Szczegółowy tryb nadawania Krzyża Armii Krajowej i Krzyża Batalionów Chłopskich oraz wzór i szczegółowy tryb nadawania Krzyża Narodowego Czynu Zbrojnego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 10 listopada 1992 r.
w sprawie szczegółowego trybu nadawania Krzyża Armii Krajowej i Krzyża Batalionów Chłopskich oraz w sprawie wzoru i szczegółowego trybu nadawania Krzyża Narodowego Czynu Zbrojnego.

Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 16 października 1992 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o orderach i odznaczeniach, uchylające przepisy o tytułach honorowych oraz zmieniające niektóre ustawy (Dz. U. Nr 90, poz. 451) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Tryb nadawania Krzyża Armii Krajowej, Krzyża Batalionów Chłopskich oraz Krzyża Narodowego Czynu Zbrojnego

§  1.
1.
Wnioski o nadanie Krzyża Armii Krajowej, Krzyża Batalionów Chłopskich oraz Krzyża Narodowego Czynu Zbrojnego, zwanych dalej "odznaczeniami", przedstawiają Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej:
1)
Minister Obrony Narodowej - dla obywateli polskich zamieszkałych w kraju oraz
2)
Minister Spraw Zagranicznych - dla obywateli polskich zamieszkałych za granicą oraz dla cudzoziemców.
2.
Organy wymienione w ust. 1, zwane dalej "wnioskodawcami", przedstawiają wnioski z własnej inicjatywy lub z inicjatywy stowarzyszeń kombatanckich.
§  2.
Organem wykonawczym Prezydenta prowadzącym prace związane z nadawaniem odznaczeń jest Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zwana dalej "Kancelarią".
§  3.
1.
Wnioski o nadanie odznaczeń sporządza się na formularzach, których wzory stanowią załączniki nr 1, 2 i 3 do rozporządzenia.
2.
Do wniosków wnioskodawca dołącza wykaz, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia. Nazwiska osób umieszcza się w wykazie w porządku alfabetycznym.
3.
Do wniosków o nadanie odznaczeń pośmiertnie sporządza się wykaz odrębny.
§  4.
Wnioski o nadanie odznaczeń przedstawia się Prezydentowi nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym przez wnioskodawcę terminem wręczenia odznak odznaczenia.
§  5.
Wnioski oraz dokumenty, o których mowa w § 3, sporządzone z uchybieniem przepisów rozporządzenia, mogą być przez Kancelarię zwrócone wnioskodawcy do uzupełnienia lub ponownego sporządzenia.
§  6.
1.
Kancelaria przekazuje wnioskodawcy odznaki nadanych odznaczeń oraz legitymacje w celu ich wręczenia - w imieniu Prezydenta - osobom odznaczonym.
2.
Odznaki odznaczeń powinny zostać osobom odznaczonym wręczone w ciągu trzech miesięcy od daty podjęcia przez Prezydenta postanowienia o nadaniu tych odznaczeń.
§  7.
Osoba odznaczona otrzymuje nieodpłatnie odznakę nadanego jej odznaczenia wraz z legitymacją, której wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  8.
W przypadku podjęcia przez Prezydenta decyzji o pozbawieniu odznaczenia w trybie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, Kancelaria wzywa osobę, która została pozbawiona odznaczenia, do zwrotu odznaki tego odznaczenia wraz z legitymacją.
§  9.
W przypadku utraty odznaczeń na skutek prawomocnego orzeczenia przez sąd kary dodatkowej pozbawienia praw publicznych lub orzeczenia przez Trybunał Stanu kary utraty odznaczeń, Kancelaria wzywa osobę, wobec której karę tę orzeczono, do zwrotu odznak utraconych odznaczeń oraz legitymacji.
§  10.
1.
W przypadku zgubienia lub zniszczenia odznak posiadanych odznaczeń, Kancelaria na prośbę osoby odznaczonej może ponownie wydać odznakę nadanego jej odznaczenia. Ponowne wydanie odznaki odznaczenia następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia.
2.
Przepis ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie w przypadku zgubienia lub zniszczenia legitymacji posiadanego odznaczenia. Wówczas Kancelaria może wydać wtórnik legitymacji, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia. Wydanie wtórnika legitymacji następuje nieodpłatnie.
3.
O ponowne wydanie odznaki odznaczenia oraz wtórnika legitymacji może wystąpić również członek najbliższej rodziny osoby odznaczonej.

Rozdział  2

Wzór odznaki Krzyża Narodowego Czynu Zbrojnego

§  11.
1.
Odznaką Krzyża Narodowego Czynu Zbrojnego jest krzyż równoramienny o ściętych rogach ramion, srebrzony, oksydowany. Na środku krzyża na tarczy umieszczony jest orzeł według wzoru obowiązującego w Wojsku Polskim w 1939 r. Na ramionach poziomych krzyża umieszczone są daty "1939 - 1945", na ramionach pionowych zaś wypukły miecz skierowany ostrzem w dół. Na pionowym górnym ramieniu krzyża pod rękojeścią miecza umieszczony jest napis "NSZ". Na odwrotnej stronie krzyża na środku umieszczona jest tarcza i na niej napis "NARODOWY CZYN ZBROJNY". Na poziomych ramionach krzyża umieszczone są napisy: "ZJ" i "NOW". Na pionowym dolnym ramieniu krzyża umieszczony jest napis "NZW". Wymiar krzyża wynosi 40 mm.
2.
Krzyż zawieszony jest na wstążce szerokości 36 mm z pionowym paskiem biało-amarantowym szerokości 5 mm pośrodku i pionowymi paskami: czarnym szerokości 4 mm, zielonym szerokości 10 mm i czarnym szerokości 1,5 mm po obu stronach paska biało-amarantowego.
3.
Wzór rysunkowy odznaki krzyża Narodowego Czynu Zbrojnego stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia.

Rozdział  3

Przepis końcowy

§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 16 października 1992 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o orderach i odznaczeniach, uchylające przepisy o tytułach honorowych oraz zmieniające niektóre ustawy.

ZAŁĄCZNIKI

(pominięte)

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.90.454

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb nadawania Krzyża Armii Krajowej i Krzyża Batalionów Chłopskich oraz wzór i szczegółowy tryb nadawania Krzyża Narodowego Czynu Zbrojnego.
Data aktu: 10/11/1992
Data ogłoszenia: 08/12/1992
Data wejścia w życie: 23/12/1992