Konto w systemie teleinformatycznym obsługującym zgłoszenie na wolne stanowisko sędziowskie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 10 września 2014 r.
w sprawie konta w systemie teleinformatycznym obsługującym zgłoszenie na wolne stanowisko sędziowskie

Na podstawie art. 57ag ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 427, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb zakładania konta w systemie teleinformatycznym;
2)
sposób dostępu do konta;
3)
sposób korzystania z systemu teleinformatycznego;
4)
sposób podejmowania czynności związanych z wnoszeniem karty zgłoszenia kandydata na wolne stanowisko sędziowskie, zwanej dalej "kartą zgłoszenia", i dołączonych dokumentów;
5)
szczegółowy tryb doręczeń i zawiadomień elektronicznych;
6)
sposób przechowywania, udostępniania i usuwania dokumentów zamieszczonych w systemie teleinformatycznym po zakończeniu postępowania w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
system teleinformatyczny - system teleinformatyczny w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2013 r. poz. 1422) służący do obsługi postępowania w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim;
2)
użytkownik - osobę fizyczną, która założyła konto w systemie teleinformatycznym;
3)
konto - zbiór danych określających użytkownika wraz z zasobami systemu teleinformatycznego przyporządkowanymi do tego użytkownika;
4)
nazwa użytkownika - jawne, niepowtarzalne i przyporządkowane do użytkownika dane wykorzystywane przez użytkownika do zakładania konta i uwierzytelniania w systemie teleinformatycznym;
5)
identyfikator - jednorazowy, otrzymany w sądzie unikatowy ciąg znaków alfanumerycznych służący do jednorazowego uwierzytelnienia użytkownika w systemie teleinformatycznym;
6)
uwierzytelnienie - identyfikacja użytkownika na potrzeby uzyskania przez niego dostępu do konta w zakresie posiadanych uprawnień;
7)
repozytorium - elektroniczny zbiór dokumentów, pism i powiadomień użytkownika w systemie teleinformatycznym;
8)
podpis elektroniczny - podpis elektroniczny, o którym mowa w art. 57aa ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych;
9)
pracownik sądu - osobę wyznaczoną przez prezesa sądu do wykonywania czynności w systemie teleinformatycznym.
§  3.
Konto w systemie teleinformatycznym zakłada się:
1)
z wykorzystaniem certyfikatu kwalifikowanego;
2)
z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP;
3)
za pośrednictwem pracownika sądu.
§  4.
1.
Konto zakłada się w systemie teleinformatycznym z wykorzystaniem certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP po:
1)
zaznaczeniu w systemie teleinformatycznym sposobu potwierdzenia tożsamości - certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP;
2)
podaniu nazwy użytkownika i hasła, imienia i nazwiska, numeru PESEL, numeru dokumentu tożsamości, adresu poczty elektronicznej, adresu do korespondencji, miejsca urodzenia, zawodu.
2.
Aktywacja konta użytkownika następuje po potwierdzeniu tożsamości z wykorzystaniem certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP.
3.
Użytkownik jest uprawniony do zmiany hasła za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
4.
W przypadku utraty hasła, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lub ust. 3, użytkownik może wnioskować za pośrednictwem systemu teleinformatycznego o przesłanie hasła tymczasowego na adres poczty elektronicznej. Użytkownik po uwierzytelnieniu za pomocą hasła tymczasowego określa nowe hasło.
§  5.
1.
Założenie konta za pośrednictwem pracownika sądu następuje po zaznaczeniu w systemie teleinformatycznym sposobu potwierdzenia tożsamości - potwierdzenie osobiste oraz po:
1)
podaniu nazwy użytkownika i hasła, imienia i nazwiska, numeru PESEL, numeru dokumentu tożsamości, adresu poczty elektronicznej, adresu do korespondencji, miejsca urodzenia, zawodu;
2)
potwierdzeniu tożsamości kandydata przez pracownika sądu i aktywacji konta.
2.
Założenie konta za pośrednictwem pracownika sądu może nastąpić także po potwierdzeniu przez niego tożsamości kandydata oraz po:
1)
podaniu nazwy użytkownika, imienia i nazwiska, numeru PESEL, numeru dokumentu tożsamości, adresu poczty elektronicznej, adresu do korespondencji, miejsca urodzenia, zawodu;
2)
przekazaniu użytkownikowi przez upoważnionego pracownika sądu jednorazowego identyfikatora do pierwszego uwierzytelnienia w systemie teleinformatycznym.
§  6.
1.
Użytkownik uzyskuje dostęp do konta w systemie teleinformatycznym po uwierzytelnieniu.
2.
Uwierzytelnienie następuje za pomocą wprowadzenia hasła przyporządkowanego do nazwy użytkownika.
§  7.
1.
Prezes właściwego sądu, Minister Sprawiedliwości oraz Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, wyznaczając osoby, inne niż użytkownicy, do wykonywania czynności w systemie teleinformatycznym umożliwiają im działanie w tym systemie.
2.
Prezes danego sądu ma zapewniony dostęp do danych zawartych w systemie teleinformatycznym w zakresie umożliwiającym realizację ustawowych zadań związanych z przeprowadzeniem postępowania w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim.
3.
System teleinformatyczny gromadzi informacje o dokonywanych w nim czynnościach w taki sposób, że daną czynność można jednoznacznie przypisać do konkretnej osoby, która wykonała ją w systemie, oraz do konkretnego obwieszczenia o wolnym stanowisku sędziowskim.
§  8.
1.
Użytkownik dokonuje wniesienia karty zgłoszenia za pomocą systemu teleinformatycznego przez:
1)
uwierzytelnienie w systemie;
2)
wypełnienie karty zgłoszenia w systemie teleinformatycznym;
3)
opatrzenie karty zgłoszenia podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
2.
Niezwłocznie po wniesieniu karty zgłoszenia system teleinformatyczny wytwarza elektroniczne potwierdzenie wniesienia karty zgłoszenia i automatycznie umieszcza je w repozytorium oraz przesyła na adres poczty elektronicznej użytkownika.
§  9.
Kopię dokumentu mającego w oryginale postać papierową użytkownik dołącza do karty zgłoszenia w postaci elektronicznej.
§  10.
1.
Wniesienie pisma przez użytkownika dokonuje się kolejno przez:
1)
utworzenie pisma z wykorzystaniem własnego oprogramowania przeznaczonego do edycji tekstów i zapisanie wytworzonego pisma w postaci elektronicznej;
2)
wprowadzenie pisma w postaci elektronicznej, o której mowa w pkt 1, do systemu teleinformatycznego i opatrzenie go podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo bezpiecznym podpisem weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
2.
Niezwłocznie po wniesieniu pisma, o którym mowa w ust. 1, system teleinformatyczny wytwarza elektroniczne potwierdzenie wniesienia pisma i automatycznie umieszcza je w odpowiednim repozytorium.
§  11.
Wymagania techniczne, w szczególności w zakresie formatów danych określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. poz. 526), dotyczące dokumentów elektronicznych, o których mowa w § 8-10, są udostępniane za pośrednictwem strony internetowej Krajowej Rady Sądownictwa.
§  12.
1.
Dokumenty są gromadzone w systemie teleinformatycznym w repozytorium dotyczącym zgłoszenia konkretnego użytkownika.
2.
Repozytorium, o którym mowa w ust. 1, jest tworzone automatycznie po aktywacji konta.
3.
Dane przechowywane w repozytorium są automatycznie grupowane według postępowań, w których użytkownik brał udział, wraz z informacjami o formie i treści zgromadzonych w nim dokumentów i pism.
4.
Dokumenty przechowywane w systemie teleinformatycznym brakuje prezes sądu, któremu zgłoszono kandydatury na dane stanowisko sędziowskie.
5.
Brakowanie dokumentacji kandydata na dane stanowisko sędziowskie polega na ocenie jej przydatności, wydzieleniu dokumentacji nieprzydatnej zawartej w repozytorium, o którym mowa w ust. 1, i jej zniszczeniu w sposób właściwy dla danej technologii zapisu.
6.
Brakowanie dokumentacji z systemu teleinformatycznego może nastąpić po jej przeniesieniu do właściwego archiwum.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2014 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.1289

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Konto w systemie teleinformatycznym obsługującym zgłoszenie na wolne stanowisko sędziowskie.
Data aktu: 10/09/2014
Data ogłoszenia: 25/09/2014
Data wejścia w życie: 01/10/2014