Przydziały kryzysowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 kwietnia 2010 r.
w sprawie przydziałów kryzysowych

Na podstawie art. 59b ust. 12 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb nadawania i unieważniania przydziałów kryzysowych;
2)
wzór karty przydziału kryzysowego.
§  2.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień w celu nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy, który zawarł kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, niezwłocznie po otrzymaniu kontraktu wzywa tego żołnierza do osobistego stawienia się w terminie i miejscu oznaczonym w wezwaniu.
2.
W przypadku stawienia się wojskowy komendant uzupełnień wręcza żołnierzowi rezerwy kartę przydziału kryzysowego, za pisemnym potwierdzeniem odbioru, z zastrzeżeniem § 5 ust. 1.
2a. 1
Kartę przydziału kryzysowego wojskowy komendant uzupełnień może wręczyć również bezpośrednio w jednostce wojskowej w dniu zawarcia kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych w przypadku żołnierza rezerwy, a w przypadku żołnierza w czynnej służbie wojskowej, o którym mowa w art. 59b ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, w dniu jego zwolnienia z tej służby.
3.
Potwierdzenie odbioru karty przydziału kryzysowego następuje przez złożenie własnoręcznego podpisu przez żołnierza rezerwy, któremu wydano tę kartę, na egzemplarzu przeznaczonym dla wojskowego komendanta uzupełnień.
4.
Wzór karty przydziału kryzysowego określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
W przypadku nieprzyjęcia przez żołnierza rezerwy przydziału kryzysowego w terminie określonym w wezwaniu, o którym mowa w § 2 ust. 1, w tym również w wyniku jego niestawienia się na to wezwanie bez uzasadnionej przyczyny, wojskowy komendant uzupełnień powiadamia o tym dowódcę jednostki wojskowej, z którym został zawarty kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
§  4.
1.
Jeden egzemplarz karty przydziału kryzysowego wojskowy komendant uzupełnień przesyła dowódcy jednostki wojskowej, do której żołnierzowi rezerwy nadano przydział kryzysowy.
2.
O nadaniu przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy wojskowy komendant uzupełnień zawiadamia pracodawcę tego żołnierza.
3.
Nadanie przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej i książeczce wojskowej tego żołnierza.
4.
Dowódca jednostki wojskowej, po otrzymaniu karty przydziału kryzysowego, stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej fakt nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy.
§  5.
1.
Doręczenie karty przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy odbywającemu ćwiczenia wojskowe może nastąpić za pośrednictwem właściwego dowódcy jednostki wojskowej, w terminie do czternastu dni od dnia jej przekazania temu dowódcy, jednak nie później niż w ostatnim dniu odbywania ćwiczeń wojskowych.
2.
W celu doręczenia karty przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy, o którym mowa w ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień przekazuje, za potwierdzeniem odbioru, właściwemu dowódcy jednostki wojskowej trzy egzemplarze karty przydziału kryzysowego.
3.
W potwierdzeniu odbioru, o którym mowa w ust. 2, ujmuje się liczbę egzemplarzy karty przydziału kryzysowego oraz jej serię i numer.
4.
Po doręczeniu karty przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy, o którym mowa w ust. 1, właściwy dowódca jednostki wojskowej zwraca jeden egzemplarz karty przydziału kryzysowego wojskowemu komendantowi uzupełnień, na którym żołnierz rezerwy potwierdził jej odbiór, oraz pozostawia w aktach jeden egzemplarz karty przydziału przeznaczony dla tego dowódcy.
5.
W przypadku nieprzyjęcia w określonym terminie przydziału kryzysowego przez żołnierza rezerwy, o którym mowa w ust. 1, dowódca jednostki wojskowej zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień.
6.
Kartę przydziału kryzysowego, która nie została doręczona w sposób określony w ust. 1-4, właściwy dowódca jednostki wojskowej zwraca niezwłocznie wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  6.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień, po powzięciu wiadomości, w tym z urzędu, o zaistnieniu przesłanki uzasadniającej unieważnienie przydziału kryzysowego, określonej w art. 59b ust. 10 lub 11 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wzywa żołnierza rezerwy w celu wyjaśnienia sprawy i odebrania od niego pisemnego oświadczenia o istnieniu lub nieistnieniu takiej przesłanki.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień, po dokonaniu sprawdzenia i stwierdzeniu istnienia przesłanki, o której mowa w ust. 1, unieważnia przydział kryzysowy w drodze decyzji administracyjnej i niezwłocznie, po dniu, w którym decyzja ta stała się ostateczna, zawiadamia o tym dowódcę jednostki wojskowej, do której żołnierz rezerwy posiada nadany przydział kryzysowy, oraz pracodawcę tego żołnierza.
3.
Dowódca jednostki wojskowej, do której żołnierz rezerwy posiada nadany przydział kryzysowy, po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej fakt unieważnienia przydziału kryzysowego oraz dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji wojskowej prowadzonej w tej jednostce.
4.
Wojskowy komendant uzupełnień odnotowuje w ewidencji wojskowej i książeczce wojskowej żołnierza rezerwy fakt unieważnienia przydziału kryzysowego.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 277, poz. 2742, z 2005 r. Nr 180, poz. 1496, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 220, poz. 1600, z 2007 r. Nr 107, poz. 732 i Nr 176, poz. 1242, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056, Nr 180, poz. 1109, Nr 206, poz. 1288, Nr 208, poz. 1308 i Nr 223, poz. 1458 oraz z 2009 r. Nr 22, poz. 120, Nr 97, poz. 801, Nr 161, poz. 1278, Nr 190, poz. 1474 i Nr 219, poz. 1706.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

KARTA PRZYDZIAŁU KRYZYSOWEGO

MON - Mu/.....

Seria ...................... Nr ...............................

(pieczęć wojskowego komendanta uzupełnień)

.................., dnia ............... r.

Na podstawie art. 59b ust. 1 i 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.):

Pan/i ......................................................................................................................................

(stopień wojskowy, imiona i nazwisko)

.........................................................., PESEL Nr _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

(imię ojca)

posiadający/a książeczkę wojskową .......................................... w dniu .....................................

(seria, numer) (data)

zawarł/a kontrakt .........................../.......................... na wykonywanie obowiązków w ramach

(seria, numer)

Narodowych Sił Rezerwowych.

Wyżej wymienionemu żołnierzowi rezerwy nadaje się przydział kryzysowy w .................

.......................................................................................................................................................

(numer/ nazwa i adres jednostki wojskowej)

na .................................................................................................................................................

(stanowisko lub funkcja oraz nr specjalności wojskowej, pododdział)

na okres od dnia ..................................................... do dnia ........................................................

(okres, na który nadano przydział kryzysowy)

Łączny dotychczasowy okres posiadania przez wyżej wymienionego żołnierza rezerwy przydziałów kryzysowych wynosi ...............................................................................................

(okres w latach, miesiącach, dniach)

POUCZENIE

Utrata karty przydziału kryzysowego nie zwalnia żołnierza rezerwy z wykonywania obowiązków wynikających z nadania tego przydziału. O utracie karty przydziału kryzysowego należy niezwłocznie zawiadomić właściwego wojskowego komendanta uzupełnień. Od decyzji przysługuje odwołanie do Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w .............. w terminie czternastu dni od dnia otrzymania karty, za pośrednictwem Wojskowego Komendanta Uzupełnień w ......................... .

..........................................................................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, podpis)

odcisk

pieczęci

Otrzymują:

egz. nr 1 ...................................................................................

(żołnierz rezerwy)

egz. nr 2 - Wojskowy Komendant Uzupełnień w .......................

egz. nr 3 Dowódca Jednostki Wojskowej .................................

Potwierdzam własnoręcznym podpisem odbiór karty przydziału kryzysowego .........................

.......................................................................................................................................................

(data, nazwisko, imiona i podpis przyjmującego)

1 § 2 ust. 2a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 marca 2011 r. (Dz.U.11.63.328) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 kwietnia 2011 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.76.497

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przydziały kryzysowe.
Data aktu: 07/04/2010
Data ogłoszenia: 07/05/2010
Data wejścia w życie: 22/05/2010