Tryb dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 7 grudnia 2007 r.
w sprawie trybu dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego

Na podstawie art. 25 ust. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej (Dz. U. Nr 165, poz. 1170) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego;
2)
sposób przydzielania osobom upoważnionym do dostępu osobistych i niepowtarzalnych identyfikatorów użytkownika;
3)
wzór upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego oraz wykorzystywania danych.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
certyfikacie - należy przez to rozumieć elektroniczne zaświadczenie będące elementem PKI, wydane zgodnie z obowiązującą Polityką Certyfikacji, zapewniające poufność przesyłanych danych oraz bezpieczeństwo procesu uwierzytelniania użytkownika instytucjonalnego i użytkownika indywidualnego;
2)
użytkowniku indywidualnym - należy przez to rozumieć osobę fizyczną uprawnioną w ramach organu lub służby do wykorzystywania danych SIS, która w celu dostępu do danych SIS korzysta bezpośrednio z GUI SISone4ALL;
3)
użytkowniku instytucjonalnym - należy przez to rozumieć organ lub służbę, uprawnione do współpracy z Krajowym Systemem Informatycznym za pośrednictwem własnego systemu informatycznego;
4)
użytkowniku końcowym - należy przez to rozumieć osobę fizyczną uprawnioną w ramach organu lub służby do wykorzystywania danych SIS, posiadającą dostęp do Krajowego Systemu Informatycznego za pośrednictwem systemu informatycznego użytkownika instytucjonalnego.
§  3.
W celu otrzymania dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego użytkownik instytucjonalny:
1)
występuje do centralnego organu technicznego KSI o wydanie certyfikatu uwierzytelniającego jego system teleinformatyczny oraz o przekazanie opisu interfejsu;
2)
zestawia bezpieczne połączenie z wykorzystaniem certyfikatów - przy współpracy z centralnym organem technicznym KSI;
3)
przygotowuje własny system teleinformatyczny do współpracy z Krajowym Systemem Informatycznym w oparciu o opis interfejsu;
4)
występuje do centralnego organu technicznego KSI o potwierdzenie poprawnej konfiguracji połączenia systemów.
§  4.
1.
Użytkownik instytucjonalny wyznacza użytkowników indywidualnych do:
1)
korzystania z oprogramowania udostępnionego przez centralny organ techniczny KSI;
2)
dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego oraz wykorzystania danych.
2.
Użytkownik instytucjonalny występuje do centralnego organu technicznego KSI z pisemnym wnioskiem o:
1)
nadanie, zmianę lub cofnięcie uprawnień do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego dla użytkownika indywidualnego;
2)
wydanie osobistego i niepowtarzalnego identyfikatora dla użytkownika indywidualnego.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
numer PESEL użytkownika indywidualnego;
2)
imię i nazwisko użytkownika indywidualnego;
3)
nazwę użytkownika instytucjonalnego;
4)
zakres przyznawanych uprawnień użytkownikowi indywidualnemu.
4.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, podpisuje kierownik jednostki organizacyjnej, która wnosi o nadanie, zmianę lub cofnięcie uprawnień do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego, i przekazuje go do centralnego organu technicznego KSI.
5.
Centralny organ techniczny KSI dokonuje weryfikacji i zatwierdzenia wniosku, o którym mowa w ust. 2.
6.
W przypadku zatwierdzenia wniosku, o którym mowa w ust. 2, centralny organ techniczny KSI nadaje, zmienia lub cofa uprawnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego.
7.
W przypadku niezatwierdzenia wniosku, o którym mowa w ust. 2, centralny organ techniczny KSI zwraca go do występującego o nadanie uprawnień użytkownika instytucjonalnego wraz z uzasadnieniem określającym przyczynę jego odrzucenia.
8.
Użytkownik instytucjonalny, któremu centralny organ techniczny KSI nie zatwierdził wniosku, o którym mowa w ust. 2, może wystąpić o ponowne nadanie uprawnień po ustąpieniu przyczyn opisanych w uzasadnieniu, o którym mowa w ust. 7.
§  5.
1.
Użytkownik instytucjonalny wyznacza - w zakresie posiadanych przez siebie uprawnień - użytkowników końcowych do:
1)
dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego;
2)
wykorzystania danych.
2.
Użytkownik instytucjonalny wystawia w dwóch egzemplarzach dla każdego użytkownika końcowego pisemne upoważnienie do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego oraz wykorzystania danych. Jeden egzemplarz pisemnego upoważnienia włącza się do akt osobowych użytkownika końcowego, drugi egzemplarz przekazuje się użytkownikowi końcowemu.
3.
Pisemne upoważnienie, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
imię i nazwisko użytkownika końcowego;
2)
zajmowane stanowisko oraz pełnioną funkcję użytkownika końcowego;
3)
zakres przyznawanych uprawnień użytkownikowi końcowemu;
4)
okres, na który przyznaje się uprawnienia użytkownikowi końcowemu.
§  6.
Wzór upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego oraz wykorzystywania danych SIS w celu dokonania wpisów oraz wglądu do tych danych dla użytkownika instytucjonalnego lub użytkownika indywidualnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  7.
Wzór upoważnienia do dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego oraz wykorzystywania danych VIS w celu dokonywania, zmieniania lub usuwania wpisów oraz wglądu do tych danych dla użytkownika instytucjonalnego lub użytkownika indywidualnego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  8.
1.
Do dnia określonego w decyzji Rady podjętej na podstawie art. 55 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1987/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie utworzenia, funkcjonowania i użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen drugiej generacji (SISII) (Dz. Urz. UE L 381 z 28.12.2006, str. 4) przepisów rozporządzenia nie stosuje się w zakresie, w jakim dotyczą one osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 i art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej.
2.
Do dnia określenia przez Komisję Europejską daty rozpoczęcia funkcjonowania Systemu Informacji Wizowej w Rzeczypospolitej Polskiej przepisów rozporządzenia nie stosuje się w zakresie, w jakim dotyczą one przepisów, o których mowa w art. 5 i 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

UPOWAŻNIENIE

DO DOSTĘPU DO KRAJOWEGO SYSTEMU INFORMATYCZNEGO ORAZ WYKORZYSTYWANIA DANYCH SIS

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

UPOWAŻNIENIE

DO DOSTĘPU DO KRAJOWEGO SYSTEMU INFORMATYCZNEGO ORAZ WYKORZYSTYWANIA DANYCH VIS

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.235.1730

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego.
Data aktu: 07/12/2007
Data ogłoszenia: 18/12/2007
Data wejścia w życie: 18/12/2007