Sposób obliczania i rozliczania opłat wnoszonych przez wojska obce w związku z udostępnieniem im poligonów wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 2000 r.
w sprawie sposobu obliczania i rozliczania opłat wnoszonych przez wojska obce w związku z udostępnieniem im poligonów wojskowych.

Na podstawie art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium oraz zasadach udzielania pomocy wojskom sojuszniczym i organizacjom międzynarodowym 1  (Dz. U. z 2023 r. poz. 807) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Opłaty wnoszone przez wojska obce w związku z udostępnieniem im poligonu wojskowego, podane w porozumieniu zawartym z właściwymi organami państwa, do którego należą te wojska, albo z organem organizacji międzynarodowej, pod której dowództwem one pozostają, oblicza się w zależności od rodzaju i zasięgu ćwiczenia wojskowego oraz rodzaju udostępnionego poligonu wojskowego i zakresu tego udostępnienia, a także od trasy i rodzaju przewozu wojsk obcych od granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej do poligonu wojskowego i z powrotem.
§  2. 
Przy obliczaniu opłat, o których mowa w § 1, uwzględnia się:
1)
łączne koszty korzystania z udostępnionego poligonu wojskowego, o których mowa w § 3, ustalone przez Ministra Obrony Narodowej, przy udziale przedstawicieli jednostek organizacyjnych, z których przedmiotem działania wiąże się to udostępnienie;
2)
koszty bezpośrednio związane z pobytem wojsk obcych na udostępnionym poligonie wojskowym, o których mowa w § 4, ustalone przez Ministra Obrony Narodowej, przy udziale przedstawicieli jednostek organizacyjnych, z których przedmiotem działania wiąże się to udostępnienie;
3)
koszty związane z przewozem wojsk obcych od granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej do poligonu wojskowego i z powrotem, ustalone przez ministra właściwego do spraw transportu, z udziałem przewoźnika oraz odpowiednio zarządcy dróg, linii kolejowych, śródlądowych dróg wodnych i portów rzecznych, lotnisk i urządzeń lotniczych lub portów i przystani morskich, przy których wykorzystaniu odbywa się przewóz wojsk obcych.
§  3. 
Koszty, o których mowa w § 2 pkt 1, składają się z:
1)
kosztów osobowych, w skład których wchodzą uposażenia i wynagrodzenia wraz z pochodnymi oraz inne należności pieniężne żołnierzy pełniących służbę i pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostce wojskowej, na której zaopatrzeniu pozostaje poligon wojskowy;
2)
kosztów materialnych obejmujących:
a)
użycie pojazdów, maszyn i urządzeń,
b)
części zamienne i materiały eksploatacyjne,
c)
paliwa i smary oraz płyny eksploatacyjne,
d)
amunicję i środki pozoracji pola walki,
e)
tarcze i cele, w tym automatyczne,
f)
konserwację poligonu wojskowego i urządzeń poligonowych,
g)
inne zużyte wyroby i materiały;
3)
kosztów utrzymania infrastruktury zawierających:
a)
utrzymanie i obsługę infrastruktury na stałe związanej z poligonem wojskowym,
b)
administrowanie infrastrukturą, o której mowa w lit. a,
c)
podatki i opłaty lokalne oraz inne należności wnoszone z tytułu posiadania poligonu wojskowego,
d)
zużycie energii elektrycznej, gazowej i cieplnej oraz wody,
e)
ochronę środowiska i utylizację odpadów,
f)
ochronę poligonu wojskowego i urządzeń poligonowych, w tym ochronę przeciwpożarową.
§  4. 
1. 
Koszty, o których mowa w § 2 pkt 2, składają się z kosztów:

a) administracyjno-biurowych,

b) usług pocztowo-telekomunikacyjnych,

c) usług transportowych,

d) usług kulturalno-oświatowych,

e) usług kąpielowo-pralniczych,

f) pilotowania i zabezpieczenia wojsk obcych,

g) odtworzenia poligonu wojskowego i urządzeń poligonowych zużytych w czasie ćwiczeń wojskowych.

2. 
Dokumentami będącymi podstawą rozliczenia kosztów, o których mowa w ust. 1, są dowody księgowe określone w przepisach o rachunkowości, stwierdzające dokonanie odpowiedniej operacji gospodarczej.
§  5. 
1. 
Dla każdego ćwiczenia wojskowego sporządza się zestawienie faktycznie poniesionych kosztów, o których mowa w § 2.
2. 
Koszty, o których mowa w § 2, rozlicza się w obrocie krajowym, zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  6. 
1. 
Podstawą wniesienia przez wojska obce opłat związanych z udostępnieniem im poligonu wojskowego są faktury wraz z załącznikami zawierającymi szczegółowe rozliczenie kosztów, wystawione przez:
1)
jednostkę wojskową, która poniosła koszty korzystania z udostępnionego poligonu wojskowego, na którym zostały przeprowadzone ćwiczenia wojskowe wojsk obcych,
2)
inną jednostkę organizacyjną niż wymieniona w pkt 1, która poniosła koszty bezpośrednio związane z pobytem wojsk obcych na udostępnionym poligonie wojskowym, w tym z przewozem tych wojsk.
2. 
Faktury, o których mowa w ust. 1, są przekazywane wojsku obcemu w terminie 30 dni od dnia przekroczenia przez te wojska granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej po zakończeniu ćwiczenia wojskowego przeprowadzonego przez nie na poligonie wojskowym.
§  7. 
1. 
W przypadku współudziału w ćwiczeniu wojskowym wojsk kilku państw lub organizacji międzynarodowych, opłata związana z udostępnieniem im poligonu wojskowego jest proporcjonalna do wielkości kosztów przypadających na dane wojska.
2. 
Przepisy § 6 stosuje się odpowiednio do każdego z wojsk obcych współuczestniczących w ćwiczeniu wojskowym.
§  8. 
W przypadku uiszczenia przez wojska obce zaliczki na poczet opłat związanych z udostępnieniem im poligonu wojskowego, zaliczka ta jest przekazywana przez wojska obce bezpośrednio na rachunek bankowy Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych 2 , o którym mowa w art. 11 ustawy z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 161) 3 .
§  9. 
Wniesione przez wojska obce opłaty związane z udostępnieniem im poligonu wojskowego:
1)
na podstawie faktury wystawionej przez jednostkę wojskową, o której mowa w § 6 ust. 1 pkt 1, są przekazywane przez wojska obce w całości bezpośrednio na rachunek bankowy Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych 4 , o którym mowa w art. 11 ustawy z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej 5 ;
2)
na podstawie faktury wystawionej przez jednostkę organizacyjną, o której mowa w § 6 ust. 1 pkt 2, są przekazywane przez wojska obce w całości bezpośrednio na rachunek bankowy tej jednostki.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2001 r.
1 Tytuł ustawy zmieniony przez art. 726 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655), która weszła w życie z dniem 23 kwietnia 2022 r.
2 Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych uległ likwidacji na podstawie art. 810 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655).
3 Ustawa utraciła moc na podstawie art. 823 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655).
4 Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych uległ likwidacji na podstawie art. 810 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655).
5 Ustawa utraciła moc na podstawie art. 823 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.679 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób obliczania i rozliczania opłat wnoszonych przez wojska obce w związku z udostępnieniem im poligonów wojskowych.
Data aktu: 27/12/2000
Data ogłoszenia: 30/04/2024
Data wejścia w życie: 01/01/2001