Zakres i tryb współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi, wojskowymi organami porządkowymi oraz z dowódcami jednostek wojskowych i dowódcami (komendantami) garnizonów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 grudnia 2001 r.
w sprawie zakresu i trybu współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi, wojskowymi organami porządkowymi oraz z dowódcami jednostek wojskowych i dowódcami (komendantami) garnizonów.

Na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. Nr 123, poz. 1353 i Nr 154, poz. 1800) zarządza się, co następuje:
§  1.
Współdziałanie Żandarmerii Wojskowej z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi, wojskowymi organami porządkowymi oraz dowódcami jednostek wojskowych i dowódcami (komendantami) garnizonów organizują właściwi miejscowo komendanci jednostek organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej, współdziałając z szefami jednostek organizacyjnych Wojskowych Służb Informacyjnych, dowódcami jednostek wojskowych oraz dowódcami (komendantami) garnizonów.
§  2.
Współdziałanie Żandarmerii Wojskowej:
1)
z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi polega w szczególności na:
a)
technicznym zabezpieczeniu czynności, o których mowa w art. 31 ust. 1, art. 32 ust. 1 i 2 oraz w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych,
b)
wymianie informacji o osobach, jeśli ich przekazanie nie ujawni osobowego źródła informacji,
c)
wymianie informacji stanowiących podstawę do wszczęcia czynności na podstawie przepisów prawa karnego, jeżeli nie są one zastrzeżone do przekazania innym organom Państwa,
d)
wymianie informacji niezbędnych do realizowania czynności ochronnych,
e)
koordynowaniu przedsięwzięć z zakresu ochrony informacji niejawnych,
f)
wspólnym organizowaniu szkoleń i kursów specjalistycznych,
2)
z wojskowymi organami porządkowymi polega w szczególności na:
a)
wzajemnej pomocy w podejmowaniu interwencji w przypadkach popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, a także naruszania przez żołnierzy dyscypliny wojskowej i porządku publicznego,
b)
ochronie i obronie obiektów wojskowych,
3)
z dowódcami jednostek wojskowych oraz dowódcami (komendantami) garnizonów polega w szczególności na:
a)
przeciwdziałaniu samowolnym oddaleniom i dezercjom, z uwzględnieniem przesłanek sprzyjających tym zjawiskom,
b)
współdziałaniu związanym z ochroną broni, amunicji, materiałów wybuchowych i innych środków bojowych w magazynach pododdziałowych i oddziałowych,
c)
współdziałaniu w kontroli funkcjonowania systemu ochrony obiektów i sposobu pełnienia służby wartowniczej,
d)
koordynowaniu postępowania służb dyżurnych na wypadek zamachu na obiekty, mienie wojskowe i osoby je chroniące,
e)
przechowywaniu prywatnej broni kadry,
f)
przeciwdziałaniu przestępczości i zjawiskom patologicznym w jednostkach wojskowych, w tym:
przestępstwom przeciwko zasadom pełnienia służby wojskowej i zasadom postępowania z podwładnymi,
przestępstwom przeciwko zasadom dyscypliny wojskowej,
alkoholizmowi i narkomanii,
g)
zapewnianiu przestrzegania przez żołnierzy porządku, w tym regulaminów wojskowych i przepisów ubiorczych,
h)
zabezpieczaniu uroczystości wojskowych i patriotyczno-religijnych,
i)
zabezpieczaniu pobytu w jednostkach wojskowych i garnizonach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i delegacji zagranicznych,
j)
zabezpieczaniu przemarszu, szkoleń i ćwiczeń wojsk własnych i sojuszniczych na poligonach i innych obiektach wojskowych.
§  3.
Współdziałanie , o którym mowa w § 2, realizowane jest w szczególności poprzez:
1)
stałą wymianę informacji dotyczących popełnianych przez żołnierzy przestępstw, wykroczeń, przestrzegania dyscypliny wojskowej i porządku publicznego na terenie garnizonu,
2)
organizowanie działań profilaktycznych i szkoleń żołnierzy w celu przeciwdziałania naruszeniom zasad ochrony obiektów wojskowych i mienia,
3)
ustalanie szczegółowego współdziałania w celu zapewnienia właściwej ochrony broni, amunicji, materiałów wybuchowych, innych środków bojowych oraz funkcjonowania systemu ochrony obiektów wojskowych,
4)
realizowanie wspólnych przedsięwzięć mających na celu zapobieganie występowaniu zjawisk patologicznych w wojsku,
5)
udostępnianie, w miarę posiadanych możliwości, niezbędnych sił i środków.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.157.1849

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres i tryb współdziałania Żandarmerii Wojskowej z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi, wojskowymi organami porządkowymi oraz z dowódcami jednostek wojskowych i dowódcami (komendantami) garnizonów.
Data aktu: 14/12/2001
Data ogłoszenia: 31/12/2001
Data wejścia w życie: 01/01/2002