Tryb certyfikacji wyrobów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 10 marca 2000 r.
w sprawie trybu certyfikacji wyrobów.

Na podstawie art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o badaniach i certyfikacji (Dz. U. Nr 55, poz. 250, z 1994 r. Nr 27, poz. 96, z 1997 r. Nr 104, poz. 661 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1999 r. Nr 70, poz. 776) zarządza się, co następuje:
§  1.
Certyfikacja wyrobów obejmuje:
1)
certyfikację obowiązkową na znak bezpieczeństwa, której podlegają wyroby określone w przepisach wydanych na podstawie art. 13a i art. 18 ustawy z dnia 3 kwietnia 1993 r. o badaniach i certyfikacji (Dz. U. Nr 55, poz. 250, z 1994 r. Nr 27, poz. 96, z 1997 r. Nr 104, poz. 661 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1999 r. Nr 70, poz. 776) przed wprowadzeniem ich do obrotu,
2)
certyfikację dobrowolną, której mogą podlegać w szczególności wyroby produkowane zgodnie z wymaganiami norm krajowych oraz norm i dyrektyw organizacji międzynarodowych lub regionalnych; wyroby te mogą być zgłaszane do certyfikacji w celu uzyskania certyfikatu zgodności albo certyfikatu zgodności upoważniającego do oznaczania wyrobu znakiem zgodności.
§  2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do certyfikacji obowiązkowej wyrobów na znak bezpieczeństwa i oznaczania wyrobów tym znakiem oraz certyfikacji dobrowolnej wyrobów na znak bezpieczeństwa.
§  3.
Akredytowana jednostka certyfikująca na podstawie własnego systemu certyfikacji określa tryb certyfikacji dobrowolnej wyrobów, o której mowa w § 1 pkt 2.
§  4.
1.
Certyfikacja wyrobów jest dokonywana na wniosek dostawcy składany w akredytowanej jednostce certyfikującej.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
oznaczenie dostawcy ubiegającego się o wydanie certyfikatu, jego siedzibę i adres,
2)
numer w rejestrze właściwym dla dostawcy,
3)
dane identyfikujące wyrób przewidziany do wprowadzenia do obrotu,
4)
oznaczenie producenta, jego siedzibę i adres,
5)
zakres certyfikacji,
6)
wykaz załączników,
7)
datę i miejsce sporządzenia wniosku,
8)
podpis dostawcy lub osoby przez niego upoważnionej.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
dokumenty umożliwiające dokładną identyfikację wyrobu,
2)
kopię raportu z badań wyrobu,
3)
inne dokumenty wymagane w odrębnych przepisach lub normach stanowiących podstawę do certyfikacji tych wyrobów.
4.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinien być dołączony wyrób lub informacja o miejscu jego udostępnienia w celu przeprowadzenia oględzin.
§  5.
1.
Akredytowana jednostka certyfikująca, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, dokonuje oceny wniosku pod względem formalnym. Wniosek spełniający wymogi formalne, o których mowa w § 4 ust. 2 i 3, podlega rejestracji w akredytowanej jednostce certyfikującej z datą jego wpływu.
2.
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych, akredytowana jednostka certyfikująca niezwłocznie wzywa dostawcę do uzupełnienia wniosku w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Wniosek taki podlega rejestracji z datą wpływu uzupełnionych dokumentów do akredytowanej jednostki certyfikującej. Nieuzupełnienie wniosku powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.
3.
W terminie 30 dni od dnia zarejestrowania wniosku akredytowana jednostka certyfikująca wydaje lub odmawia wydania certyfikatu na znak bezpieczeństwa, powiadamiając niezwłocznie dostawcę. Odmowa wydania certyfikatu wymaga uzasadnienia.
4.
W uzasadnionych przypadkach akredytowana jednostka certyfikująca może przedłużyć termin, o którym mowa w ust. 3, powiadamiając niezwłocznie dostawcę.
§  6.
Certyfikat, o którym mowa w § 5 ust. 3, powinien zawierać w szczególności:
1)
oznaczenie akredytowanej jednostki certyfikującej, jej siedzibę i adres,
2)
numer certyfikatu,
3)
oznaczenie dostawcy wprowadzającego wyrób do obrotu, jego siedzibę i adres,
4)
oznaczenie producenta, jego siedzibę i adres,
5)
dane identyfikujące wyrób,
6)
stwierdzenie spełnienia wymagań określonych w normach lub przepisach odrębnych,
7)
powołanie się na raporty z badań,
8)
okres ważności certyfikatu,
9)
stwierdzenie, że wyrób może być oznaczany znakiem bezpieczeństwa,
10)
datę i miejsce wydania,
11)
podpis kierownika akredytowanej jednostki certyfikującej.
§  7.
1.
Certyfikat może być cofnięty przez akredytowaną jednostkę certyfikującą w przypadku negatywnych wyników badań kontrolnych wyrobu lub na wniosek dostawcy wyrobu.
2.
Cofając certyfikat, akredytowana jednostka certyfikująca określa termin i warunki, po których spełnieniu certyfikat zostanie przywrócony.
§  8.
Certyfikat może być unieważniony w przypadku:
1)
niespełnienia przez dostawcę warunków, o których mowa w § 7 ust. 2,
2)
rezygnacji przez dostawcę z certyfikatu,
3)
gdy wyrób nie spełnia wymagań potwierdzonych certyfikatem.
§  9.
Akredytowana jednostka certyfikująca niezwłocznie powiadamia pisemnie dostawcę o cofnięciu lub unieważnieniu certyfikatu.
§  10.
Do spraw wszczętych, a nie zakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczas obowiązujące.
§  11.
Certyfikaty wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność przez okres w nich oznaczony.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.17.219

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb certyfikacji wyrobów.
Data aktu: 10/03/2000
Data ogłoszenia: 16/03/2000
Data wejścia w życie: 31/03/2000