united kingdom
ukraine

Zasady reasekuracji ryzyk ubezpieczeniowych za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 grudnia 1995 r.
w sprawie zasad reasekuracji ryzyk ubezpieczeniowych za granicą.

Na podstawie art. 58 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 59, poz. 344, z 1993 r. Nr 5, poz. 21 i Nr 44, poz. 201, z 1994 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 121, poz. 591 oraz z 1995 r. Nr 96, poz. 478 i Nr 118, poz. 574) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakłady ubezpieczeń mogą reasekurować swoje ryzyka u reasekuratorów zagranicznych, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu.
§  2.
1.
Zakład ubezpieczeń w zawieranych umowach reasekuracyjnych nie może zobowiązać się do przekazania:
1)
jednemu reasekuratorowi zagranicznemu więcej niż 15% składki przypisanej brutto ze wszystkich ubezpieczeń bezpośrednich w danym roku obrotowym,
2)
łącznie więcej niż 20% składki przypisanej brutto ze wszystkich ubezpieczeń bezpośrednich w danym roku obrotowym:
a)
reasekuratorom zagranicznym należącym do tej samej grupy przedsiębiorstw,
b)
reasekuratorom zagranicznym należącym do tej samej grupy przedsiębiorstw co zakład ubezpieczeń.
2.
Przez "tę samą grupę przedsiębiorstw" rozumie się co najmniej dwa przedsiębiorstwa powiązane w ten sposób, że jedno z nich:
1)
posiada większość głosów w organach stanowiących innego przedsiębiorstwa lub
2)
jest uprawnione do powoływania lub odwoływania większości członków organów zarządzających innego przedsiębiorstwa.
3. 1
Przepisów ust. 1 nie stosuje się w przypadku umów zawieranych z reasekuratorami mającymi siedziby w państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) lub będących członkami Światowej Organizacji Handlu (WTO).
§  3. 2
Zakład ubezpieczeń w zawieranych umowach reasekuracyjnych nie może zobowiązać się do przekazania reasekuratorom zagranicznym mającym siedzibę na terytorium jednego państwa, z wyjątkiem państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), więcej niż 25% składki przypisanej brutto ze wszystkich ubezpieczeń bezpośrednich w danym roku obrotowym.
§  4. 3
(skreślony).
§  5.
Minister Finansów, na wniosek zakładu ubezpieczeń, może wyrazić zgodę na odstąpienie od zasad określonych w niniejszym rozporządzeniu, jeżeli z przedstawionego Ministrowi Finansów programu reasekuracji zagranicznej wynika, że odstąpienie takie zapewni zwiększenie bezpieczeństwa jego gospodarki finansowej.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 1990 r. w sprawie zasad reasekuracji ryzyka u ubezpieczycieli zagranicznych (Dz. U. Nr 90, poz. 530), z zastrzeżeniem § 7.
§  7.
Do zobowiązań wynikających z umów reasekuracyjnych, zawartych przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, mają zastosowanie przepisy rozporządzenia, o którym mowa w § 6.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1996 r.
1 § 2 ust. 3 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 3 sierpnia 1998 r. (Dz.U.98.105.663) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 sierpnia 1998 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 marca 1996 r. (Dz.U.96.37.164) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1996 r.
3 § 4 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 marca 1996 r. (Dz.U.96.37.164) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1996 r.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.143.707

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady reasekuracji ryzyk ubezpieczeniowych za granicą.
Data aktu: 07/12/1995
Data ogłoszenia: 13/12/1995
Data wejścia w życie: 01/01/1996