Powiadamianie organu celnego o rozpoczęciu lub zakończeniu działalności w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym oraz ewidencje prowadzone w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 16 czerwca 2004 r.
w sprawie powiadamiania organu celnego o rozpoczęciu lub zakończeniu działalności w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym oraz ewidencji prowadzonych w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym2)

Na podstawie art. 28 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób powiadamiania organu celnego o rozpoczęciu lub zakończeniu działalności w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym;
2)
ogólne warunki i wzory ewidencji prowadzonych w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym.
§  2.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o wolnych obszarach celnych oraz składach wolnocłowych, należy przez to rozumieć wolne obszary celne oraz składy wolnocłowe w rozumieniu art. 166 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19.10.1992), ostatnio zmienionego aktem dotyczącym warunków przystąpienia Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 236 z 23.9.2003).
§  3.
1.
Osoby, o których mowa w art. 799 lit. c rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993), ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2286/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE L 343 z 31.12.2003), zwanego dalej "Rozporządzeniem Wykonawczym", składają do dyrektora izby celnej właściwego ze względu na położenie wolnego obszaru celnego pisemne powiadomienie o rozpoczęciu działalności w wolnym obszarze celnym.
2.
Powiadomienie powinno zawierać w szczególności określenie:
1)
osoby, która zamierza prowadzić działalność w wolnym obszarze celnym;
2)
rodzaju działalności, jaka będzie prowadzona w wolnym obszarze celnym;
3)
terminu rozpoczęcia działalności w wolnym obszarze celnym;
4)
techniki wykorzystywanej do prowadzenia ewidencji towarowej.
3.
Do powiadomienia należy dołączyć:
1)
dokument potwierdzający prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej;
2)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikacyjnego REGON;
3)
decyzję o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikacji podatkowej;
4)
zezwolenie lub koncesję, w przypadku działalności, której prowadzenie wymaga zezwolenia lub koncesji.
4.
Dokumenty, o których mowa w ust. 3, dołącza się w oryginale lub odpisie poświadczonym urzędowo lub notarialnie; powinny one zawierać dane aktualne na dzień złożenia powiadomienia.
5.
Zgodność ze stanem faktycznym dokumentów, o których mowa w ust. 3 pkt 1, 2 i 4, wydanych wcześniej niż na trzy miesiące przed dniem złożenia wniosku, potwierdza organ, który je wydał.
6.
Zmiana danych, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4 lub wynikających z dokumentów, o których mowa w ust. 3, wymaga zgłoszenia, na zasadach, o których mowa w ust. 1, w terminie 14 dni od dnia ich powstania.
§  4.
Zatwierdzenie lub odmowa zatwierdzenia sposobu prowadzenia ewidencji towarowej, prowadzonej w wolnym obszarze celnym o typie kontroli I w rozumieniu art. 799 lit. a Rozporządzenia Wykonawczego oraz w składzie wolnocłowym, zwanej dalej "ewidencją", następuje w drodze decyzji.
§  5.
1.
Ewidencja może być prowadzona:
1)
w formie pisemnej;
2)
z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
2.
Ewidencja jest prowadzona w sposób ciągły.
3.
Ewidencja w wolnych obszarach celnych o typie kontroli I, w rozumieniu art. 799 lit. a Rozporządzenia Wykonawczego, oraz w składzie wolnocłowym jest prowadzona według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  6.
Ewidencja towarowa w wolnym obszarze celnym o typie kontroli II, w rozumieniu art. 799 lit. b Rozporządzenia Wykonawczego, jest prowadzona na zasadach art. 515 i art. 516 Rozporządzenia Wykonawczego.
§  7.
W przypadku prowadzenia ewidencji w formie pisemnej, przed przystąpieniem do jej wypełniania, karty ewidencji powinny być przeszyte, a strony ponumerowane i opatrzone stemplem osoby prowadzącej działalność w wolnym obszarze celnym. Organ celny opatruje przeszycie plombą, a na ostatniej stronie ewidencji wpisuje liczbę jej stron.
§  8.
1.
Ewidencja prowadzona z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych może zostać zatwierdzona przez organ celny pod warunkiem, że:
1)
osoba prowadząca ewidencję przedstawi organowi celnemu szczegółową instrukcję obsługi programu komputerowego, wykorzystywanego do prowadzenia ewidencji;
2)
stosowany program komputerowy zapewnia wgląd w treść dokonywanych zapisów i przechowywanie danych, w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem, uniemożliwiając usuwanie dokonanych zapisów i pozwalając na drukowanie zapisów w porządku chronologicznym.
2.
Osoba prowadząca ewidencję z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych przechowuje kopie ewidencji, zapisanej na nośnikach informacji lub w formie wydruku.
§  9.
1.
Dla każdego rodzaju towaru lub towarów tego samego rodzaju mających różną cenę zakupu należy prowadzić odrębną kartotekę rozchodów i przemieszczeń towarów, stanowiącą integralną część ewidencji, o której mowa w § 5 ust. 3.
2.
Wzór strony kartoteki rozchodów i przemieszczeń towarów określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Organ celny, z uwzględnieniem potrzeb wynikających z kontroli celnej, może, na wniosek osoby zainteresowanej, wyrazić zgodę na prowadzenie kartoteki rozchodów i przemieszczeń towarów według wzoru innego niż określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4.
Kartoteka rozchodów i przemieszczeń towarów może być prowadzona z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych. Przepis § 8 stosuje się odpowiednio.
§  10.
Zgoda, o której mowa w § 9 ust. 3, lub odmowa zgody następuje w drodze decyzji.
§  11.
Osoba prowadząca ewidencję wpisuje wszystkie zmiany miejsca złożenia towaru w kartotece rozchodów i przemieszczeń towarów.
§  12.
1.
Prowadzący działalność w wolnym obszarze celnym prowadzi ewidencję maszyn, urządzeń i wyposażenia, wykorzystywanych do prowadzenia działalności w wolnym obszarze celnym.
2.
Wzór karty ewidencji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  13.
1.
Prowadzący działalność w wolnym obszarze celnym wpisuje do ewidencji maszyn, urządzeń i wyposażenia wprowadzone do wolnego obszaru celnego maszyny, urządzenia i wyposażenie, niezbędne do prowadzenia działalności.
2.
Wpisu, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się w terminie 7 dni od dnia wprowadzenia maszyn, urządzeń lub wyposażenia.
§  14.
1.
Osoba prowadząca działalność polegającą na sprzedaży detalicznej w wolnym obszarze celnym, dokumentuje dokonaną transakcję dowodami sprzedaży, które zawierają w szczególności numer karty pokładowej lub numer biletu.
2.
W przypadku sprzedaży towarów członkom załóg, na dokumencie sprzedaży wpisuje się numer dokumentu uprawniającego daną osobę do przekroczenia granicy państwa.
§  15.
W przypadku zakończenia działalności na terenie wolnego obszaru celnego, osoba prowadząca działalność w wolnym obszarze celnym, nie później niż w dniu faktycznego zakończenia działalności, przedstawia organowi celnemu wszelkie informacje związane z tą działalnością, w szczególności:
1)
dokumenty potwierdzające uregulowanie wszelkich zobowiązań wobec organu celnego;
2)
wykaz towarów objętych w wolnym obszarze celnym gospodarczymi procedurami celnymi;
3)
wykaz towarów, którym nadano przeznaczenie celne wprowadzenia do wolnego obszaru celnego;
4)
ewidencję towarową i ewidencję maszyn i urządzeń.
§  16.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 marca 2001 r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, wypadków, w których organ celny może wprowadzić zakazy lub ograniczenia dotyczące tej działalności, oraz ogólnych warunków i wzorów ewidencji prowadzonych w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych (Dz. U. Nr 19, poz. 234) w zakresie dotyczącym szczegółowych warunków prowadzenia działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych oraz ogólnych warunków i wzorów ewidencji prowadzonej w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 134, poz. 1427).

2) Dane dotyczące ogłoszenia aktów prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą ogłoszenia tych aktów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

EWIDENCJA TOWAROWA PROWADZONA W WOLNYM OBSZARZE CELNYM O TYPIE KONTROLI I, W ROZUMIENIU ART. 799 LIT. A ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZEGO, ORAZ W SKŁADZIE WOLNOCŁOWYM
Lp. Data wprowadzenia towaru do wolnego obszaru celnego/składu wolnocłowego Pozycja ewidencji urzędu celnego Dane dokumentu przewozowego wejścia Nazwa towaru, kod CN, dane określone w art. 806 lit. a Rozporządzenia Wykonawczego Numery kartotek rozchodów i przemieszczeń towarów Status celny towaru
1 2 3 4 5 6 7
Adnotacja o zakończeniu procedury celnej Uwagi o innym przeznaczeniu celnym Dane dokumentu przewozowego wyjścia Informacje o dokonaniu zwyczajowych czynności Zależnie od sprawy, jedno z oznaczeń, o których mowa w art. 549, 550, 583 Rozporządzenia Wykonawczego Adnotacja o towarach, o których mowa w art. 806 lit. g Rozporządzenia Wykonawczego Uwagi
8 9 10 11 12 13 14

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KARTOTEKA ROZCHODÓW I PRZEMIESZCZEŃ TOWARÓW

......................

(pieczęć prowadzącego

działalność w woc)

1. Nr kartoteki 2. Nr ewidencji

towarowej

3. Kod CN 4. Jednostka

miary

5. Ilość towaru 6. Cena zakupu 7. Pierwotne

miejsce

złożenia

towaru

8. Kolejne miejsca złożenia towaru
a. b. c. d. e. f. g.
h. i. j. k. l. ł. m.
9. Data 10. Ilość wydana 11. Dane dokumentu 12. Pozostało 13. Dodatkowe

informacje

14. Uwagi

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

KARTA EWIDENCJI MASZYN, URZĄDZEŃ I WYPOSAŻENIA
Lp. Nazwa maszyny, urządzenia lub wyposażenia Dane niezbędne do identyfikacji Data wprowadzenia do wolnego obszaru celnego Data wyprowadzenia z wolnego obszaru celnego Uwagi
1 2 3 4 5 6

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.152.1602

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powiadamianie organu celnego o rozpoczęciu lub zakończeniu działalności w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym oraz ewidencje prowadzone w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym.
Data aktu: 16/06/2004
Data ogłoszenia: 02/07/2004
Data wejścia w życie: 17/07/2004