Powołanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 lutego 2002 r.
w sprawie powołania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 1999 r. Nr 82, poz. 929, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 102, poz. 1116 i Nr 154, poz. 1799 i 1800) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Powołuje się Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, zwaną dalej "Komisją".
2. 
Komisja działa przy Radzie Ministrów.
§  2. 
Do zadań Komisji należy wypracowywanie wspólnego stanowiska Rządu i samorządu terytorialnego w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz zadań samorządu terytorialnego, w szczególności przez:
1)
określanie priorytetów gospodarczych i społecznych w sprawach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego,
2)
ocenę funkcjonowania i warunków rozwoju systemu samorządu terytorialnego,
3)
inicjowanie prac związanych z przygotowaniem aktów prawnych dotyczących samorządu terytorialnego,
4)
analizowanie informacji o przygotowywanych aktach prawnych, programach rządowych i innych dokumentach dotyczących problematyki samorządu terytorialnego oraz prognozach ich skutków finansowych,
5)
opracowywanie założeń i opiniowanie projektów aktów prawnych, programów rządowych i innych dokumentów dotyczących problematyki samorządu terytorialnego,
6)
określenie zadań administracji publicznej związanych z przygotowaniem struktur samorządu terytorialnego do procesu integracji z Unią Europejską i zagwarantowania polskich interesów narodowych w ramach tego procesu.
§  3. 
1. 
Komisja obraduje na posiedzeniach plenarnych oraz w zespołach problemowych.
2. 
W ramach Komisji działają stałe zespoły problemowe:
1)
Zespół do Spraw Polityki Europejskiej,
2)
Zespół do Spraw Systemu Finansów Publicznych,
3)
Zespół do Spraw Edukacji, Kultury i Sportu,
4)
Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej,
5)
Zespół do Spraw Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska,
6)
Zespół do Spraw Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli,
7)
Zespół do Spraw Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa.
3. 
W razie potrzeby, mogą być powoływane doraźne zespoły problemowe.
4. 
Komisja może korzystać z pomocy ekspertów.
§  4. 
Do zadań stałych i doraźnych zespołów problemowych Komisji należy wykonywanie zadań określonych w § 2 w zakresie właściwości zespołów i przedstawianie Komisji wyników prac.
§  5. 
1. 
W skład Komisji wchodzą przedstawiciele Rządu i samorządu terytorialnego.
2. 
Rząd w Komisji reprezentuje 12 przedstawicieli powołanych przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
3. 
W skład Komisji wchodzi również przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów, którego zadaniem jest zapewnienie bezpośredniego wpływu Prezesa Rady Ministrów na organizację prac programowych i kontrolę wykonywania zobowiązań administracji rządowej, podejmowanych w ramach pracy Komisji.
4. 
Samorząd terytorialny w Komisji reprezentują osoby powołane w jej skład przez Prezesa Rady Ministrów:
1)
wskazane przez statutowe władze ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego:
a)
Unii Metropolii Polskich - 2 osoby,
b)
Unii Miasteczek Polskich - 2 osoby,
c)
Związku Miast Polskich - 2 osoby,
d)
Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej - 2 osoby,
e)
Związku Powiatów Polskich - 2 osoby,
f) 1
 Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej - 2 osoby.
2) 2
 (uchylony).
5. 
W pracach Komisji i jej zespołów problemowych mogą uczestniczyć inne osoby wskazane przez Prezesa Rady Ministrów lub zaproszone przez współprzewodniczących Komisji, w szczególności osoby reprezentujące wnioskodawców spraw rozpatrywanych przez Komisję.
§  6. 
1. 
Pracami Komisji kierują współprzewodniczący powoływani przez Prezesa Rady Ministrów:
1)
przedstawiciel Rządu, zaproponowany przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej,
2)
przedstawiciel samorządu terytorialnego, wskazany przez członków Komisji reprezentujących samorząd terytorialny ze swojego grona.
2. 
Do zadań współprzewodniczących należy:
1)
przewodniczenie posiedzeniom Komisji,
2)
ustalanie harmonogramu prac Komisji, w szczególności przez ustalanie terminów i programów kolejnych posiedzeń Komisji przy uwzględnieniu wniosków zgłaszanych przez członków Komisji,
3)
powoływanie doraźnych zespołów problemowych oraz ustalanie przedmiotu ich działania,
4)
ustalanie składów osobowych stałych i doraźnych zespołów problemowych,
5)
powoływanie współprzewodniczących zespołów problemowych,
6)
powoływanie ekspertów Komisji,
7)
zlecanie wykonania opinii i ekspertyz na rzecz Komisji.
§  7. 
Komisja rozpatruje sprawy wniesione przez:
1)
Prezesa Rady Ministrów,
2)
współprzewodniczących Komisji,
3)
zespoły problemowe.
§  8. 
1. 
Pracami stałych zespołów problemowych kierują ich współprzewodniczący, reprezentujący Rząd i samorząd terytorialny.
2. 
Do zadań współprzewodniczących zespołów należy:
1)
przewodniczenie posiedzeniom zespołów,
2)
ustalanie harmonogramu prac zespołów, w szczególności przez sporządzanie okresowych informacji dla Komisji o pracach zespołów,
3)
ustalanie terminów i zakresu tematycznego kolejnych posiedzeń zespołów.
§  9. 
1. 
Posiedzenia Komisji odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące.
2. 
Posiedzenia stałych i doraźnych zespołów problemowych odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz między posiedzeniami Komisji.
3. 
Z posiedzenia Komisji i zespołów problemowych sporządza się protokół ustaleń, obejmujący także zdania odrębne członków Komisji.
§  10. 
Posiedzenia Komisji i zespołów zwołuje odpowiednio współprzewodniczący Komisji lub zespołu reprezentujący Rząd, działając w uzgodnieniu ze współprzewodniczącym reprezentującym samorząd terytorialny, z własnej inicjatywy lub na wniosek współprzewodniczącego reprezentującego samorząd terytorialny.
§  11. 
1. 
Obsługę organizacyjną prac Komisji i jej zespołów zapewnia sekretarz Komisji wyznaczony przez współprzewodniczącego Komisji reprezentującego Rząd, działając w porozumieniu z sekretarzem wskazanym przez współprzewodniczącego reprezentującego samorząd terytorialny.
2. 
Sekretarze komisji wykonują zadania przy pomocy sekretariatu Komisji.
§  12. 
1. 
Obsługę organizacyjną, techniczną i kancelaryjno-biurową Komisji i jej zespołów zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
2. 
Organizację konferencji prasowych z udziałem współprzewodniczących Komisji lub współprzewodniczących zespołów problemowych zapewnia właściwa w sprawach obsługi informacyjnej komórka organizacyjna urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
§  13. 
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1997 r. w sprawie powołania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (Dz. U. Nr 91, poz. 558, z 1998 r. Nr 22, poz. 95 i z 1999 r. Nr 63, poz. 718).
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 5 ust. 4 pkt 1 lit. f) dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 marca 2003 r. (Dz.U.03.58.508) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2003 r.
2 § 5 ust. 4 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 marca 2003 r. (Dz.U.03.58.508) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2003 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.13.124

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powołanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Data aktu: 05/02/2002
Data ogłoszenia: 18/02/2002
Data wejścia w życie: 05/03/2002