Tworzenie, organizacja i kontrola zakładów opieki zdrowotnej w resorcie obrony narodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 8 marca 1993 r.
w sprawie tworzenia, organizacji i kontroli zakładów opieki zdrowotnej w resorcie obrony narodowej.

Na podstawie art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 i z 1992 r. Nr 63, poz. 315) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakłady opieki zdrowotnej w resorcie obrony narodowej, zwane dalej "zakładami opieki zdrowotnej", Minister Obrony Narodowej tworzy, przekształca i znosi w drodze zarządzenia.
2.
Zakłady opieki zdrowotnej są organizowane jako samodzielne jednostki wojskowe.
§  2.
1.
Minister Obrony Narodowej nadaje utworzonemu przez siebie zakładowi opieki zdrowotnej statut, który określa nazwę, siedzibę, cele i zadania, obszar działalności, rodzaje i zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych, a także zasady gospodarki finansowej tego zakładu.
2.
Organy i organizację wewnętrzną oraz ramowy zakres działania komórek organizacyjnych zakładu opieki zdrowotnej określa Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
3.
Szczegółowy zakres czynności na poszczególnych stanowiskach służbowych w zakładzie opieki zdrowotnej określa komendant (kierownik) tego zakładu.
4.
W sprawach nie uregulowanych w zarządzeniu o utworzeniu zakładu opieki zdrowotnej i jego statucie, innych niż uregulowane w ustawie z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 i z 1992 r. Nr 63, poz. 315) i niniejszym rozporządzeniu, do zakładów opieki zdrowotnej stosuje się przepisy dotyczące jednostek wojskowych.
§  3.
W zakładach opieki zdrowotnej w zakresie:
1)
uprawnień i kwalifikacji zawodowych oraz wymagań zdrowotnych, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące poszczególne rodzaje stanowisk służbowych,
2)
wymagań, jakim powinny odpowiadać osoby zajmujące kierownicze stanowiska służbowe,
3)
wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia oraz sprzęt i aparatura medyczna - stosuje się przepisy ogólnie obowiązujące w innych publicznych zakładach opieki zdrowotnej.
§  4.
1.
Okresowych kontroli i ocen działalności zakładów opieki zdrowotnej dokonują:
1) 1
Szef Służby Zdrowia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w stosunku do wszystkich zakładów opieki zdrowotnej,
2)
szefowie służby zdrowia okręgów wojskowych oraz szefowie służby zdrowia sił zbrojnych w stosunku do podległych im zakładów opieki zdrowotnej - oraz osoby przez nich imiennie upoważnione.
2.
Kontrola i ocena, o których mowa w ust. 1, obejmują w szczególności:
1)
realizację zadań statutowych oraz dostępność i poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych,
2)
prawidłowość gospodarki mieniem,
3)
wyniki finansowe.
3.
W ramach kontroli osoby wymienione w ust. 1 mogą w szczególności:
1)
wizytować pomieszczenia zakładu opieki zdrowotnej,
2)
obserwować czynności związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, z uwzględnieniem praw pacjenta,
3)
żądać informacji i udostępnienia dokumentacji, w tym również dokumentacji medycznej, z uwzględnieniem przepisu art. 18 ustawy wymienionej w § 2 ust. 4,
4)
wydawać zalecenia pokontrolne mające na celu usunięcie stwierdzonych braków i wadliwości.
4. 2
Szef Służby Zdrowia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego może, w miarę potrzeby, nakazać usunięcie stwierdzonych braków i wadliwości. Szefowie, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą występować w ramach wniosków pokontrolnych do Szefa Służby Zdrowia Wojska Polskiego o wydanie takiego nakazu w odniesieniu do kontrolowanych przez nich zakładów opieki zdrowotnej.
4a. 3
W zakładach opieki zdrowotnej nie powołuje się rad nadzorczych, a obsadzanie stanowisk nie następuje w drodze konkursu.
5.
Czynności kontrolne, o których mowa w ust. 3 pkt 2, mogą być wykonywane wyłącznie przez osobę posiadającą uprawnienie i kwalifikacje medyczne.
6. 4
Szef Służby Zdrowia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej okresową, zbiorczą ocenę działalności zakładów opieki zdrowotnej.
§  5.
1.
Działające w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w resorcie obrony narodowej zakłady opieki zdrowotnej będące jednostkami wojskowymi stają się zakładami opieki zdrowotnej w rozumieniu jego przepisów.
2.
Komendanci zakładów opieki zdrowotnej przesyłają właściwym wojewodom dokumenty niezbędne do dokonania wpisu tych zakładów do prowadzonych przez nich rejestrów.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 października 1993 r. (Dz.U.93.103.474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 listopada 1993 r.
2 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 października 1993 r. (Dz.U.93.103.474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 listopada 1993 r.
3 § 4 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 października 1993 r. (Dz.U.93.103.474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 listopada 1993 r.
4 § 4 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 października 1993 r. (Dz.U.93.103.474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 listopada 1993 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.23.98

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tworzenie, organizacja i kontrola zakładów opieki zdrowotnej w resorcie obrony narodowej.
Data aktu: 08/03/1993
Data ogłoszenia: 26/03/1993
Data wejścia w życie: 10/04/1993