działalności wnioskodawcy.
§  7.
1.
Wniosek zaakceptowany przez ministra stanowi podstawę do zawarcia umowy z wnioskodawcą.
2.
Umowa zawiera w szczególności:
1)
określenie stron umowy;
2)
nazwę i szczegółowy opis zadania, w tym cel, na jaki dofinansowanie zostało przyznane;
3)
wysokość dofinansowania oraz sposób i terminy przekazywania środków;
4)
termin wykorzystania dofinansowania, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia 2015 r.;
5)
termin i sposób rozliczenia udzielonego dofinansowania;
6)
termin realizacji zadania;
7)
termin zwrotu niewykorzystanej części dofinansowania, nie dłuższy niż 15 dni od określonego w umowie dnia zakończenia realizacji zadania, a w przypadku zadania realizowanego za granicą - 30 dni od określonego w umowie dnia zakończenia jego realizacji;
8)
klauzulę o niedopuszczalności przenoszenia praw i obowiązków strony na osoby trzecie bez zgody ministra;
9)
warunki i tryb zmiany zakresu rzeczowego i finansowego zadania w trakcie obowiązywania umowy;
10)
zobowiązanie wnioskodawcy do wykorzystania dofinansowania wyłącznie na cele określone w umowie;
11)
obowiązki sprawozdawcze wnioskodawcy;
12)
zobowiązanie wnioskodawcy do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej dla dofinansowania i wydatków dokonywanych z udziałem dofinansowania w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych;
13)
określenie sposobu rozliczenia albo zagospodarowania dochodów osiągniętych przez wnioskodawcę przy realizacji zadania;
14)
zobowiązanie wnioskodawcy do poddania się kontroli oraz określenie sposobu przeprowadzania kontroli w zakresie wykonania zadania;
15)
określenie wysokości kosztów pośrednich z uwzględnieniem postanowień § 10.
§  8.
Dofinansowanie jest przekazywane na rachunek bankowy wnioskodawcy w wysokości i na warunkach wynikających z umowy.
§  9.
W przypadku zmniejszenia rzeczywistych przychodów Funduszu w stosunku do założonego planu, minister może zmniejszyć przyznane dofinansowanie.
§  10.
Wnioskodawca realizujący zadanie może przeznaczyć na koszty pośrednie nie więcej niż 10% równowartości kwoty kosztów bezpośrednich związanych z realizacją zadania, dofinansowanych ze środków Funduszu, w tym na wynagrodzenia osób obsługujących to zadanie. Wysokość kosztów pośrednich pokrywanych ze środków Funduszu ustala się, po ich szczegółowej analizie przed zawarciem umowy, z uwzględnieniem rodzaju i specyfiki zadania.
§  11.
1.
Wnioskodawca sporządza i przekazuje ministrowi rozliczenie otrzymanego dofinansowania w zakresie rzeczowym i finansowym, zgodnie z treścią umowy, w terminie 30 dni od dnia zakończenia realizacji zadania.
2.
Minister zatwierdza rozliczenie, o którym mowa w ust. 1, w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
3.
Minister, w przypadku stwierdzenia istotnych błędów w rozliczeniu lub jeżeli rozliczenie jest niekompletne, wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia i wyznacza termin przekazania prawidłowego rozliczenia.
4.
Termin sporządzenia i przekazania rozliczenia otrzymanego dofinansowania, określony w ust. 1, może być przedłużony za zgodą ministra.
§  12.
1.
W przypadku niewykonania zadania w terminie określonym w umowie, dofinansowanie podlega zwrotowi na rachunek Funduszu w terminie 15 dni od upływu określonego w umowie terminu realizacji zadania.
2.
W przypadku częściowego niewykonania zadania w terminie określonym w umowie, dofinansowanie podlega zwrotowi na rachunek Funduszu w części proporcjonalnej do stopnia niewykonania tego zadania w terminie 15 dni od upływu określonego w umowie terminu realizacji zadania.
§  13.
W przypadku stwierdzenia wykorzystania dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania nienależnie lub w nadmiernej wysokości oraz w odniesieniu do zwrotu dofinansowania niewykorzystanego stosuje się przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.) w zakresie dotyczącym dotacji udzielanych z budżetu państwa.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Sportu i Turystyki kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu i Turystyki (Dz. U. poz. 1263).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1471

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dofinansowanie realizacji zadań związanych z przygotowaniem w 2015 r. kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata lub mistrzostwach Europy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Data aktu: 18/09/2015
Data ogłoszenia: 25/09/2015
Data wejścia w życie: 26/09/2015