Sposób kalkulacji współczynnika kwoty 50% przyszłych zysków oraz współczynnika określającego maksymalną wysokość przyszłych zysków, które mogą być zaliczone do środków własnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 6 listopada 2003 r.
w sprawie sposobu kalkulacji współczynnika kwoty 50 % przyszłych zysków oraz współczynnika określającego maksymalną wysokość przyszłych zysków, które mogą być zaliczone do środków własnych

Na podstawie art. 148 ust. 7 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zasady kalkulacji współczynnika kwoty 50 % przyszłych zysków oraz współczynnika określającego maksymalną wysokość przyszłych zysków, które mogą być zaliczone do środków własnych zakładu ubezpieczeń wykonującego działalność w dziale I, zgodnie z załącznikiem do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
zysku zakładu ubezpieczeń - należy przez to rozumieć dodatni wynik finansowy netto w przypadku spółki akcyjnej lub nadwyżkę finansową w przypadku towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, zmniejszone lub zwiększone o wszystkie elementy związane z wystąpieniem zdarzeń mających charakter nadzwyczajny, a w szczególności:
a)
zyski i straty nadzwyczajne,
b)
przychody i koszty związane z rozliczeniami z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym z tytułu wpłat wynikających z upadłości zakładów ubezpieczeń,
c)
dodatnie wyniki ze sprzedaży lokat mających charakter wyjątkowy;
2)
rezygnacji z umowy ubezpieczenia - należy przez to rozumieć rozwiązanie umowy ubezpieczenia wynikające z innych przyczyn niż upływ terminu, na jaki została zawarta, lub wypłata świadczenia;
3)
rezerwie matematycznej brutto - należy przez to rozumieć sumę rezerwy składek brutto, rezerwy na ryzyka niewygasłe brutto, rezerwy ubezpieczeń na życie brutto oraz rezerwy ubezpieczeń na życie, gdy ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający brutto.
§  3. 
Współczynnik kwoty 50 % przyszłych zysków zakładu ubezpieczeń ustala się zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia.
§  4. 
Maksymalna wysokość przyszłych zysków, które mogą być zaliczone do środków własnych zakładu ubezpieczeń, nie może przewyższać 25 % mniejszej z dwóch wielkości: wymaganego marginesu wypłacalności oraz wysokości środków własnych nieuwzględniających ostatnich 5 lat, maksymalna wysokość przyszłych zysków, które mogą być zaliczone do środków własnych zakładu ubezpieczeń, wynosi 0.
§  5. 
1. 
Obliczenia współczynnika kwoty 50 % przyszłych zysków dokonuje się na koniec roku kalendarzowego. W ciągu roku kalendarzowego przyjmuje się wartość uzyskaną na koniec roku poprzedniego.
2. 
Obliczenia współczynnika kwoty 50 % przyszłych zysków zakładu ubezpieczeń mogą być dokonane wyłącznie przez aktuariusza.
3. 
Aktuariusz, dokonując obliczeń, jest zobowiązany przyjąć bezpieczne założenia co do dalszego przebiegu działalności ubezpieczeniowej zakładu, a w szczególności bezpieczne założenia dotyczące liczby rezygnacji z umów ubezpieczenia oraz wskaźników statystycznych dotyczących umieralności.
§  6. 
Oszacowania współczynnika kwoty 50 % przyszłych zysków mogą być przeprowadzone na podstawie danych odnoszących się do części portfela ubezpieczeń, pod warunkiem, że wartość rezerw techniczno-ubezpieczeniowych utworzonych dla umów ubezpieczenia, zawartych w tej części portfela, będzie stanowiła co najmniej 90 % wartości wszystkich rezerw techniczno-ubezpieczeniowych utworzonych przez zakład ubezpieczeń.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

ZAŁĄCZNIK

SPOSÓB WYLICZENIA WSPÓŁCZYNNIKA KWOTY 50 % PRZYSZŁYCH ZYSKÓW, KTÓRE ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ MOŻE ZALICZYĆ DO ŚRODKÓW WŁASNYCH

Współczynnik (W) określający kwotę 50 % przyszłych zysków zakładu ubezpieczeń oblicza się w sposób następujący:

W = Z x S,

gdzie:

Z - współczynnik oznaczający 50 % średniej arytmetycznej zysków zakładu ubezpieczeń wykazanych w okresie ostatnich 5 lat działalności,

S - współczynnik oznaczający pozostały średni okres ważności umów ubezpieczenia, obliczany przy zastosowaniu poniższych zasad:

a) podstawą do wyznaczenia współczynnika jest oczekiwany czas dalszego trwania umowy ubezpieczenia wyznaczony dla poszczególnych umów, zgodnie z warunkami określonymi w § 5 ust. 3 rozporządzenia,

b) w przypadku umów grupowego ubezpieczenia na życie oczekiwany czas dalszego trwania umowy nie powinien być dłuższy niż 1 rok, chyba że umowa ubezpieczenia została zawarta na czas określony, dłuższy niż 1 rok, licząc od dnia, na który dokonywane jest wyliczenie współczynnika S,

c) współczynnik S stanowi średnią ważoną oczekiwanych czasów dalszego trwania umów ubezpieczenia wyznaczonych w lit. a, przy czym wagami są odpowiednie rezerwy matematyczne brutto,

d) w obliczeniach nie uwzględnia się umów dodatkowych zaliczanych do grupy 5 działu I załącznika do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.199.1942

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób kalkulacji współczynnika kwoty 50% przyszłych zysków oraz współczynnika określającego maksymalną wysokość przyszłych zysków, które mogą być zaliczone do środków własnych.
Data aktu: 06/11/2003
Data ogłoszenia: 24/11/2003
Data wejścia w życie: 01/01/2004