Określenie organów wojskowych właściwych do wydawania pozwoleń na broń żołnierzom zawodowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 8 czerwca 2000 r.
w sprawie określenia organów wojskowych właściwych do wydawania pozwoleń na broń żołnierzom zawodowym.

Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 53, poz. 549) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa organy wojskowe właściwe do:
1)
wydawania pozwoleń na broń podległym im żołnierzom zawodowym,
2)
kontroli wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, zwanej dalej "ustawą", przez osoby, które uzyskały pozwolenie na broń,
3)
prowadzenia rejestru, o którym mowa w art. 27 ust. 3 ustawy.
§  2.
1.
Organami wojskowymi właściwymi w sprawach wydawania podległym żołnierzom zawodowym pozwoleń na broń, z zastrzeżeniem § 3, są:
1)
dyrektor, szef komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej,
2)
dowódca, szef, komendant, dyrektor, kierownik jednostki organizacyjnej podporządkowanej Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanej oraz przedsiębiorstwa państwowego, dla którego Minister Obrony Narodowej jest organem założycielskim

- zajmujący stanowisko służbowe dowódcy brygady (pułku) lub jemu równorzędne, o którym mowa w § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie określenia równorzędnych stanowisk służbowych przełożonych dyscyplinarnych oraz stanowisk służbowych równorzędnych lub wyższych od stanowisk żołnierzy, w stosunku do których może być wszczęte postępowanie dyscyplinarne (Dz. U. z 1999 r. Nr 3, poz. 15).

2.
W stosunku do żołnierzy zawodowych:
1)
pełniących służbę w komórkach i jednostkach organizacyjnych oraz przedsiębiorstwach państwowych określonych w ust. 1, których dowódcy nie zajmują stanowisk służbowych równorzędnych dowódcy brygady (pułku), organem wojskowym właściwym w sprawach wydawania pozwoleń na broń jest kolejny przełożony zajmujący takie stanowisko,
2)
zajmujących stanowiska służbowe dowódcy brygady (pułku) lub wyższe organem wojskowym właściwym w sprawach wydawania pozwoleń na broń jest ich bezpośredni przełożony,
3)
bezpośrednio podległych Ministrowi Obrony Narodowej i żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza resortem obrony narodowej na stanowiskach służbowych zaszeregowanych do etatowych stopni wojskowych generałów, organem wojskowym właściwym w sprawach wydawania pozwoleń na broń jest Minister Obrony Narodowej,
4)
pełniących służbę poza resortem obrony narodowej, z zastrzeżeniem ust. 3, organem właściwym w sprawach wydawania pozwoleń na broń jest dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr.
3.
Organem wojskowym wyższego stopnia, właściwym do rozpatrywania odwołań wniesionych od decyzji organów wymienionych w ust. 1 i 2 pkt 1, 2 i 4, jest bezpośredni przełożony tego organu.
§  3.
1.
Organami wojskowymi właściwymi w sprawach wydawania pozwoleń na broń żołnierzom zawodowym pełniącym służbę w jednostkach wojskowych podporządkowanych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych są w stosunku do żołnierzy pełniących służbę w:
1)
Jednostce Wojskowej Nr 1004 Biuro Ochrony Rządu - dowódcy jednostek wojskowych o uprawnieniach dyscyplinarnych co najmniej dowódcy pułku,
2)
Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - dowódca Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
2.
Organem właściwym do rozpatrywania odwołań wniesionych od decyzji organów wojskowych określonych w ust. 1 jest minister właściwy do spraw wewnętrznych.
§  4.
Organami wojskowymi właściwymi do kontroli wykonywania przez żołnierzy zawodowych posiadających pozwolenie na broń obowiązków wynikających z przepisów ustawy są:
1)
dowódcy komórek i jednostek organizacyjnych będący organami wojskowymi właściwymi do wydawania pozwoleń na broń żołnierzom zawodowym - w przypadkach określonych w § 2,
2)
dowódcy jednostek wojskowych o uprawnieniach dyscyplinarnych co najmniej dowódcy pułku - w przypadku określonym w § 3 ust. 1 pkt 1,
3)
dowódca Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendant Samodzielnego Oddziału Żandarmerii Wojskowej przy Dowództwie Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - w przypadku określonym w § 3 ust. 1 pkt 2.
§  5.
Rejestr żołnierzy zawodowych posiadających pozwolenia na broń prowadzą:
1)
Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej - dla żołnierzy, o których mowa w § 2,
2)
Szef Jednostki Wojskowej Nr 1004 Biuro Ochrony Rządu - dla żołnierzy pełniących służbę w Jednostce Wojskowej Nr 1004 Biuro Ochrony Rządu,
3)
Komendant Samodzielnego Oddziału Żandarmerii Wojskowej przy Dowództwie Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - dla żołnierzy pełniących służbę w Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 20 marca 2000 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.49.576

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie organów wojskowych właściwych do wydawania pozwoleń na broń żołnierzom zawodowym.
Data aktu: 08/06/2000
Data ogłoszenia: 17/06/2000
Data wejścia w życie: 17/06/2000, 20/03/2000