Szczegółowe zasady przeprowadzania i rozliczania transakcji zbywania przez pracowniczy fundusz emerytalny, w imieniu członków funduszu, praw poboru przysługujących im z akcji złożonych na rachunkach ilościowych oraz szczegółowe warunki i tryb, w jakim dopuszczalna jest realizacja tych praw przez członków funduszu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 maja 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania i rozliczania transakcji zbywania przez pracowniczy fundusz emerytalny, w imieniu członków funduszu, praw poboru przysługujących im z akcji złożonych na rachunkach ilościowych oraz szczegółowych warunków i trybu, w jakim dopuszczalna jest realizacja tych praw przez członków funduszu.

Na podstawie art. 105 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934) zarządza się, co następuje.
§  1.
Pracowniczy fundusz emerytalny, zwany dalej "funduszem", rozporządza prawami poboru przysługującymi członkom tego funduszu z akcji złożonych na rachunkach ilościowych tylko na podstawie uchwały rady nadzorczej pracowniczego towarzystwa emerytalnego.
§  2.
Rada nadzorcza podejmuje uchwałę, o której mowa w § 1, mając na względzie interes członków funduszu.
§  3.
Uchwała, o której mowa w § 1, mając na względzie przepis § 5, określa ilość praw poboru, którą fundusz może rozporządzać, sposób obliczenia liczby praw poboru, którymi mogą rozporządzać poszczególni członkowie funduszu, jeśli uchwała przewiduje taką możliwość, oraz - w razie potrzeby i przy zastosowaniu przepisu § 8 pkt 2 - cenę, po której zbycie ma nastąpić, jeśli zbywane są prawa poboru nie znajdujące się w publicznym obrocie.
§  4.
Uchwała, o której mowa w § 1, jest ogłaszana przez zarząd pracowniczego towarzystwa emerytalnego w sposób zwyczajowo przyjęty do przekazywania informacji członkom funduszu.
§  5.
Jeśli uchwała, o której mowa w § 1, nie przewiduje rozporządzania przez fundusze wszystkimi prawami poboru z akcji złożonymi na rachunkach ilościowych członków, niezwłocznie umożliwia się członkom dysponowanie pozostałymi prawami poboru na zasadach określonych przez zarząd pracowniczego towarzystwa emerytalnego.
§  6.
Fundusz wykonuje, w imieniu członków funduszu, prawa poboru przysługujące im z akcji złożonych na rachunkach ilościowych w następujący sposób:
1)
akcje objęte przez fundusz w wyniku wykonania prawa poboru są zaliczone do aktywów funduszu w dniu postawienia do dyspozycji funduszu akcji nowej emisji,
2)
w dniu, o którym mowa w pkt 1, akcje zostają wliczone do aktywów funduszu, a ich wartość zostaje wyceniona według zasad wyceny aktywów funduszy emerytalnych,
3)
w dniu, o którym mowa w pkt 1, powiększa się ilość jednostek rozrachunkowych na rachunkach członków proporcjonalnie do ilości praw poboru, przysługujących każdemu członkowi z akcji złożonych na rachunku ilościowym, którymi mógł rozporządzać fundusz, i wycenionej wartości prawa poboru,
4)
wartość prawa poboru, o którym mowa w pkt 3, określa się jako iloraz otrzymany w wyniku podzielenia wartości akcji określonej w pkt 2 - pomniejszonej o ich cenę nabycia w subskrypcji i o ewentualne koszty ich nabycia, stanowiące równowartość opłat poniesionych na rzecz osób trzecich, jeśli obowiązek korzystania z ich pośrednictwa wynika z odrębnych przepisów - przez ilość praw poboru, którymi mógł rozporządzać fundusz.
§  7.
Fundusz zbywa w imieniu członków funduszu prawa poboru, przysługujące im z akcji złożonych na rachunkach ilościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu, w następujący sposób:
1)
prawa poboru dopuszczone do publicznego obrotu są zbywane na rynku regulowanym,
2)
wpływy ze zbycia praw poboru, przysługujących z akcji jednego emitenta, z uwzględnieniem pkt 4, pomniejszone o sumę kosztów ich zbycia stanowiących równowartość opłat poniesionych na rzecz osób trzecich, jeśli obowiązek korzystania z ich pośrednictwa wynika z odrębnych przepisów, przelicza się na jednostki rozrachunkowe w dniu zbycia wszystkich praw poboru, przysługujących z akcji złożonych na rachunku ilościowym jednego emitenta albo w ostatnim dniu notowania tych praw poboru na rynku regulowanym, w zależności od tego, który z tych dni następuje wcześniej, proporcjonalnie do ilości praw poboru, przysługujących każdemu członkowi z akcji złożonych na rachunku ilościowym, którymi mógł rozporządzać fundusz,
3)
wpływy ze zbycia praw poboru są składane na oddzielnym rachunku pieniężnym funduszu u depozytariusza i do dnia, o którym mowa w pkt 2, nie są zaliczane do aktywów funduszu,
4)
pożytki z ulokowania kwot wpływów ze zbycia praw poboru na rachunku, o którym mowa w pkt 3, powiększają te kwoty.
§  8.
Fundusz zbywa w imieniu członków funduszu prawa poboru, przysługujące im z akcji złożonych na rachunkach ilościowych, które nie są dopuszczone do publicznego obrotu, w następujący sposób:
1)
fundusz zbywa w imieniu członków prawa poboru po cenie wynikającej z zasad wyceny aktywów funduszy emerytalnych,
2)
rada nadzorcza pracowniczego towarzystwa emerytalnego może określić w uchwale, o której mowa w § 1, cenę zbycia na poziomie niższym niż wynikająca z zasad wyceny aktywów i zobowiązań funduszy emerytalnych, mając na względzie interes członków funduszu,
3)
wpływy ze zbycia praw poboru, przeliczone na jednostki rozrachunkowe, powiększają rachunki członków funduszy w dniu zbycia wszystkich praw poboru lub w ostatnim dniu, w którym istnieje możliwość wykonania prawa poboru przysługującego z akcji złożonych na rachunkach ilościowych, w zależności od tego, który z tych dni następuje wcześniej, w sposób i w trybie określonych w § 7,
4)
wpływy ze zbycia praw poboru są składane na oddzielnym rachunku pieniężnym funduszu u depozytariusza i do dnia, o którym mowa w pkt 3, nie są zaliczane do aktywów funduszu,
5)
pożytki z ulokowania kwot wpływów ze zbycia praw poboru na rachunku, o którym mowa w pkt 4, powiększają te kwoty.
§  9.
W terminie 14 dni od dnia, o którym mowa w § 6 pkt 1, § 7 pkt 2 lub § 8 pkt 3, fundusz pisemnie informuje poszczególnych członków funduszu o wartości jednostek rozrachunkowych zapisanych na ich rachunkach w wyniku zbycia praw poboru przysługujących z akcji złożonych na ich rachunkach ilościowych.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.63.403

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady przeprowadzania i rozliczania transakcji zbywania przez pracowniczy fundusz emerytalny, w imieniu członków funduszu, praw poboru przysługujących im z akcji złożonych na rachunkach ilościowych oraz szczegółowe warunki i tryb, w jakim dopuszczalna jest realizacja tych praw przez członków funduszu.
Data aktu: 12/05/1998
Data ogłoszenia: 26/05/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999