Szczegółowy tryb przeprowadzania kontroli działania organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz wzór protokołu kontroli i sposób jego sporządzania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 9 października 2002 r.
w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania kontroli działania organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz wzoru protokołu kontroli i sposobu jego sporządzania.

Na podstawie art. 84b ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 100, poz. 1085, Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229, Nr 129, poz. 1439 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"postępowaniu kontrolnym" - należy przez to rozumieć czynności podejmowane przez upoważnione osoby w ramach prowadzonej przez nie kontroli, mające na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie działalności podmiotów kontrolowanych, rzetelne jego udokumentowanie i dokonanie oceny kontrolowanej działalności;
2)
"organie kontrolującym" - należy przez to rozumieć organy wymienione w art. 84b ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane;
3)
"kontrolującym" - należy przez to rozumieć upoważnioną osobę, wchodzącą w skład zespołu, przeprowadzającą kontrolę w podmiocie kontrolowanym;
4)
"zespole" - należy przez to rozumieć co najmniej dwóch kontrolujących, przeprowadzających kontrolę w podmiocie kontrolowanym;
5)
"kierowniku zespołu" - należy przez to rozumieć osobę, kierującą pracami zespołu, wyznaczoną przez kierownika kontroli;
6)
"kierowniku kontroli" - należy przez to rozumieć osobę bezpośrednio nadzorującą zespół, wyznaczoną przez organ kontrolujący;
7)
"podmiocie kontrolowanym" - należy przez to rozumieć organ oraz właściwą w sprawach administracji architektoniczno-budowlanej komórkę organizacyjną urzędu wojewódzkiego, starostwa powiatowego lub, w zakresie zawartego porozumienia, urzędu gminy.
§  2. 
1. 
Kontrolę przeprowadza zespół na podstawie legitymacji służbowych i imiennych upoważnień, określających podmiot kontrolowany, termin kontroli, okres ważności upoważnienia oraz podstawę prawną przeprowadzenia kontroli.
2. 
Imienne upoważnienia do przeprowadzenia kontroli wydają:
1)
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego - dla pracowników Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego;
2)
wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego - dla pracowników wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego.
3. 
Wzór upoważnienia, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
Organ kontrolujący, co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem postępowania kontrolnego, powiadamia organ administracji architektoniczno-budowlanej, który będzie kontrolowany, o przedmiocie, zakresie i terminie kontroli.
§  4. 
Postępowanie kontrolne jest przeprowadzane w siedzibie podmiotu kontrolowanego oraz w siedzibie organu kontrolującego.
§  5. 
1. 
Kontrolujący jest upoważniony do poruszania się na terenie podmiotu kontrolowanego bez obowiązku uzyskiwania przepustki.
2. 
Kierownik podmiotu kontrolowanego zapewnia kontrolującemu warunki niezbędne do przeprowadzenia kontroli, w szczególności niezwłocznie przedstawia żądane dokumenty i materiały oraz udziela wyjaśnień.
§  6. 
1. 
Kontrolujący ustala stan faktyczny na podstawie zebranych w toku postępowania materiałów dowodowych.
2. 
Materiałami dowodowymi są w szczególności: dokumenty, pisemne wyjaśnienia i oświadczenia.
§  7. 
1. 
Zebrane w toku postępowania kontrolnego materiały dowodowe kontrolujący odpowiednio zabezpiecza przez:
1)
oddanie na przechowanie kierownikowi lub innemu upoważnionemu pracownikowi podmiotu kontrolowanego za pokwitowaniem;
2)
przechowanie w podmiocie kontrolowanym w oddzielnym, zamkniętym i opieczętowanym pomieszczeniu;
3)
pobranie z podmiotu kontrolowanego za pokwitowaniem.
2. 
Odpisy i wyciągi z materiałów dowodowych zabezpieczonych w trybie, o którym mowa w ust. 1, mogą być sporządzane tylko za zgodą i w obecności kontrolującego, który potwierdza ich zgodność z oryginałem i wydaje je za pokwitowaniem.
§  8. 
1. 
Kierownik zespołu może żądać od kierownika podmiotu kontrolowanego sporządzania niezbędnych dla kontroli odpisów lub wyciągów z materiałów dowodowych, jak również zestawień i obliczeń na podstawie tych materiałów.
2. 
Zgodność odpisów i wyciągów oraz zestawień i obliczeń z oryginalnymi materiałami potwierdza kierownik komórki organizacyjnej, w której materiały się znajdują, lub osoba do tego upoważniona.
§  9. 
1. 
Kontrolujący może żądać od pracowników podmiotu kontrolowanego udzielenia, w terminie przez niego wyznaczonym, ustnych i pisemnych wyjaśnień w sprawach dotyczących przedmiotu kontroli.
2. 
Z ustnych wyjaśnień kontrolujący sporządza notatkę służbową.
3. 
Fakt odmowy udzielenia wyjaśnień i jej przyczyny kontrolujący wpisuje do protokołu kontroli.
4. 
Kontrolujący nie może odmówić przyjęcia oświadczenia, ustnego lub pisemnego, jeżeli ma ono związek z przedmiotem kontroli.
§  10. 
1. 
Kierownik zespołu przedstawia wyniki przeprowadzonej kontroli w protokole kontroli, sporządzonym przez zespół.
2. 
Protokół kontroli składa się z dwóch części:
1)
części pierwszej - ustalenia;
2)
części drugiej - ocena ustaleń i wnioski.
3. 
Część pierwsza zawiera:
1)
datę i miejsce przeprowadzonej kontroli;
2)
nazwę organu kontrolującego;
3)
nazwę i adres podmiotu kontrolowanego;
4)
imię i nazwisko kierownika podmiotu kontrolowanego;
5)
podstawę prawną przeprowadzenia kontroli;
6)
imiona, nazwiska, stanowiska służbowe i podpisy kierownika oraz członków zespołu;
7)
cel i zakres przeprowadzonej kontroli;
8)
wskazanie dokumentów, na podstawie których dokonano ustaleń;
9)
opis stanu faktycznego, stwierdzonego w toku kontroli działalności podmiotu kontrolowanego;
10)
adnotację o zgłoszeniu zastrzeżeń przez kierownika podmiotu kontrolowanego do ustaleń stanu faktycznego.
4. 
Część druga zawiera:
1)
ocenę przedstawionego stanu faktycznego;
2)
wnioski wynikające z oceny, o której mowa w pkt 1;
3)
adnotację o zgłoszeniu zastrzeżeń przez kierownika podmiotu kontrolowanego;
4)
wskazanie zmian dokonanych w protokole w wyniku uwzględnienia zastrzeżeń zgłoszonych przez kierownika podmiotu kontrolowanego;
5)
adnotację o zgłoszeniu zastrzeżeń przez organ administracji architektoniczno-budowlanej;
6)
wskazanie zmian dokonanych w protokole w wyniku uwzględnienia zastrzeżeń zgłoszonych przez organ administracji architektoniczno-budowlanej;
7)
adnotację o odmowie i przyczynach odmowy podpisania protokołu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej.
5. 
Wzór protokołu kontroli stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  11. 
1. 
Podpisany przez kierownika i członków zespołu protokół kontroli przekazuje się bezzwłocznie kierownikowi podmiotu kontrolowanego w celu zapoznania się z jego treścią.
2. 
Kierownikowi kontrolowanej komórki organizacyjnej przysługuje prawo zgłoszenia, w terminie 7 dni od dnia przedłożenia protokołu, umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń stanu faktycznego.
3. 
Zespół, w terminie 14 dni od dnia przedłożenia kierownikowi kontrolowanej komórki organizacyjnej części pierwszej protokołu kontroli, dokonuje oceny ustaleń w niej zawartych.
§  12. 
1. 
Kierownik kontroli zatwierdza podpisaną przez kierownika i członków zespołu część drugą protokołu kontroli i bezzwłocznie przekazuje do podpisu kierownikowi kontrolowanej komórki organizacyjnej.
2. 
Kierownikowi kontrolowanej komórki organizacyjnej przysługuje prawo zgłoszenia, w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń.
3. 
W razie zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu kontroli, zespół dokonuje, w terminie 7 dni od dnia ich wniesienia, analizy tych zastrzeżeń i w miarę potrzeby podejmuje dodatkowe czynności kontrolne. W przypadku stwierdzenia zasadności wniesionych zastrzeżeń w protokole dokonuje się odpowiednich zmian, podając uzasadnienie ich wprowadzenia.
4. 
Protokół kontroli z wprowadzonymi zmianami, o których mowa w ust. 3, wymaga ponownego zatwierdzenia przez kierownika zespołu i kierownika kontroli.
5. 
W razie nieuwzględnienia zastrzeżeń w całości lub w części kierownik kontroli przekazuje bezzwłocznie na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia.
§  13. 
1. 
Kierownik kontroli przekazuje podpisany protokół kontroli do organu administracji architektoniczno-budowlanej.
2. 
Organowi administracji architektoniczno-budowlanej przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń. Zastrzeżenia należy zgłosić na piśmie w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
3. 
Organ kontrolujący w terminie 7 dni uwzględnia lub odmawia uwzględnienia zastrzeżeń organu administracji architektoniczno-budowlanej i przedkłada protokół ponownie do podpisu.
4. 
Kontrolowany organ administracji architektoniczno-budowlanej, w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu kontroli:
1)
podpisuje protokół kontroli i przekazuje do organu kontrolującego albo
2)
przekazuje do organu kontrolującego odmowę podpisania protokołu z uzasadnieniem.
5. 
Kierownik kontroli zamieszcza w protokole kontroli adnotację o odmowie podpisania protokołu kontroli i przedstawionych przyczynach odmowy podpisania.
§  14. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 kwietnia 1999 r. w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania kontroli działania organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz wzoru protokołu kontrolnego i sposobu jego sporządzania (Dz. U. z 1999 r. Nr 41, poz. 420).
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______
1)
Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. z 2002 r. Nr 32, poz. 302). Dział administracji rządowej - budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa przejął sprawy należące do działu - architektura i budownictwo na podstawie art. 2 pkt 1 lit. a i art. 44 ustawy z dnia 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów, ustawy o działach administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1800).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

................ dnia ..........

.............................

(nazwa organu kontrolującego)

Upoważnienie nr ....

Na podstawie art. 84b ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.

- Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, Nr 109,

poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 100,

poz. 1085, Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229, Nr 129, poz.

1439 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676)

upoważniam:

Pana/Panią .................................................

(imię, nazwisko i stanowisko służbowe)

do przeprowadzenia kontroli ................................

(oznaczenie kontroli)

w ..........................................................

(nazwa i adres podmiotu kontrolowanego)

w terminie od ................... do .......................

Upoważnienie niniejsze jest ważne za okazaniem legitymacji

służbowej.

Ważność upoważnienia upływa z dniem .............

.........................................

(pieczęć i podpis organu upoważniającego)

Ważność upoważnienia przedłuża się do dnia .........

.........................................

(pieczęć i podpis organu upoważniającego)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Data rozpoczęcia kontroli ..............

Data zakończenia kontroli ..............

.............................

(nazwa organu kontrolującego)

.......................................

(nazwa i adres podmiotu kontrolowanego)

Protokół kontroli (część I - ustalenia)

1. Podstawa prawna kontroli ..................................

...........................................................

2. Skład zespołu kontrolującego (imiona, nazwiska i stanowiska

służbowe osób) ............................................

...........................................................

3. Imię i nazwisko kierownika podmiotu kontrolowanego /

kontrolowanego wydziału

...........................................................

...........................................................

4. Cel kontroli ..............................................

...........................................................

5. Zakres kontroli i zagadnienia ogólnoorganizacyjne .........

...........................................................

6. Dokumenty, na podstawie których dokonano ustaleń ..........

...........................................................

7. Ustalenia zespołu kontrolnego .............................

...........................................................

8. Adnotacja o zgłoszeniu zastrzeżeń przez kierownika podmiotu

kontrolowanego do ustaleń stanu faktycznego ...............

...........................................................

Zapoznałam(em) się z treścią:

......................... ..................................

(data i podpis kierownika (data i podpis kierownika zespołu)

podmiotu kontrolowanego

lub osoby przez

niego upoważnionej)

..........................

..........................

(podpisy członków zespołu)

............ dnia ........

Protokół kontroli (część II - ocena ustaleń i wnioski)

1. Ocena stanu faktycznego ...................................

...........................................................

2. Wnioski wynikające z oceny stanu faktycznego ..............

...........................................................

3. Adnotacja o zgłoszeniu zastrzeżeń przez kierownika podmiotu

kontrolowanego

...........................................................

...........................................................

4. Wskazanie zmian dokonanych w protokole w wyniku

uwzględnienia zastrzeżeń zgłoszonych przez kierownika

podmiotu kontrolowanego ...................................

...........................................................

...........................................................

5. Adnotacja o zgłoszeniu zastrzeżeń przez organ administracji

architektoniczno-budowlanej

...........................................................

6. Wskazanie zmian dokonanych w protokole w wyniku

uwzględnienia zastrzeżeń zgłoszonych przez organ

administracji architektoniczno-budowlanej .................

...........................................................

7. Adnotacja o odmowie i przyczynach odmowy podpisania

protokołu przez organ administracji architektoniczno-

budowlanej ................................................

...........................................................

......................... ..................................

(data i podpis kierownika (data i podpis kierownika zespołu)

podmiotu kontrolowanego

lub osoby przez

niego upoważnionej)

............................. Zatwierdzam: ...................

(podpis organu administracji (data i podpis

architektoniczno - budowlanej) kierownika kontroli)

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.179.1494

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb przeprowadzania kontroli działania organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz wzór protokołu kontroli i sposób jego sporządzania.
Data aktu: 09/10/2002
Data ogłoszenia: 29/10/2002
Data wejścia w życie: 13/11/2002