Rodzaje moszczy gronowych i szczegółowe wymagania dla tych moszczy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 4 lutego 2003 r.
w sprawie rodzajów moszczy gronowych i szczegółowych wymagań dla tych moszczy

Na podstawie art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich oraz obrocie tymi wyrobami (Dz. U. Nr 128, poz. 1401) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do moszczy gronowych zalicza się:
1)
moszcz gronowy;
2)
moszcz gronowy będący w trakcie fermentacji;
3)
zagęszczony moszcz gronowy;
4)
rektyfikowany zagęszczony moszcz gronowy.
§  2.
Moszcz gronowy, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest półproduktem o rzeczywistym stężeniu alkoholu nie wyższym niż 1% objętościowy, uzyskanym w wyniku rozgniatania lub wytłaczania świeżych winogron, przy zastosowaniu tylko i wyłącznie procesów fizycznych.
§  3.
Moszcz gronowy będący w trakcie fermentacji, o którym mowa w § 1 pkt 2, jest uzyskany w wyniku fermentacji moszczu gronowego o rzeczywistym stężeniu alkoholu wyższym niż 1% objętościowy, stanowiącym nie więcej niż 3/5 całkowitego stężenia alkoholu w % objętościowych.
§  4.
Zagęszczony moszcz gronowy, o którym mowa w § 1 pkt 3, jest nieskarmelizowanym moszczem gronowym:
1)
uzyskanym przez częściowe odparowanie (dehydratację) moszczu gronowego, przeprowadzone metodami innymi niż bezpośrednie nagrzewanie w taki sposób, że wskazania przyrządu do mierzenia wartości ekstraktu (refraktometr) w temperaturze 20°C są nie niższe niż 50,9%;
2)
o rzeczywistym stężeniu alkoholu nie wyższym niż 1% objętościowy.
§  5.
Rektyfikowany zagęszczony moszcz gronowy, o którym mowa w § 1 pkt 4, jest produktem:
1)
ciekłym, nieskarmelizowanym, uzyskanym poprzez częściowe usunięcie wody z moszczu gronowego, przeprowadzone metodami innymi niż bezpośrednie nagrzewanie w taki sposób, że wskazania refraktometru w temperaturze 20°C są nie niższe niż 61,7%;
2)
poddanym procesom odkwaszania i usunięcia wszystkich innych składników poza cukrem;
3)
o pH nie wyższym niż 5 po rozcieńczeniu do 25° Brix;
4)
o gęstości optycznej nie większej niż 0,1 po rozcieńczeniu do 25° Brix przy długości fali świetlnej 425 nanometrów oraz przy grubości warstwy jeden centymetr;
5)
o liczbie związków fenolowych (liczbie Folina-Ciocalteau) nie wyższej niż 6 po rozcieńczeniu do 25° Brix;
6)
o dającej się miareczkować kwasowości nie wyższej niż 15 milirównoważników na kilogram cukrów ogółem;
7)
o zawartości dwutlenku siarki nie wyższej niż 25 miligramów na kilogram cukrów ogółem;
8)
o zawartości kationów nie wyższej niż 8 milirównoważników na kilogram cukrów ogółem;
9)
o przewodności elektrycznej właściwej nie wyższej niż 120 microSiemensów (mS) na centymetr przy rozcieńczeniu do 25° Brix w temperaturze 20°C;
10)
o zawartości hydroxymethylfurfuralu nie wyższej niż 25 miligramów na kilogram cukrów ogółem;
11)
zawierającym mezoinozytol;
12)
pozbawionym sacharozy.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.25.222

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaje moszczy gronowych i szczegółowe wymagania dla tych moszczy.
Data aktu: 04/02/2003
Data ogłoszenia: 14/02/2003
Data wejścia w życie: 01/03/2003