Zatwierdzenie regulaminu określającego tryb sprawowania nadzoru przez Ministra Finansów nad działalnością Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółki Akcyjnej w zakresie ubezpieczenia kontraktów eksportowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 stycznia 1996 r.
w sprawie zatwierdzenia regulaminu określającego tryb sprawowania nadzoru przez Ministra Finansów nad działalnością Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółki Akcyjnej w zakresie ubezpieczania kontraktów eksportowych. *

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach kontraktów eksportowych (Dz. U. Nr 86, poz. 398) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się regulamin określający tryb sprawowania nadzoru przez Ministra Finansów nad działalnością Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółki Akcyjnej w zakresie ubezpieczania kontraktów eksportowych, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN OKREŚLAJĄCY TRYB SPRAWOWANIA PRZEZ MINISTRA FINANSÓW NADZORU NAD DZIAŁALNOŚCIĄ KORPORACJI UBEZPIECZEŃ KREDYTÓW EKSPORTOWYCH SPÓŁKI AKCYJNEJ W ZAKRESIE UBEZPIECZANIA KONTRAKTÓW EKSPORTOWYCH

§  1.
1.
Minister Finansów może żądać od Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółki Akcyjnej, zwanej dalej "Korporacją", wszelkich informacji i wyjaśnień dotyczących prowadzonych przez Korporację ubezpieczeń kontraktów eksportowych.
2.
Korporacja obowiązana jest udzielić, w terminie 7 dni od dnia doręczenia żądania, wyczerpujących informacji i wyjaśnień, o których mowa w ust. 1.
§  2.
1.
Pracownicy Ministerstwa Finansów, w ramach sprawowanego nadzoru, mogą przeprowadzać kontrolę działalności Korporacji na podstawie legitymacji służbowej i imiennego upoważnienia Ministra Finansów do przeprowadzenia kontroli.
2.
Czynności kontrolnych dokonuje się w obecności zarządu Korporacji lub osoby przez niego upoważnionej, a w razie ich braku - w obecności pracownika Korporacji przybranego przez dokonującego czynności kontrolnej.
3.
Osoba dokonująca czynności kontrolnych ma prawo wstępu do wszystkich pomieszczeń Korporacji, może żądać pisemnych i ustnych informacji i wyjaśnień, okazania wszelkich dokumentów, w tym również mających formę niematerialną (zapis elektroniczny).
4.
Zarząd oraz pracownicy Korporacji obowiązani są do udzielania osobom dokonującym działalności kontrolnych wszechstronnej pomocy w dokonywaniu czynności, o których mowa w ust. 3.
5.
Zebrane w toku postępowania kontrolnego materiały dowodowe osoba dokonująca czynności kontrolnych odpowiednio zabezpiecza przez:
1)
oddanie na przechowanie zarządowi lub pracownikowi Korporacji za pokwitowaniem,
2)
przechowanie w jednostce kontrolowanej w oddzielnym, zamkniętym i opieczętowanym pomieszczeniu,
3)
odebranie za pokwitowaniem, na czas nie dłuższy niż miesiąc, w razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że okazane lub ujawnione księgi, zapiski lub inne dokumenty są nierzetelne oraz że w razie ich pozostawienia na miejscu mogą być usunięte lub przerobione.
§  3.
1.
Wyniki przeprowadzonej kontroli osoba dokonująca czynności kontrolnych przedstawia w protokole kontroli.
2.
Protokół kontroli podpisują osoba dokonująca czynności kontrolnych oraz zarząd Korporacji.
3.
Zarządowi Korporacji przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole.
4.
Zastrzeżenia, o których mowa w ust. 3, należy zgłosić w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
5.
W razie zgłoszenia przez zarząd Korporacji zastrzeżeń do protokołu, osoba dokonująca czynności kontrolnych jest obowiązana dokonać ich analizy i w miarę potrzeby podjąć dodatkowe czynności kontrolne, a w przypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń - zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu kontroli.
6.
Osoba dokonująca czynności kontrolnych przekazuje na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenie, w terminie 7 dni od zakończenia czynności kontrolnych.
7.
Zarząd Korporacji w ciągu 4 dni jest zobowiązany do ustosunkowania się do sytuacji, o której mowa w ust. 6, a jeśli odmówi podpisania protokołu, osoba dokonująca czynności kontrolnych czyni o tym wzmiankę w protokole.
§  4.
Minister Finansów, w razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa, może nakazać Korporacji dokonanie odpowiednich czynności w celu usunięcia dostrzeżonych nieprawidłowości.
* Z dniem 4 stycznia 2001 r. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach kontraktów eksportowych (Dz.U.94.86.398) przez art. 1 pkt 14 lit. b) ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1190) zmieniającej ww. ustawę.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.12.65

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zatwierdzenie regulaminu określającego tryb sprawowania nadzoru przez Ministra Finansów nad działalnością Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółki Akcyjnej w zakresie ubezpieczenia kontraktów eksportowych.
Data aktu: 23/01/1996
Data ogłoszenia: 06/02/1996
Data wejścia w życie: 21/02/1996