Warunki i tryb wykonywania kontroli w zakresie przewozu drogowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I BUDOWNICTWA1)
z dnia 19 stycznia 2006 r.
w sprawie warunków i trybu wykonywania kontroli w zakresie przewozu drogowego

Na podstawie art. 89 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb wykonywania kontroli w zakresie przewozu drogowego przez funkcjonariuszy Policji, inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariuszy organów celnych i Straży Granicznej, upoważnionych pracowników zarządców dróg publicznych, inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy oraz upoważnionych pracowników właściwego organu wydającego zezwolenia na przewozy regularne lub regularne specjalne;
2)
wzory dokumentów stosowanych przez uprawnionych do kontroli, o których mowa w pkt 1.
2.
W ramach kontroli w zakresie przewozu drogowego dokonuje się kontroli dokumentów, o których mowa w art. 87 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, zwanej dalej "ustawą", oraz warunków w nich określonych.
§  2.
1.
Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy dokonują kontroli w zakresie przewozu drogowego na warunkach i w trybie określonych w przepisach o Państwowej Inspekcji Pracy.
2.
Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego dokonują kontroli na warunkach i w trybie określonych w ustawie, z uwzględnieniem przepisów, o których mowa w ust. 3.
3.
Funkcjonariusze Policji, organów celnych i Straży Granicznej oraz upoważnieni pracownicy zarządców dróg dokonują kontroli na warunkach i w sposób określonych w przepisach o kontroli ruchu drogowego, z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
4.
Upoważnieni pracownicy organu wydającego zezwolenia na przewozy regularne lub regularne specjalne dokonują kontroli dokumentów na warunkach i w trybie określonych w przepisach niniejszego rozporządzenia.
§  3.
1.
Rozpoczęcie kontroli przez uprawnionych, o których mowa w § 2 ust. 3 i 4, zwanych dalej "kontrolującymi", poprzedza się okazaniem kontrolowanemu dokumentu uprawniającego do dokonywania czynności kontrolnych, w szczególności legitymacji służbowej lub upoważnienia do wykonywania kontroli ruchu drogowego, z wyłączeniem funkcjonariuszy Policji.
2.
Kontrolujący ma obowiązek zapoznać kontrolowanego z jego prawami i obowiązkami wynikającymi z ustawy.
3.
Kontrolujący wykonuje czynności kontrolne w obecności kontrolowanego, osoby zastępującej kontrolowanego lub przez niego zatrudnionej.
§  4.
1.
Kontrolujący, w zakresie posiadanych uprawnień, ma prawo:
1)
wstępu do pojazdu;
2)
kontroli dokumentów;
3)
kontroli znajdujących się w pojeździe urządzeń pomiarowo-kontrolnych lub tachografu cyfrowego;
4)
kontrolowania masy, nacisków osi i wymiarów pojazdu przy użyciu przyrządu pomiarowego;
5)
żądania od przedsiębiorcy i jego pracowników pisemnych lub ustnych wyjaśnień, okazania dokumentów i innych nośników informacji oraz udostępnienia wszelkich danych mających związek z przedmiotem kontroli.
2.
W toku kontroli kontrolujący może:
1)
legitymować kierowców i inne osoby w celu ustalenia tożsamości, jeżeli jest to niezbędne na potrzeby kontroli;
2)
badać dokumenty i inne nośniki informacji objęte zakresem kontroli;
3)
dokonywać oględzin i zabezpieczać zebrane dowody;
4)
przesłuchiwać świadków i zasięgać opinii biegłych;
5)
przesłuchiwać kontrolowanego w charakterze strony, jeżeli po wyczerpaniu środków dowodowych lub z powodu ich braku pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla ustaleń kontroli.
§  5.
Kontrolowany jest obowiązany umożliwić kontrolującemu przeprowadzenie czynności kontrolnych, a w szczególności:
1)
udzielać wyjaśnień;
2)
okazać dokumenty lub inne nośniki informacji objęte zakresem kontroli;
3)
udostępnić dane mające związek z przedmiotem kontroli;
4)
udostępnić pojazd w zakresie objętym kontrolą;
5)
umożliwić sporządzenie kopii dokumentów wskazanych przez kontrolującego;
6)
umożliwić sporządzenie dokumentacji filmowej lub fotograficznej, jeżeli może ona stanowić dowód lub przyczynić się do utrwalenia dowodu w sprawie będącej przedmiotem kontroli;
7)
przekazać kopie dokumentów oraz oryginałów zapisów urządzenia samoczynnie rejestrującego prędkość jazdy, czas jazdy i postoju.
§  6.
Ustaleń stanu faktycznego dokonuje się na podstawie zebranych w toku kontroli dowodów.
§  7.
Z przeprowadzonych czynności kontrolnych sporządza się protokół, zwany dalej "protokołem kontroli", według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  8.
Jeżeli podczas kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości uzasadniającej nałożenie kary pieniężnej, sporządza się protokół kontroli, w którym wypełnia się wyłącznie następujące dane: miejsce i datę kontroli, nazwę lub firmę przedsiębiorcy lub podmiotu wykonującego przewóz drogowy, imię i nazwisko kierowcy oraz jego obywatelstwo, numer rejestracyjny pojazdu, jego typ, rodzaj przewozu, przepisy, których przestrzeganie zostało skontrolowane, oraz skontrolowane dokumenty.
§  9.
1.
Protokół kontroli podpisują kontrolujący i kontrolowany.
2.
Odmowę podpisania protokołu przez kontrolowanego kontrolujący odnotowuje w protokole kontroli.
3.
Do protokołu kontroli kontrolowany może wnieść zastrzeżenia.
4.
Oryginał protokołu kontroli zatrzymuje kontrolujący, a kopię doręcza się kontrolowanemu kierowcy, przedsiębiorcy lub podmiotowi wykonującemu przewóz drogowy.
§  10.
1.
Jeżeli podczas przeprowadzania kontroli stwierdzono co najmniej jedną nieprawidłowość uzasadniającą nałożenie kary pieniężnej, sporządza się protokół kontroli, o którym mowa w § 7, a następnie decyzję o nałożeniu kary pieniężnej.
2.
Oryginał decyzji doręcza się kontrolowanemu przedsiębiorcy lub podmiotowi wykonującemu przewóz drogowy. W przypadku ukaranego niebędącego przedsiębiorcą krajowym kopię decyzji wręcza się również kierowcy.
3.
Decyzję, o której mowa w ust. 1, sporządza się według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  11.
1.
Jeżeli podczas kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości uzasadniającej nałożenie kary pieniężnej, kontrolujący przekazuje protokół kontroli, o którym mowa w § 8, do centralnej ewidencji naruszeń, za pośrednictwem właściwego miejscowo Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego, nie później niż w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia kontroli.
2.
Kserokopię wydanej decyzji, o której mowa w § 10, wraz z protokołem kontroli kontrolujący przekazuje w sposób określony w ust. 1, nie później niż w terminie 14 dni od dnia wydania decyzji.
§  12.
Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przekazują do centralnej ewidencji naruszeń drogą elektroniczną kopię decyzji o nałożeniu kary pieniężnej wraz z protokołem kontroli, a w przypadku jeżeli nie stwierdzono nieprawidłowości uzasadniających nałożenie kary pieniężnej - tylko protokół kontroli.
§  13.
1.
Nałożoną karę pieniężną uiszcza się w formie przekazu na właściwy rachunek bankowy wskazany w decyzji, o której mowa w § 10 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
W przypadku ukaranego niebędącego przedsiębiorcą krajowym uiszczenie kary, o której mowa w ust. 1, w formie gotówkowej bezpośrednio kontrolującemu, odbywa się za pokwitowaniem zapłaty, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
W przypadku nałożenia kary pieniężnej przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego możliwe jest jej uiszczenie w formie bezgotówkowej, za pomocą karty płatniczej.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia3).
______

1) Minister Transportu i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu i Budownictwa (Dz. U. Nr 220, poz. 1900).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 141, poz. 1184, Nr 155, poz. 1297, Nr 163, poz. 1362, Nr 172, poz. 1440, Nr 175, poz. 1462 i Nr 180, poz. 1494 i 1497.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16 maja 2002 r. w sprawie warunków i sposobu wykonywania kontroli dokumentów związanych z wykonywaniem transportu drogowego i przewozu na potrzeby własne oraz dokumentów stosowanych przez uprawnionych do kontroli, a także wzorów tych dokumentów (Dz. U. Nr 120, poz. 1025 i Nr 205, poz. 1735), które zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 149, poz. 1452) utraciło moc z dniem 29 września 2004 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WZÓR PROTOKOŁU KONTROLI

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WZÓR FORMULARZA DECYZJI

Nazwa organu wydającego decyzję: Data decyzji:
Nr decyzji: Siedziba (adres) przedsiębiorcy/podmiotu:
Nazwa lub firma przedsiębiorcy/podmiotu:
REGON: NIP: Kraj:
Decyzja
Na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088, z późn. zm.) oraz zgodnie z ustaleniami protokołu kontroli nr ... z dnia ..................
nakłada się karę pieniężną
w kwocie: .................. (słownie zł) .......................................
Uzasadnienie:
podstawa prawna opis naruszenia

(przepis

naruszony)1)

kara pieniężna w zł
1. Decyzji niniejszej nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności2).
2. Nałożoną karę pieniężną należy3):
1) uiścić w formie gotówkowej bezpośrednio kontrolującemu za pokwitowaniem lub
2) przekazać na rachunek bankowy nr ..................

...................................................

3. Jeżeli kara pieniężna nie zostanie uiszczona i pojazd nie zostanie odebrany z

parkingu w ciągu 30 dni od dnia nałożenia kary pieniężnej, stosuje się

odpowiednio przepisy działu II rozdziału 6 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o

postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954)

dotyczące egzekucji należności pieniężnych z ruchomości.

Pouczenie:
Od decyzji niniejszej służy stronie odwołanie do ................... (nazwa organu nadrzędnego nad organem, który nałożył karę)4) ................................ w terminie 14 dni od dnia doręczenia kontrolowanemu (przedsiębiorcy/podmiotowi) decyzji za pośrednictwem organu, który wydał decyzję5).
W imieniu organu dokonującego kontroli
(podpis z podaniem imienia i nazwiska

oraz stanowiska służbowego osoby kontrolującej)

Kwituję odbiór decyzji:

................................

(data i podpis adresata decyzji)6)

Objaśnienia:

1) Zgodnie z listą naruszeń określoną w załączniku do ustawy z dnia 6 września

2001r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088, z późn. zm.).

2) Przedsiębiorca krajowy uiszcza nałożoną karę pieniężną w terminie 21 dni od dnia

jej wymierzenia; spoczywa na nim obowiązek niezwłocznego przekazania dowodu

uiszczenia kary pieniężnej organowi, który ją nałożył (art. 93 ust. 4 ustawy z

dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym).

3) Niepotrzebne skreślić (pkt 1 lub 2).

Karę pieniężną uiszcza się w formie przekazu na właściwy rachunek bankowy, z tym

że możliwe jest jej uiszczenie w formie gotówkowej bezpośrednio organowi, który

ją nałożył, przez ukaranego niebędącego przedsiębiorcą krajowym (art. 94 ust. 2

ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym).

4) Dotyczy właściwego organu Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, organu

celnego, Straży Granicznej, zarządcy dróg, Państwowej Inspekcji Pracy.

5) Wnoszący odwołanie obowiązany jest uiścić opłatę skarbową w wysokości 5 zł od

odwołania i 50 gr od każdego załącznika (część I załącznika do ustawy z dnia 9

września 2000r. o opłacie skarbowej Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532, z późn.

zm.).

6) W przypadku gdy kierowca jest jednocześnie przedsiębiorcą (adresatem decyzji),

otrzymuje oryginał decyzji za pokwitowaniem odbioru.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR POKWITOWANIA ZAPŁATY

...............................

(stempel nagłówkowy jednostki) dnia ..............

POKWITOWANIE

Seria AA Nr 000000*

Pan/i/ .....................................................

(imię, nazwisko i adres)

wpłacił/a/ ................ zł/słownie ............. złotych

tytułem kary pieniężnej, stosownie do decyzji nr ...........

z dnia .................... .

...................................................

(imię, nazwisko i stanowisko osoby kontrolującej)

______

* Druk ścisłego zarachowania.

Uwagi:

1) bloczek formatu A-6, okładka usztywniona;

2) druk pokwitowania jednostronny, wykonany na papierze samokopiującym;

3) kolorystyka:

a) oryginał: tło koloru białego, tekst w kolorze czarnym;

b) kopia: tło koloru żółtego, tekst w kolorze czarnym;

c) seria i numer kolejny: koloru czerwonego;

4) bloczek zawiera 25 pokwitowań.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.19.153

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb wykonywania kontroli w zakresie przewozu drogowego.
Data aktu: 19/01/2006
Data ogłoszenia: 06/02/2006
Data wejścia w życie: 21/02/2006